Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Co je diktát?

  vydáno  •  Škola

  Jedna z školních věcí, které nemá skoro nikdo rád. Ale může být užitečný ve vyjádření své znalosti v pravopise.

  Pravopisná chyba, © lékařský

  Diktát je jeden z pravopisných cvičení. Nebývá moc oblíbený, jelikož z něho bývají špatné známky. V jedné knize jsem četl, že v diktátě vlastně dokazujeme, co už umíme v pravopise. Na známce už tak nezáleží.

  Jak probíhá?
  Probíhá tak, že daná osoba (učitelka) čte text s tématikou, kde se může vyskytnout probraná látka. Ostatní zapisují.

  Pro učitele.
  Při diktování by měl učitel být na jednom místě. Když se prochází po třídě, znervózňuje tímto žáky a způsobuje jejich nesoustředění. Učitel by měl, pokud je v diktátě něco, co se ještě neučilo, na to upozornit. Další věc je, že učitel občas něco nadiktuje a potom při opakování diktuje něco jiného. Na to je potřeba žáky učitele upozornit, aby potom nevznikla hádka. Učitel by měl diktovat tím tempem, jak jsou na to žáci zvyklí. A to bývá většinou pomalu. Dále by mělo být učitele slyšet i do poslední lavice. Učitel by měl zajistit, aby bylo v učebně ticho, protože by to jinak asi nešlo. Učitel by měl žákovi vyhovět, když žádá o zopakování věty. Samozřejmě toho žák nesmí moc využívat.

  Proč diktáty vycházejí na 5, 4?
  Protože se daná látka doma dobře neprocvičuje. Úkoly jsou taky k tomu, aby si dítě procvičilo danou látku, a ne to od někoho opsalo! Pokud není dost tréninku nebo úkolů, tak vycházejí potom 4, 5. Počet úkolů ovlivnit nemůžeme, ale domácí procvičování posílit můžeme, když není dostatek úkolů. Někdo si říká: „To ne! Hrozný diktát, hrozná pětka! Určitě to bude pětka!“ nebo „Kvůli tomu diktátu jsem dostal pětku!“, přitom si neuvědomuje, že ten diktát za to nemůže, že dostal pětku, ale on! Je fakt, že když diktát je nečekaně, tak málokdo se vždy připraví. Pak už je to, jak to ten daný člověk napíše. Pokud jde o nečekaný diktát s látkou, kterou jste se před týdnem či měsícem učil, tak snad by to mělo taky vyjít. Ale nečekané diktáty by neměly být. Jde to prostě podle toho, jak se připravíte. Diktáty bývají hodně často ohlášené předem, ale to záleží na učiteli. Jinak neohlášené diktáty bývají, když daná třída „zlobí“. Pokud se připravíte dobře, může to být nejhůř dvojka. Ale to taky záleží na učiteli, jak se to bude hodnotit, a taky na obtížnosti látky.

  Autor: (12 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (23)

  Příspěvek z 8. června 2019 ve 22:06.
  lékařský v něm napsal:

  Takže každý neví, co je diktát, když pěti-letému dítěti je to jedno. :->.

  Jinak v tom článku ani moc nejde o definici slova. :-)

  Možná ten článek je nic moc, ale mně nic jiného zrovna nenapadlo. O:-)

  Příspěvek z 8. června 2019 v 19:59.
  VikiKlára v něm napsala:

  A mimochodem, mělo by tam v úvodu být ze a ne z :-D:->O:-)

  Příspěvek z 4. dubna 2019 v 16:09.
  KocicakCZ v něm napsal:

  Pochybuju, že cizinec by narazil zrovna na tenhle článek a myslím, že maminka s dítětem si pamatuje na to, jak ve škole psali diktáty.