Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Cimrmana milují i puberťáci

  vydáno  •  kultura · divadlo
  Jsem zapřísáhlý ateista, až se bojím, že mne Pán Bůh potrestá, tak zní jeden z nejslavnějších výroků imaginárního génia Járy Cimrmana. Já jsem s Cimrmany takřka vyrůstala, zbožňuji je odmala a znám většinu jejich her. Afrika, Záskok, Dobytí severního pólu, Blaník, Hospoda na mýtince a mé oblíbené České nebe.

  z generálky cimrmanovské hry České nebe - Praha (15. října 2008), © MF DNES

  To vše je jen zlomek. I přes obrovskou oblíbenost Divadla Járy Cimrmana jej mnoho lidí nezná. Patříte mezi ně? Nevadí, seznámím vás.

  Jméno "Cimrmani" se dnes používá pro celý herecký soubor, který hrál nebo stále ještě hraje kusy fiktivního všeuměla Járy Cimrmana. Mezi ně patří například Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak (9. prosince 1931, Praha – 6. června 2010), Petr Brukner, Miloň Čepelka, Jan Kašpar, Jan Hraběta, Jaroslav Weigel, Pavel Vondruška či Bořivoj Penc.

  Již zmíněný Jan Kašpar je bohužel na vozíku. Jelikož se dostávám hlavně k audio nahrávkám, neznám moc her, kde je ještě zdravý. O jedné ale vím, a tou je Dobytí severního pólu. Hraje v ní vedoucího polární výpravy, Čecha Karla Němce.

  Tým cimrmanologů jeho stav ve hrách nejdříve rafinovaně skrýval, ale nikdy nepadlo slovo o tom, že by měl odejít. Kdo někdy viděl Blaník, všimne si, že přestrojen za rytíře jménem Smyl Flek z Nohavic sedí Jan Kašpar neustále za stolem, odkud se ani nehne. To proto, že sedí na vozíku. Můžeme jej spatřit i v Záskoku, Švestce a v Africe, tentokrát je ale vozík nezamaskovaný.

  Divadlo Járy Cimrmana - ze hry Dobytí severního pólu

  "Cimrmani" jsou velmi humorné divadlo. Na začátku každé divadelní hry je rádobyvědecká přednáška herců, kteří představují nejnovější výzkumy o Járovi Cimrmanovi. Uvedu pár příkladů povedených projevů.

  Před představením Blaník je rýmované loutkové divadlo. Jde v něm o to, že učitel Vlasák chce dokázat, že v hoře Blaník žádné vojsko není, a na horu se vydá. Jeho projev k divákům, že vojsko neexistuje, ale zaslechne blanická stráž a párkrát ho praští palicí. Vlasák ale stále nevěří, jelikož stráž stále ještě nespatřil, a prohlásí: "Kdo věří, že vojsko dříme v tomto vršku, tomu je třeba rozbít (zarazí se) jeho bludné představy." Každému jistě dojde, co by se sem hodilo mnohem lépe.

  Další hezký příklad je hádanka pokládaná divákům při semináři před hrou Blaník: "Komu ze slavných vojevůdců mohl jeho spolunocležník říci na dobrou noc: Zavři oko a spi?"

  1. Janu Žižkovi
  2. admirálu Nelsonovi
  3. generálu Kutuzovovi

  Odpověď asi znáte a dokázali byste ji i snadno odůvodnit, a to tak, že Jan Žižka měl jen jedno oko (poté i o něj sice přišel, ale to je teď nepodstatné). "Cimrmani" odpovídají stejně, důvody ale mají jiné - ani Nelson, ani Kutuzov nerozuměli česky.

  V Českém nebi se sešla kompletní cimrmanologická elita

  V Českém nebi se sešla kompletní cimrmanologická elita

  Cimrman je klasika, kterou miluje i mnoho puberťáků. Doufám, že i vy mezi ně patříte, a pokud ještě ne, tak snad brzy také budete. Příjemnou zábavu!

  Cimrman konečně i v Národním muzeu

  V pátek 29. října 2010 byla v nové budově Národního muzea v Praze slavnostně zahájena výstava Sbírka odkazů Járy Cimrmana. Až do  31. prosince 2010 zde můžete obdivovat Cimrmanovy vynálezy. Jejich autory jsou fanoušci tohoto velkého myslitele. Zvlášť velkou pozornost poutá důmyslný smeták na vymetání rohů, koštěp, brýle pro fakíry, přesýpací hodiny Járovky. Zcela nepřehlédnutelný je kornoutovač lískových oříšků. Více informací na www.nm.cz nebo www.sbirkajara.cz

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (36)

  Tejulinka v něm napsala:

  Cimrman

  Já sice moc her neznám, ale těch pár, co jsem viděla jsou supr. Autorku chápu.

  Příspěvek z 11. listopadu 2010 v 6:53.
  nabba v něm napsala:

  almete v něm napsala:

  Reakce na zigi:

  no jo, ale vždyť tam píše, že ti ostatní by nerozuměli česky... 16