Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Co dělat, když onemocníte?

  vydáno  •  Volný čas doma · Zdraví
  Ležím s chřipkou doma v posteli a nevím, co mám dělat. Protože je to určitě problém i ostatních nemocných, co musí tvrdnout doma a nesmí se jít proběhnout ven, ale musí se v klidu léčit, řekla jsem si, že zkusím sepsat pár nápadů, co se dá doma dělat užitečného, aby ty nemocné dny rychle uběhly.

  Chřipka, nemoc - (c) profimedia.cz - Ilustrační foto., © Profimedia.cz

  Je jasné, že pokud jste nemocní hodně, máte rýmu, kašel, teplotu a všechno vás bolí, tak se vám asi nebude chtít vyvíjet moc velkou aktivitu. Ale dají se dělat i jiné užitečné věci s minimální námahou, než se jenom dívat na televizi (i když televize taky někdy není to nejhorší). Ukázkovým příkladem takové činnosti je čtení.

  Nějakou knížku má doma každý. Můžete si zalézt pod peřinu, upíjet čaj a z klidu domova zažívat všelijaká dobrodružství. Pokud nejste zrovna vášnivými čtenáři, komixy (Garfield, Asterix, Šmoulové,...) nebo časopisy (Bravo, Witch, Kačer Donald, Dívka,...) vás zabaví spolehlivě. Po takovém počteníčku se dostaví únava. Spánkem dáte tělu odpočinout a zabijete tím další hodinku z nudného dne. Nebo naopak - čtení časopisů a knih vás může inspirovat k další činnosti.

  Kreslení nebo malování, případně skicování, může být vyčerpávající. Ale pokud k tomu máte dostatek inspirace, tužka klouže po papíru sama. U mě například to funguje takto: podívám se na film nebo si chvíli čtu a najednou mám nutkání zkusit něco z prostředí filmu nebo knížky nakreslit.

  Nikdy to nejsou velké vybarvené obrázky, k vyřádění na papíře stačí malovat tužkou nebo fixou. Pokud musíte zůstat v posteli, podložte si papír knížkou, aby nebyl podklad moc měkký. Nejvíc nápadů přichází večer - při světle lapičky, když je klid.

  Stejně tak můžete zkusit něco napsat - básničku nebo příběh. Tak jako u malování vám k inspiraci může postačit televize nebo čtení. Můžete zkusit psát třeba o tom, co vidíte kolem sebe, o svých domácích mazlíčcích, o plyšácích (to bývá sranda) nebo o zažitém výletě. Večer, když přijdou rodiče z práce, se můžete se svými výtvory pochlubit.

  Co se dá ještě dělat jiného? Tak třeba hrát si se svým mazlíčkem (pokud máte kočku, je o zábavu postaráno - stačí vám provázek), vyšívat nebo háčkovat - případně dělat jiné ruční práce, studovat a dělat zameškané úkoly do školy (i když to se asi nebude chtít nikomu) a když si vezmete tlusté ponožky, můžete třeba chatovat s kamarády na Alíkovi.

  Potom je tu ještě jedna spolehlivě zabavující činnost - krmení se. Nemyslím tím, že máte plenit ledničku, ale nějaké to zdravé nebo sladké jídlo neuškodí. Když poprosíte rodiče, můžou vám nějaké vitamíny přinést: třeba pomeranče, hrozny, granátové jablko (navíc vás zabaví vylupování semínek), pomelo, meloun, rajčata, všelijakou zeleninu (ale ne každému může chutnat). Pokud budete pít čaj, nebo léčivé kapky a sirupy, je to dobře, ale pozor na mléko a mléčné výrobky! Podporují záněty, tak omezit!

  To je asi opravdu všechno, ale určitě sami vymyslíte ještě spoustu jiných věcí, které se dají dělat. Tak se do toho dejte a hlavně se nenuďte! To je totiž to nejnudnější a nejneužitečnější, co se dá dělat.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi Johanka_M

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (28)

  Příspěvek z 3. května 2009 v 10:32.
  Terezinka-Hrozinka v něm napsal:

  Nemoc..a já?POŘÁD

  Já mám nemoci pořád..Jsem vždycky nejčastěji nemocná ze všech!!Ale když jsem nemocná a nevím co dělat vím jak se zabavit...!!Čtu si bravo,ležím,piju jenom pořád horké čaje,vymýšlím si písničky a když se mi chce překládám je do angličtiny....Nebo do ruštiny..21Ale na počítač nechodím pač mě pak šíleě bolí hlava..2121

  Příspěvek z 28. dubna 2009 v 17:45.
  mickeyani v něm napsal:

  ááá

  já nenááávidííím nemocíííí17171723231212

  Příspěvek z 5. dubna 2009 v 16:22.
  makki98 v něm napsal:

  na mně už taky něco leze

  Na mně už taky něco leze: kašel a hnusná rýma13171717