Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Co číst, tipy na knížky pro malé i větší

  vydáno  •  knihy

  Venku je zima a ještě k tomu se nemůžeme s nikým setkávat. Řekněte mi, kdy je lepší chvilka na to si něco přečíst. Většina lidí si řekni „no jo, číst ale co?“ Tady je pár tipů na knížky, které jsou podle mě super.

  Otevřená kniha, © Alexas_Fotos

  Série Letopisy z hlubin věků

  Michele Paver
  Knížka asi pro děti od 10 let až do dospělosti.
  Jestli někdo má rád přírodu a zajímá ho pravěk, tak je tato série přímo pro něj. Já jsem zatím přečetla první dva díly a jsem úplně nadšená, strašně se těším, až si půjčím další díly. Uspávanka před spaním to sice není, spíš naopak, když jsem četla první díl, byla jsem schopná to číst do půlnoci. V knížce je hlavní hrdina Torak, který postupně zjišťuje, kdo je a co všechno umí, ale není to tak jednoduché, je v tom spoustu zápletek a pomáhá mu s tím jeho „patron“ vlček. Od knížky se někdy prostě nejde odtrhnout.

  Série Letopisy z hlubin věků

  Bílý tesák

  Jack London
  Knížka od 11 až do dospělosti. Holky i kluci, ale myslím, že kluky to bude bavit víc.
  Příběh Bílého tesáka, napůl vlka, napůl psa, je sice starší než sto let, ale pořád je aktuální, je to příběh o tom, jak se Bílý tesák vyvíjí jak psychicky, tak fyzicky. Už od malinka je na všechno sám, a protože prošel i rukami zlých lidí, je ostražitý a ne jen tak někomu důvěřuje. Tahle knížka je hlavně poučná, ale je i akční, je to taková knížka, při které si oddechnete od těch dnešních akčních příběhů.

  Bílý tesák

  Krkouni aneb Leťte s námi na bimbuli

  Romana Andělová
  7 až 9 let. Nenapínavá, milá hezká. Pro holky i pro kluky. Tohle je knížka pro menší děti myslím, že tak okolo třetí třídy. Má pěkný příběh, ale je tam i spoustu věcí k zamyšlení. Já ji četla před dlouhou dobou a zapisovala jsem si důležité věty, doteď (po třech letech) si ty zápisky čtu a jsou pro mě důležité, když je mi těžko, čtu si je a vždy tam najdu něco, co mi pomůže.

  Tajemství oblázkové hory

  Bára Dočkalová
  Od 10 let až do 14 pro holky i pro kluky.
  Tohle je knížka, ve které se ukazuje, že v nouzových situacích se dokážou prokázat slabší jedinci jako odvážnější. Knížka měla sice pomalý rozjezd, ale pak mi oči na řádcích jen poskakovaly. Sice trochu, no trochu na začátku je to sprosté. Krista a prcek z pouličního gangu se dostanou do „jiného“ světa, kde se ukáže spousta věcí, které v tom normálním nejsou vidět. Projedou celou zemi, aby se dostali zase zpátky domů. Knížka má nejen jedno poselství, ale myslím, že to největší je „nehnat se do dospělosti“.

  PAX můj liščí přítel

  Sara Pennypacker
  Od 10 do 15. Holky i kluci.
  Pax to je má srdcovka. Knížka je jedna z těch knížek, u které už podle názvu víte, o čem bude. Možná se vám to nezdá, ale pax znamená mír. A tahle knížka je o tom, jak strašné jsou války. Strašné jsou nejen ty světové, ale i ty malé a i ty nejmenší mezi přáteli. Knížka je o jedné velké cestě, ale hlavní hrdina Petr se neposunuje dopředu jenom fyzicky, ale i psychicky, a ke konci příběhu je už tak daleko, že pomůže i jiným lidem. Ale i Pax se toho spoustu naučí, skamarádí se s ostatními liškami a zjistí, jaké je to žít ve volné přírodě. Víc toho říkat nebudu, knížka by ztratila smysl.

  PAX můj liščí přítel

  Ronja dcera loupežníka

  Astrid Lindgren
  7 až 11 let. Holky i kluci.
  Tuhle knížku asi všichni znáte, ale neodolala jsem. Byla to moje první knížka, kterou jsem přečetla, kdo nečetl a má tak pod 11 let, tak čtěte. Knížka je plná dobrodružství a je celá napínavá. Je o dvou kamarádech, kteří by se spolu kamarádit neměli. Prožijí toho spolu hodně zajímavého. Tato knížka se dočkala filmové verze i seriálové verze.
  Je sice pro menší věkovou kategorii, která tu je, ale prostě jsem neodolala.

  Kluci netančej

  Olga Stehlíková
  8 až 12 let. Holky i kluci.
  Knížka o odlišném klukovi, který tančí balet, musí snášet spoustu posměchů, které někdy přecházejí až v šikanu. I trochu lásky se tam objeví, i trochu strachu. Knížka ale skončí dobře a hlavní hrdina se s tím srovná. Dokonce se díky odlišnosti stane i oblíbeným. Pro ty, co jsou „jiní“ a neví, co s tím, určitě si to přečtěte.

  Letopisy Narnie

  C. S. Levis
  Ano, vím, v komentářích dole se asi objeví věta „ale to už jsem viděl“. Ale knížka má taky něco do sebe, je trochu jiná než film a můžete si prostředí představovat sami. A kdo by nevěděl, Narnie je země se spoustu nadpřirozených postav, kterou Lucinka objevila pomocí kouzelné skříně. Vládl jí lev Aslan, ale potom, co tam přišli naši hlavní hrdinové, tak se všechno změní.

  Ostatní knížky

  Můj odhad na věk je můj názor, takže se tím úplně neřiďte.
  Lucka

  Autorka: (11 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  VHanka v něm napsala:

  Moc hezký článek.

  XXX7 - s těmi knihovnami pořádně okoukni, jak to u vás je, všechny zavřené nejsou. U nás má knihovna výdejové okénko. Knížka se musí zamluvit předem přes jejich katalog na internetu nebo přes telefon a oni pak knížky přes okénko vydají.

  Příspěvek z 28. března 2021 v 10:34.
  Duhovka87 v něm napsala:

  Moc díky za typy na knihy pro děti i dospívající! Ty Letopisy mne zaujaly, kouknu se na databazi knih o čem přesně to je, Paxe znám, Ronju jsem četla když jsem byla sama malá, a moc ráda na tuhle knihu vzpomínám (a mám ráda i film!)

  Příspěvek z 25. března 2021 v 19:41.
  YashaSnow v něm napsala:

  Moc krásně napsáno $>