Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Co je dneska za svátek?

  vydáno  •  Historie

  Dnes 28. října je státní svátek. Pro někoho jen den volna, a letos je to sobota, takže ani to ne. Ale asi bude dobře si připomenout, proč se vlastně tento svátek slaví a co se připomíná.
  Jde jen o základní připomenutí, podrobnější informace se dají najít na internetu i jinde.

  T. G. Masaryk, © https://commons.wikimedia.org/

  Dne 28. října se slaví výročí vzniku Československé republiky. K této události došlo v roce 1918, takže letos je to přesně 99 let.

  V předminulém století byla ve střední Evropě rakouská monarchie; ti starší z vás by o tom mohli něco vědět ze školy. Měla nějaké výhody a mnohé nevýhody. Výhodou bylo například to, že „jsme“ měli moře; nevýhodou bylo to, že v Rakousku byla úředním jazykem hlavně němčina, a ostatní národy v monarchii byly v nerovnoprávném postavení. Samozřejmě že ostatní národy v rámci Rakouska usilovaly o zlepšení svého postavení, případně přímo o rovnoprávnost, ale úspěchy tohoto snažení byly jen postupné a částečné.

  V roce 1867 došlo k tzv. rakousko-uherskému vyrovnání, kdy bylo v rámci monarchie zlepšeno postavení uherské (maďarské) části, monarchie se přejmenovala na Rakousko-Uhersko a postavení Maďarů se výrazně zlepšilo. Ostatním národům to však moc nepomohlo; naopak Maďaři se ze své nové lepší pozice začali ještě o to víc svrchu dívat na Slováky, jejichž postavení se tím možná ještě zhoršilo.

  V letech 1914-1918 probíhala první světová válka. V roce 1918 válka končila porážkou Rakousko-Uherska a ostatních států bojujících na jeho straně a řešilo se, co bude s poraženým Rakousko-Uherskem. Byly různé možnosti. Skupina osobností včetně Tomáše G. Masaryka a Milana Rastislava Štefánika usilovala o vznik samostatného státu Čechů a Slováků, což se nakonec podařilo. Dne 28. října 1918 byla vyhlášena první samostatná Československá republika.

  Vytvoření státu Čechů a Slováků mělo v té době tu výhodu, že oslabovalo snahy některých národnostních menšin, které si takový stát nepřály, a to v české části Němců a ve slovenské části Maďarů. Český a slovenský národ měly hodně společného a právě společný stát v té době usnadňoval přežití takového státu v tehdejším bouřlivém okolí.

  Československá republika byla demokratickým státem s parlamentní demokracií a prezidentem. Tato republika existovala zhruba do roku 1938, kdy se stala obětí politiky Adolfa Hitlera v Německu. V září 1938 byly její pohraniční části připojeny k Německu, a v březnu 1939 se Čechy staly tzv. protektorátem Německa a na Slovensku vznikl samostatný Slovenský štát.

  Po druhé světové válce v roce 1945 bylo Československo obnoveno. Zejména na Slovensku se však postupně vyvinuly snahy o osamostatnění, a od 1. ledna 1993 se Československo rozdělilo na Českou republiku a Slovenskou republiku. Od té doby tedy Československo neexistuje, ale mnohé výrobky s označením „Made in Czechoslovakia“ ve světě dosud fungují a mnoho lidí v zahraničí si Československo pamatuje.

  Československo tedy již neexistuje, ale současná Česká republika (a taky Slovenská republika) je přímým pokračovatelem Československa, a jeho vznik v roce 1918 se tedy v ČR dosud oslavuje jako vznik samostatného státu.

  Pro zajímavost ještě můžeme dodat, že ještě v roce 1980 byl 28. říjen normálním pracovním dnem, kdy se šlo do školy i do práce, a jen v kalendáři k tomu byly nějaké drobné poznámky. Teprve během osmdesátých let se stal státním svátkem. Který po roce 1993 převzala i samostatná Česká republika.

  Toto je jen taková stručná informace o tom, co se dnes slaví. Podrobnosti najdete na internetu, v učebnicích dějepisu i jinde.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 28. října 2019 ve 14:47, upravený vzápětí.
  Morell v něm napsal:

  JEdiné, co pro mě dnešní den znamená, jsou zavřený obchody a já, která po dlouhé šichtě honěná mlsnou narážím na zavřené dveře krámu...
  že já raději nešla dneska do práce makat za dvojnásobný peníze. To je pro mě svátek.

  Jinak článek hezký.

  Příspěvek z 29. října 2017 v 7:40.
  buffy-forever v něm napsala:

  Pralinka: promiň až teď mi to došlo, ale možná by bylo lepší to pro mladší děti přepsat na Habsburská Monarchie, ne Rakouská i když je to to samé, ve škole se učí Habsburská, tak aby se to nepletlo s dnešním Rakouskem

  Příspěvek z 29. října 2017 v 1:02.
  Pralinka2 v něm napsal:

  buffy-forever: Jak se v článku uvádí, Rakousko-Uhersko vzniklo v roce 1867.