Alíkovina

Co je diktát?

vydáno  v 4:20  •  Škola

Jedna z školních věcí, které nemá skoro nikdo rád. Ale může být užitečný ve vyjádření své znalosti v pravopise.

Pravopisná chyba, © lékařský

Diktát je jeden z pravopisných cvičení. Nebývá moc oblíbený, jelikož z něho bývají špatné známky. V jedné knize jsem četl, že v diktátě vlastně dokazujeme, co už umíme v pravopise. Na známce už tak nezáleží.

Jak probíhá?
Probíhá tak, že daná osoba (učitelka) čte text s tématikou, kde se může vyskytnout probraná látka. Ostatní zapisují.

Pro učitele.
Při diktování by měl učitel být na jednom místě. Když se prochází po třídě, znervózňuje tímto žáky a způsobuje jejich nesoustředění. Učitel by měl, pokud je v diktátě něco, co se ještě neučilo, na to upozornit. Další věc je, že učitel občas něco nadiktuje a potom při opakování diktuje něco jiného. Na to je potřeba žáky učitele upozornit, aby potom nevznikla hádka. Učitel by měl diktovat tím tempem, jak jsou na to žáci zvyklí. A to bývá většinou pomalu. Dále by mělo být učitele slyšet i do poslední lavice. Učitel by měl zajistit, aby bylo v učebně ticho, protože by to jinak asi nešlo. Učitel by měl žákovi vyhovět, když žádá o zopakování věty. Samozřejmě toho žák nesmí moc využívat.

Proč diktáty vycházejí na 5, 4?
Protože se daná látka doma dobře neprocvičuje. Úkoly jsou taky k tomu, aby si dítě procvičilo danou látku, a ne to od někoho opsalo! Pokud není dost tréninku nebo úkolů, tak vycházejí potom 4, 5. Počet úkolů ovlivnit nemůžeme, ale domácí procvičování posílit můžeme, když není dostatek úkolů. Někdo si říká: „To ne! Hrozný diktát, hrozná pětka! Určitě to bude pětka!“ nebo „Kvůli tomu diktátu jsem dostal pětku!“, přitom si neuvědomuje, že ten diktát za to nemůže, že dostal pětku, ale on! Je fakt, že když diktát je nečekaně, tak málokdo se vždy připraví. Pak už je to, jak to ten daný člověk napíše. Pokud jde o nečekaný diktát s látkou, kterou jste se před týdnem či měsícem učil, tak snad by to mělo taky vyjít. Ale nečekané diktáty by neměly být. Jde to prostě podle toho, jak se připravíte. Diktáty bývají hodně často ohlášené předem, ale to záleží na učiteli. Jinak neohlášené diktáty bývají, když daná třída „zlobí“. Pokud se připravíte dobře, může to být nejhůř dvojka. Ale to taky záleží na učiteli, jak se to bude hodnotit, a taky na obtížnosti látky.

Autor: (12 let)
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (13)

Příspěvek z 11. října v 17:46.
dennisvet v něm napsala:

Teď v prváku radím jen já, nejlepší chvíle je, když se začnou vybírat sešity a je zmatek a není slyšet hlasy :->

Příspěvek z 11. října v 17:31.
lékařský v něm napsal:

když se na to nepříjde:-D

Příspěvek z 11. října v 17:11.
dennisvet v něm napsala:

Lékařský, často se opisuje i od dětí přes uličku nebo ti, kteří sedí za sebou.
Když šlo jednou kamarádovi, který seděl za mnou, o známku na vysvědčení, psal diktát a ještě další věci z ČJ. Pomohli jsme mu s tím, a nevadí to, když na to učitel nepřišel - stejně nepotřebuje vědět hodně věcí, a to byly zrovna tyhle.