Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Člověk, pán tvorstva aneb Jsi jen zvíře, jsem lepší než ty

  vydáno  •  Vztahy
  Nevím, kdo dal člověku právo vládnout ostatním, "podřadným" tvorům, ale jisté je, že toho rozhodně nevyužívá pro dobro všech zvířat.

  Shankar a Maia, © MAFRA

  „Chováš se jako zvíře.“ „Fuj, ty jsi ale prase.“ „To je proti lidskosti.“ Proč? Kdo určil, že člověk je lepší? Které zvíře kdy stáhlo člověka z kůže a nosilo jej jako kabát? Které zvíře přišlo do vesnice lidí, zastřelilo rodiče dětí a děti zavřelo do klece? Kdo nám dal právo zabíjet zvířata a jíst jejich maso? Kolik zvířat s chutí do života mohlo žít, nebýt naší touhy po masu? Kdo nám dovolil střílet tvory jako my a jejich kůži vystavovat na stěnách obývacích pokojů? Kde je psáno, že lidé jsou lidští a zvířata zvířecí?

  Ano, jsme lidští, ale proč je lidskost známa jako dobrá vlastnost? Být člověk není nic, čím bychom se měli chlubit. Kdo dal lidem tolik pýchy, aby mohli nazývat ostatní jmény jako Blboun nejapný? Kdo nám dal právo ubližovat zvířatům pro naše potěšení? Kdo nám dal právo práskat majestátním lvům, králům zvířat, před nosem bičem a nutit je, aby si stoupali na pestrobarevné stupínky a klaněli se jásajícím divákům? Kdo nám dal právo pokořovat a ponižovat tvory, kteří se chovají lépe, než my, a nerozumí tomu, co děláme a proč? Které zvíře se kdy vyklonilo z vlaku a postřílelo tisíc bizonů jen tak, pro potěšení? Kdo pořádá hony a své mrtvé kořisti vkládá do úst větvičku stromu, člověk, či zvíře?

  Zvíře prý nemá city a to je pravda. Myslí jinak, než my, řídí se instinkty. Ale to neznamená, že necítí bolest a strach. Kolik zvířat už skončilo na ulicích, kolik zrazených psů teď čeká za mřížemi výběhu v útulku na svého pána, kterému tolik věřili? Kolik myší a křečků zemřelo pomalou smrtí kvůli nezájmu majitele, kolik činčil a osmáků skonalo se slovy lidí: „To nemá cenu, proč vyhazovat prachy za zvíře, můžu si koupit nový za padesát kaček.“? Kolik hlodavců a králíků tráví život v péči „milujících“ páníčků, v laboratorním boxu s trochou pilin, pár granulemi a vodou ve víčku od lahve? Kolik je slepic zavřených v miniaturních klíckách, ze kterých lidé udělali továrny na vejce a maso? Kolik se narodilo nechtěných koťat a štěňat, kolik z nich se dostalo do útulku a kolik z nich skončilo u stromu či před supermarketem? Kolikrát jste četli v novinách o mláďatech u popelnice? Kolik z nich bylo utopeno či jim byl zlomen vaz?

  Vždyť zvíře je nejlepší přítel člověka - zdá se však, že jde o přátelství jednostranné. Kdyby přátelství bylo jako symbióza, byl by člověk parazit. Zvířata nám nikdy nic neudělala. Pouze my jim. A přesto, když medvěd zabije trenéra, pes kousne dítě, kůň shodí jezdce... vždy se to svede na zvíře. Je to fér? Lidi, nezavírejte oči. Neotáčejte se zády. Tohle se dít nemusí a nemá. Na otázky v tomto článku si odpovězte sami. Pokud patříte k vzácným lidem, kteří mají vůči zvířatům čistý štít, prosím, neměňte se. Tohle není fér.

  Autorka: (12 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Gattina v něm napsala:

  Vickii : Co? Já nečekám na zázrak, ale na vlastní plnoletost. Jinak správný článek, protože konemy je nejen schopná autorka, ale i člověk s city a zdravým mozkem.

  radimf v něm napsala:

  souhlasím!

  VeverkaČiperka123 v něm napsala:

  Souhlasím
  Úplně přesně.Souhlas.