Alíkovina

Čí je Zlatý oříšek?

vydáno  •  Volný čas doma · Volný čas venku · Kultura
Ti, kteří si nenechali ujít novoroční vysílání České televize už vědí, kdo a za co Zlatý oříšek získal. Měli jsme příležitost sledovat přehlídku hned tří desítek šikovných kluků a děvčat. Jenže vítězi 8. ročníku soutěže se mohla stát pouhá třetina finalistů. Škoda. Šikovní byli ve svých oborech všichni. Tedy mně to tak aspoň připadalo. Přiznám se, že v kůži porotců bych nechtěla být ani chvíli...

Nejprve jsem si u televizní obrazovky dělala čárky, když byl představen nějaký mistr České republiky. Jenže pak se objevili i mistři Evropy a dokonce mistři světa! Ano, mezi kluky a děvčaty školou povinnými (soutěžícím muselo být mezi 6 – 14 lety) máme v mnoha oborech řadu skutečně skvělých reprezentantů.

A tak jsem držela palce všem. Ať už to byl ekolog Michal, flétnista Adam, stepující Dominik, judistka Michaela, houslistka Markéta, aranžérka květin Eliška, hokejista Matěj, baletka Lucie, tanečník Lukáš, cimbalistka Gabriela, recitátorka Tereza, bikrosař Honza, kouzelník Denis, cyklistka Dáša, malérečka Veronika, houslista a primáš Libor, zpěvák a kytarista Láďa, klavíristka Katka, žonglér Vašek, vodní slalomář Matouš, lezkyně na umělých stěnách Tereza, šachista Vojta, herečka a plavkyně Lenka, hip-hoper Jakub, závodnice na silničních motocyklech Anežka, japonský šerm – kendo Pavel, automodelář Šimon, jezdkyně na koni Lenka, ilustrátorka knih Julie či spisovatelka a ilustrátorka Eva.

Osmý ročník soutěže Zlatý oříšek přinesl několik novinek. Nově byla snížena věková hranice z 15 na 14 let. Souvisí to s tím, že stále mladší děti dosahují ve svých oborech téměř profesionálních výkonů a ve věku 15 let se přesouvají většinou již mezi dospělé. Novou podobu získaly webové stránky soutěže. Tam najdete nejen medailonky všech nominovaných, ale také aktuální informace o tom, co právě dělají či zda někoho z nich nemůžete vidět v televizi či slyšet v rozhlase. Navíc si můžete zkusit být porotcem a v internetové anketě hlasovat o „svém“ držiteli Zlatého oříšku: www.zlaty-orisek.cz.

Držitelé ocenění Zlatý oříšek za rok 2006

Adam Blažek (1995)
Hraje na flétnu a klavír, dostal cenu Nadačního fondu ČR Světluška jako nejvýraznější hudební talent. Ve Francii vystupoval na koncertě zrakově postižených.

Michaela Dani (1992)
Tato judistka – 14 let – vlastní 38 zlatých, 12 stříbrných a 8 bronzových medailí. Je mistryní ČR 2005. Chtěla by studovat na gymnáziu zaměřeném na judo.

Markéta Dominikusová (1995)
Markéta hraje na housle a ve svých 11 letech dokázala posbírat všechna první místa v houslových soutěžích, kterých se od roku 2003 zúčastnila. Nejvýraznějším výsledkem je vítězství v Kociánově houslové soutěži.

Lucie Horná (1997)
Věnuje se baletu, má za sebou úspěchy doma i v zahraničí, nyní se učí baletu ve Vídni, kde chodí i do školy. Tančí od 5 let. Na MS v USA získala 1. místo.

Gabriela Jílková (1994)
Hraje na cimbál, začínala v 5 letech. Za tu dobu získala v národních kolech ZUŠ dvě 1. místa, a to v sólové hře i duetu. Účinkovala v televizi i na koncertech u nás i v zahraničí.

Denis Kurčík (1995)
Věnuje se jevištním kouzlům, obor manipulace. Začal v 8 letech pod vedením dědečka, nyní dochází již dva roky do Divadla kouzel Praha, jehož je členem. V mezinárodní soutěži 2006 obsadil 1. i 2. místo. Získal cenu Talent roku 2006.

Václav Peca (1997)
Vašek žongluje, hraje na klavír, maluje, lyžuje a hraje tenis. Jeho zájmy jsou různorodé. Žongluje s 5 míčky, předvádí „kaskádu“.

Vojtěch Plát (1994)
Vojtěch je úspěšný šachista. Získal 5x titul mistra ČR, 4x vicemistra ČR a 2. místo na ME. Hraje 1. ligu dospělých a vítězí i tam.

Lenka Sagulová (1994)
Věnuje se plavání a herectví. Přes svůj handicap se dokázala v obojím prosadit. V roce 2005 získala 1. místo v plavání na 50 m, chtěla by se dostat na OH neslyšících. Hraje v Činoherním klubu Praha a v roce 2004 si zahrála ve filmu Duše jako kaviár.

Julie Vojtková (2000)
Julie kreslí od svých 3 let. Už teď ilustruje knížky a také chystá výstavu v galerii v Břeclavi, ale i v zahraničí – v Německu, Chorvatsku i USA.


Gratulace a obdiv si zaslouží všichni, kteří se probojovali do nominované třicítky. Postupně vám některé z oceněných představíme. Možná vás budou jejich příběhy inspirovat a také se poohlédnete po něčem, v čem zkusíte dokázat víc než ostatní. A nebo už teď v něčem vynikáte a příští rok o sobě dáte v dalším ročníku soutěže Zlatý oříšek náležitě vědět.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!