Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Co budeš dělat o prázdninách?

  vydáno  •  prázdniny · cestování · kamarádství · léto · tábory

  Zbývají necelé dva měsíce do konce školního roku, takže je nejvyšší čas začít plánovat, co všechno o prázdninách zažít! Bude to návštěva prarodičů? Dovolená s rodiči? Nebo třeba tábor?

  Kouzlo večerního táboráku nelze zprostředkovat, to si musí dítě samo zažít., © www.dobrytabor.cz

  Letní prázdniny u nás v Česku trvají dva měsíce, což vychází přibližně na osm týdnů, které je třeba náležitě využít. Neříkám, že je nutné mít program na každý den, člověk by si měl hlavně odpočinout a je naprosto v pohodě si někdy klidně jen tak lenošit a nedělat vůůůbec nic. ;-) Každý jsme totiž jiný.

  Někdo je rád, že se zbaví školního shonu a davu spolužáků, a nejšťastnější bude, když si bude konečně moct v klidu přečíst všechny knížky, na které nebyl přes rok čas, někdo naopak bude vyhledávat akční zábavu a týden co týden bude na jiném místě s jinými lidmi a jiným programem. Ani jedna varianta strávených prázdnin ani nic mezi tím není špatně. Důležité je, aby vyhovovala vám a byli s tím v pohodě i vaši rodiče. Někdy bohužel nemají na výběr a nemůžou s vámi strávit tolik času, kolik by chtěli, protože musí chodit do práce. Co všechno se tedy dá o prázdninách dělat?

  Být doma a věnovat se svým zájmům

  Varianta spíš pro starší děti, které se nebojí rodiče nechat samotné doma. Ideální pro introverty, kteří si zalezou s knížkou nebo seriálem. Nebo ty, co si zajdou s kamarády na koupaliště, na zmrzlinu, do kina, na kola... a budou si užívat klidné léto.

  Návštěva příbuzných

  Kdy jindy než o prázdninách strávit delší čas s babi a dědou nebo třeba s tetou, strejdou, bratranci a sestřenicemi? Pokud si rozumíte, není na co čekat. :-)

  Dovolená a výlety s rodinou a přáteli

  Ať už to bude k moři nebo do hor, po českých hradech a zámcích nebo třeba expedice po Islandu, určitě to bude super. Každá rodina i parta kamarádů si udělá dovolenou přesně podle svého gusta. :-)

  Příměstský tábor

  Příměstský tábor je ideální pro ty, kdo hledají na léto nějakou zábavu, ale pořád si chtějí užívat i toho v předchozím odstavci zmíněného klídku doma s rodiči. Příměstské tábory trvají většinou od pondělí do pátku od rána do odpoledne. Bývají zaměřené i na určitá témata, jako třeba výtvarný, sportovní, poznávací, robotický, koňský... a mnoho dalších. Často se takhle pořádají například jazykové tábory. Super pro ty, kdo nechtějí na táboře trávit veškerý čas, nebo pro ty, kdo si třeba ještě na klasický tábor i s přespáváním netroufnou, ale chtějí si tábor vyzkoušet. Nevýhodou je to, že pokud bydlíš na vesnici, moc velký výběr příměstských táborů asi mít nebudeš. Většinou se totiž pořádají ve městech. Když budeš tedy na příměstský tábor chtít přihlásit, musíš mít zajištěné i dojíždění.

  Sportovní soustředění

  Pokud děláš nějaký sport a chodíš i přes rok do oddílu, je dost možné, že na léto budete mít naplánované sportovní soustředění. Výhodou je, že na něj pojedeš s kamarády, které už znáš, a budeš se zlepšovat ve sportu, který tě (doufejme) baví. Poznáš ale i další lidi z oddílu a v jiném prostředí, než je třeba tělocvična nebo stadión. Mimo tréninky tě ale čeká i další doprovodný program, záleží na konkrétním soustředění.

  Další soustředění

  Soustředění nemusí být jen sportovní. Můžou být třeba i hudební, výtvarná a další. Soustředění mohou pořádat například pěvecké sbory, základní umělecké školy, vědecké kroužky apod. ve formě hudebních, výtvarných nebo vědeckých workshopů. Není to ale žádné nudné trénování etud a učení se vzorečků, většinou se na workshopech účastníci učí třeba i od externích hudebníků, výtvarníků a vědců a vymýšlí a trénují spolu třeba na hromadný koncert nebo výstavu. V případě pěveckých sborů jde i formu teambuildingu.

  Pobytový tábor

  Táborů existuje nepřeberné množství. U klasického pobytového můžeš spát ve stanech, ale i třeba i v chatičkách, penzionech nebo i hotelech! Některé tábory pořádají i školy nebo Domy dětí a mládeže, takže se stačí porozhlédnout a pokud máš zájem a jsou ještě volná místa, určitě v okolí na nějaký narazíš. Některé tábory mohou být omezeny věkově, někdy se pořádají tábory i jen speciální pro teenagery. Dokonce existují i tábory rodinné, kam většinou s malými dětmi jezdí i jejich rodiče. A co se týče témat, můžeš jet na tábory všeobecné nebo nějaké specificky zaměřené – ať už to jsou sporty, koně, přežití v přírodě, zdravověda, výtvarka, hudba, divadlo, tanec, cizí jazyky, sebeobrana, zvířata na farmě, počítače, YouTube... nabídka je dnes už opravdu široká. :-)

  Pokud by tě nějaký tábor lákal, ale trošku se bojíš, dobrou zkušeností může být jet s kamarádem nebo se rovnou poptat, jestli někam už tvoji kamarádi nejezdí, a popřípadě se k někomu přidat. A navíc je můžeš rovnou vyzpovídat, jak to na daném táboře chodí. Osobní zkušenost někoho, koho znáte a věříte mu, je totiž vždycky lepší než sto recenzí na internetu.

  Skautský tábor

  Jestliže jsi členem Junáka a chodíš do Skauta, myslím, že máš na část prázdnin jasno. Skautský tábor totiž bývá vyvrcholením celého roku, největší (a nejlepší) hromadná akce, na kterou se už možná připravujete v průběhu celého roku. Je tedy trochu jiný než jiné tábory. Na skautské tábory jezdí povětšinou pouze členové příslušných oddílů. Super je tedy to, že se minimálně s příslušnou šestkou (menší skupinkou cca 6 přibližně stejně starých dětí a jejich rádcem) dobře znají. Protože se ale skautské akce nekonají jen o prázdninách, většinou na táboře znáš od vidění skoro všechny. Skauti jezdí na tábory většinou na dva nebo tři týdny, spí ve stanech s podsadou nebo teepee, někdy i pod širákem. Vodní skauti zase sjíždějí delší úseky řek. Podobně fungují i tábory pionýrské, na ty však někdy mohou jezdit i děti, které členy Pionýra nejsou.

  Putovní tábor

  Putovní tábor je typ tábora, kde hlavním cílem je procestovat buď pěšky, na kole, na lodích nebo na koních kus naší krásné země a vidět spoustu nových míst. Bývá fyzicky náročnější, protože se hýbete vlastně skoro celý den a častokrát si i musíte všechny své věci včetně pití a jídla nést nebo vézt s sebou, protože každý den spíte na jiném místě. Putovní tábor je rozhodně velké dobrodružství, musíte však počítat s tím, že ne vždy bude hezké počasí a že musíte být fyzicky a psychicky odolní i vůči všem překážkám, které vás na cestách potkají.

  Tábor v zahraničí

  Ano, i takové tábory existují. Můžete se vydat třeba k moři a užít si hry a soutěže s podobně starými lidmi přímo na pláži. Rozhodně super zážitek. Může to být i fajn alternativa pro ty, kdo k moři nemohou jet s rodiči nebo kdo se jen s rodiči u moře nudí. ;-)

  Hlasovat mohou pouze přihlášení.

  Tak co, co budeš o prázdninách dělat ty a na co se nejvíce těšíš? :-)

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 12. května ve 20:36.
  Slaygirl v něm napsala:

  Tábor. Chiméry v čase

  Příspěvek z 11. května v 18:46.
  Papoušek_Nfnf v něm napsal:

  Vinnetou: Jo:-D

  Příspěvek z 11. května v 17:29.
  jolandaj2 v něm napsal:

  Škoda,že nejde hlasovat pro víc možnostií najednou, protože myslím že většina lidí tak jako já pojede někam s rodiči ,týden stráví třeba u tety, brácha bude mít adaptační kurz a část prázdnin strávíme i doma odpočinkem.