Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Cities Skylines, aneb jak by mělo vypadat SimCity

  vydáno  •  Informatika
  Cities Skylines je nová hra vydaná 10. března, která je jednou z nejlepších budovatelských strategických her všech dob. Přesně takhle by měla vypadat hra nesoucí název "SimCity".

  SimCity: Společnost (PC), © Alík

  Cities Skylines je budovatelská hra, ve které se zaměřujete na stavbu a růst vašich měst. Hra ze začátku nabízí 10 různých typů krajin, od lesnatých a kopcovitých až po nějaké holé louky bez kopců. V každé krajině jsou také jiné povětrnostní podmínky a ty jsou důležité hlavně pro výstavbu větrných elektráren, které potřebujete, aby vaši obyvatelé měli přísun elektřiny.

  Jediné, co hra zatím postrádá, je počasí, přírodní katastrofy, den a noc, ale v budoucnosti je vývojáři do her nejspíš nasadí v dalších aktualizacích. Každý hráč ze začátku má hlavní dálnici, která je napojená do okolního světa. První, co hráč uvidí, je jen dálnice a nějaký sjezd z ní do nějaké krajiny, takže si své město může postavit úplně podle sebe.

  Nejdůležitější pro výstavbu města jsou zóny. Ty jsou ze začátku rozdělené na obyčejné obytné zóny, komerční a průmyslové. V obytných žijí lidé, kteří následně pracují v komerčních a hlavně v průmyslových zónách. Aby hráč mohl postavit jednu z těchto zón, musí si postavit jednu ze silnicí. Ty jsou zase rozděleny na malé obyčejné, rychlostní a nakonec dálnice.

  Já bych osobně doporučil si ve městě postavit jednu hlavní komunikaci a to dálnici, jelikož při stěhování lidí do města vznikají často zácpy, což může ovlivnit nárůst obyvatel. Dále lidé nemají moc rádi, když bydlí vedle rušných cest.

  Aby se vám začali lidé stěhovat do města, je na čase si postavit obytné a průmyslové zóny. Bez nich, by totiž nevěděli, kde mohou stavět domy, kde své podniky, nebo kde postavit průmyslové továrny. Stále ještě není vyhráno. 

  Je zapotřebí postavit ještě větrnou elektrárnu na místě, kde to nejvíc fouká a následně elektřinu rozvést pomocí vysokého vedení do zón. Potom ještě postavit vodovodní nádrž a vodu rozvést přes potrubí, kanalizaci, aby veškerý odpad šel pryč. Skládku, aby měli lidé kam vyhazovat špinavé věci. Nedoporučuji stavět vedle budov, které vydávají buď znečištění nebo hluk. Za hlučné se nejvíc považují elektrárny a dálnice a za znečišťující průmyslová zóna, některé elektrárny, čističky a pár dalších podobných budov. 

  Nezapomeňte postavit průmyslové zóny, protože ne všichni obyvatelé budou chtít vlastnit podnik. Pokud hráč splnil tyto kroky, nemá úplně vyhráno, ale lidé se určitě začínají stěhovat. Aby hráč měl úplně vyhráno, musí si postavit policejní a hasičskou stanici a následně nemocnici. Musí se ještě zařídit tak, aby ho mohl finančně utáhnout. Jak, se dozvíte za chvíli. 

  Pro vydělávání peněz pro město je také důležité, aby zde byly komerční zóny. To znamená, že si zde lidé budou stavět své podniky jako rychlé občerstvení, obchody s oblečením, restaurace a mnoho dalšího. Ujistěte se, že se vaši lidé z vašeho města dostanou přes silnice do komerčních zón, jinak podniky nebudou mít zákazníky, zkrachují, majitelé se odstěhují a zanechají opuštěnou zchátralou budovu, kterou budete muset pomocí buldozeru srovnat se zemí. 

  Komerční zónu můžete postavit kde chcete. Nezáleží na tom, jestli bude ve znečištěné části města, nebo někde vedle hlučné dálnice. Aby vaše město vydělávalo nějaké ty peníze, musíte si nastavit výdaje. Nahoře vlevo je ikonka, která když na ni kliknete zobrazuje, jestli ve vašem městě dostatek vody, elektřiny, jestli jsou lidé zdraví, kde jsou zácpy, kde je největší znečištění a hluk.

  Jestliže máte ukazováček například u elektřiny úplně na konci v zelené části, znamená to, že vyrábíte až příliš moc elektřiny, takže tím pádem by bylo nejlepší snížit rozpočet. Se snížením rozpočtu klesají výdaje a můžete tak zabránit zániku města. 

  Nárůst obyvatel představuje nové možnosti. Od určitého množství můžete ve městě postavit autobusy, metro, vlaky dokonce i letiště. Postupem času se vám začnou odemykat také daně, ale upozorňuji předem, jakmile dáte příliš vysoké daně, obyvatelé budou znepokojeni, snížíte růst obyvatel a budou se stěhovat pryč. 

  Pokud nebudete spokojeni s vaším malým územím, můžete si zakoupit další vedle vás, nestojí moc, ale doporučil bych pouze v případě přeplněné krajiny. Městu také nestačí jen jedna policejní a hasičská stanice nebo nemocnice. Každá z těchto budov má svůj omezený dosah, takže jakmile budou například vaši lidé křičet, že jsou nemocní, zřejmě není v jejich blízkosti nemocnice. To samé i zloději a požáry. Podle mého názoru je to opravdu nejlepší budovatelská hra všech dob a doporučil bych věk od 10 let. Je tak propracovaná, že jsem vynechal detaily, protože by to bylo až moc příliš dlouhé čtení. 

  Tato hra také překonala slavnou hru SimCity od společnosti Electronics Arts. Hra zatím není multiplayer, to znamená, že nemůžete hrát přes internet s ostatními lidmi. Cena hry se pohybuje od 599 Kč.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 20. prosince 2015 v 16:32.
  Lord-Ash v něm napsal:

  Módy

  Doporučil bych si stáhnout nekteré módy jako např autobulldoze co automaticky nicí opustene a shorelé budovy ;). Prohledejte steam workshop a nekteré si urco stáhnete :)