Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Co dělá archeolog? Co je to archeologie?

  vydáno  •  Škola a poznání · Povolání

  Víš co všechno dělá archeolog? A k čemu to je? Třeba se i ty budeš chtít stát archeologem nebo jen budeš chtít vědět co nejvíc o našich dávných předcích a chránit naši minulost, ukrytou v zemi nebo i nad zemí. Často stačí mít jen otevřené oči, když půjdeš třeba někam na výlet...

  Archeolog s unikátním nálezem - Archeolog Zdeněk Čižmář s unikátním nálezem. (17. října 2007), © Radek Miča

  To, co zajímá archeologa je totiž všude kolem nás.

  Jak si představit takového archeologa?

  Prakticky je to krtek, permoník dolující ze země to, co kdysi dávno často před tisíci lety lidé zahodili, zakopali, zapomněli, zničili a uložili na povrchu země. Takže je takovým popelářem, který se neustále hrabe v dávných zapomenutých odpadcích - což je opravdu nejčastější.

  Ale abych Tě hned zpočátku neodradila, nachází se také krásné a vzácné poklady :-), které můžeš vidět v novinách, v televizi a ve filmech. Pro archeologa je takovým pokladem často i maličkatý střep, který když vezme do ruky, tak mu vypráví spoustu příběhů... Např. o tom, jak se ten střep před 4.000 lety stal střepem z nádoby, jaký člověk tu nádobu používal, vařil v ní, jak ji vyrobil, v jakém obydlí žil...

  Archeolog je vlastně takovým detektivem, pídícím se po střípcích takových příběhů, které skládá dohromady jako puzzle. Je to takový ochranář naší minulosti, která se ničí pod bagry, všude tam, kde dnes stojí domy a supermarkety. Ano i tam, kde dnes chodíš nakupovat jsou nalézány stopy po lidech, které jsou často staré až statisíce let. Těch by si nikdo nevšiml, pokud by tam nebyl archeologický výzkum.

  Odtud už vidíš, že archeologové nehledají za každou cenu nějaký předmět (v archeologii artefakt), jen proto aby ho vystavili ve sbírce - nejde o starožitníky, ale provádějí záchranné výzkumy na ohrožených místech, aby získali spoustu informací, a to vědeckými způsoby, jelikož archeologie je věda.   

  Archeolog spolupracuje s dalšími vědci, kteří se dále věnují nálezům, kterým zase rozumí oni - jako jsou kosti, části rostlin,...apod. Teprve potom se můžeme dozvědět o tom, co se na místě "vykopávek" našlo, co se tam událo,...

  Archeolog zkoumá a bádá nad artefakty. Artefakty jsou vším co vytvořil úmyslně člověk. Není to jen truhla plná zlatých peněz nebo Tutanchamónova hrobka. Je to i nepatrný střep, ale i samotná pyramida. Umí říct jak jsou tyto artefakty staré, pokud je najde tak, jak je tam někdo před tisíci lety zanechal. Dokáže vybádat k čemu takový artefakt sloužil, kdo ho vyrobil a kdo jej používal a jakým způsobem.

  A co archeolog všechno ke své práci potřebuje/používá?

  O tom Ti povím třeba příště.
  Zdraví Tě Tvůj archeolog :-)
  Patricie

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!