Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Co dávat/nedávat na internet

  vydáno  •  Ochrana soukromí · Internet · Bezpečnost

  Plno z vás určitě používá třeba Instagram či Tiktok, ale ne všichni na něj dávají to, co by, pokud už něco na internet dávají, měli. Internet je plný predátorů a zlých lidí. Víte, jak proti nim bojovat?

  Sociální sítě, © Pixelkult

  Co nedávat na sociální sítě a proč?
  Určitě plno z vás má Instagram, Tiktok a další sociální sítě. Často se setkávám s tím, že tam lidé ze třídy dávají třeba kde jsou, a to je špatně. Stalkerům či predátorům tím usnadňujete práci a jednou z toho můžete mít velký problém. Taky tam nikdy nedávejte, že jste na dovolené, protože by toho mohli využít zloději, kteří budou vědět, že nejste doma, a vykradli by vás.

  • Nikdy nedávejte na sociální sítě, kde právě jste, a taky tam nedávejte příspěvky z dovolené, pokud jste právě na dovolené nebo mimo domov.
  • Nastavte si účet jako soukromý.

  Lidé často mají své účty veřejné, a tak je může sledovat kdokoliv, takže třeba i nějací lidé, co by nemuseli mít dobré úmysly. Často to lidé dělají proto, aby byli populární, ale stojí vám to za to riziko, že vás mohou sledovat třeba predátoři?

  Někteří lidé ve věku 12 – 16 let (většinou holky) dávají třeba na Instagram/Instastories nevhodné příspěvky nebo příspěvky, které nemají žádnou hodnotu a na Instagramu nemají co dělat. Jsou to například fotky, kde se vystavují, odpovídají na Tellonym či dávají na někoho názory... Nikoho to nezajímá, akorát se ztrapňujete a uvědomíte si to, až budete starší. Vážně vám za těch pár followerů stojí soukromí a vědomí, že ze sebe na internetu děláte hlupáka a že se za to v dospělosti budete stydět? Co když to najdou vaši kolegové v budoucí práci a budou se vám smát? K těm nevhodným příspěvkům... to vám vůbec nevadí, že ztrácíte svoji důstojnost? Toto neplatí jen pro Instagram, ale třeba i pro Tiktok.

  Nedávejte na sociální sítě nesmysly a nevhodné fotky. Dvakrát si rozmyslete, co na internet dáváte, píšete, a jaké to může mít důsledky, než to uděláte. Nenechte se strhnout trendy a těmito lidmi. Nebyli byste o nic lepší jak lidi, co to tam dávají.

  Nedejte predátorům šanci!
  Možná, že už jste se na internetu setkali s predátory, o kterých byl natočen i dokument V síti (pro ty, co nevědí, co je to predátor, tak je to člověk, co vyhledává děti a chce po nich nahé fotky a nebo s nimi nevhodně diskutuje). Často si lidé myslí, že to jsou muži, kterým je 40+, ale přitom to mohou být i 20letí chlapci. Ve filmu V síti z těch predátorů bylo pouze 3 – 5 procent pedofilů.

  Co dělat, když po vás bude nějaký predátor chtít věci, co by neměl?
  I když vím, že je to těžké, tak to řekněte rodičům, a když ne rodičům, tak aspoň třeba učitelce. Udělejte si screeny obrazovky a potom to s rodičem/učitelem nahlaste na policii. Myslete na to, že jedině tak můžete zabránit tomu, aby ten predátor obtěžoval další holky a některým z nich doopravdy něco udělal. Pokud to bude na stránce jako třeba Alík, tak to nahlaste adminům/správcům. Pokud někdy vlezete, a to třeba jen ze zvědavosti, na stránku, na které by neměly být děti, tak to ještě neznamená, že tam má člověk právo na to, aby se vás ptal na nevhodné otázky, jako třeba jestli jste měly kluka atd., a měl nějaké nevhodné narážky.

  A taky pamatujte, že ten 11letý Pepíček z Prahy nemusí být 11letý Pepíček z Prahy, ale třeba i 25letý chlap, který s vámi nemá dobré úmysly. Navíc si pamatujte, že pokud vám predátor něco udělá, tak vás to s největší pravděpodobností poznamená třeba i do konce života.

  Věci, co nikdy neříkat na internetu
  Nikdy na internet nedávejte své telefonní číslo, adresu, fotku vysvědčení či žákovské a ani do jaké školy chodíte a nejlépe ani svoji fotku. Taky neříkejte třeba jaké je u vás počasí a nebo že u vás vypadla elektřina, protože podle toho (kdyby chtěl) vás může někdo vystopovat, a ani nedávejte fotky, kde je vidět výhled z okna. Rozhodně nikdy nikomu neposílejte své nahé fotky, a to ani svým vrstevníkům, protože ne, že je to trestné, ale nikdy nevíte, jestli se to nedostane do rukou i někomu jinému, a to je potom velký problém. A pamatujte, že to, co jste dali na internet, už nikdy zcela nezmizí.

  Ještě tu dám odkazy na pár stránek či projektů.

  Buď safe online – Projekt Jirky Krále a Avastu (antivirus), kde vám poradí, jak si udělat silné heslo nebo jak si nastavit soukromý účet a mnoho dalšího.

  www.budsafeonline.cz/

  e-bezpeci.cz – Taky moc zajímavý projekt, kde se toho mnoho dozvíte.

  www.e-bezpeci.cz/index.php

  stoponline.cz– Toto je spíš pro ty starší. Až uvidíde něco nelegálního na clearnetu (normálním internetu), tak to můžete nahlásit sem.

  www.stoponline.cz/cs/

  Autorka: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (34)

  Příspěvek z 16. dubna ve 21:39.
  Killercow v něm napsala:

  Nejlepší je, jak je na článkové fotce ještě Vine místo Tiktoku:-D.

  Příspěvek z 27. října 2020 ve 20:35.
  Planet v něm napsala:

  Taky instagram ani Tiktok nemám. Tiktok jsem měla, ale už jsem si ho odinstalovala nesnáším tito aplikace. :-E:-(;-(

  Příspěvek z 13. srpna 2020 ve 21:44.
  Viktorie7 v něm napsala:

  Sama Instagram ani Tiktok nemám.....tedy, ani si je neplánuji založit. S instagramovými účty mých spolužaček je to ale podobně jako napsala autorka. Samá polonahá fotka, sdílení polohy, psaní si s neznámými lidmi. Veřejně přístupné účty, kde mají klidně i 5000 sledujících. Pevně doufám, že je to přejde a poučí se, protože mé názory je vlastně vůbec nezajímají. Asi jsem na to moc nudná.....