Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Co je na jižní polokouli jinak?

    Kdysi bylo možné jezdit na zahraniční dovolenou do NDR, ti šťastnější se dostali až do Rumunska nebo Bulharska. Dneska se běžně jezdí do Chorvatska, ale i do západní Evropy, do Egypta, do Alžírska a podobně, a není problém se dostat i na jižní polokouli. A právě na jižní polokouli jsou některé věci jinak než u nás.

    Glóbus, © Pralinka2

    Jak asi víte ze školy, Země je kulatá. A na této kulaté zeměkouli rozlišujeme dvě polokoule, severní a jižní. Je to dáno otáčením Země, polokoule jsou odděleny rovinou otáčení Země.

    Na jižní polokouli se nachází například Austrálie, Nový Zéland, jižní Afrika, část Jižní Ameriky a Antarktida. Českými turisty je asi nejnavštěvovanější Jižní Amerika. Na jižní polokouli jsou některé věci odlišné než na severní. V tomto článku vynecháme takové rozdíly, jako že tam žijí jiné národy, že je tam jiné rozmístění oceánů a pevnin a podobně, a popíšeme věci, které jsou přímo fyzikálně dány tím, že jde o jižní polokouli.

    Roční období

    Hlavním a nejdůležitějším rozdílem, kterým se liší jižní polokoule od severní, je průběh ročních období. Střídání ročních období je způsobeno náklonem zemské osy proti rovině obíhání Země kolem Slunce. Zemská osa je nakloněná, a proto při obíhání Země kolem Slunce půl roku je severní polokoule nakloněná víc ke Slunci a jižní polokoule víc odvrácená, a půl roku je tomu zase naopak. (Pozor, střídání ročních dob nesouvisí se změnami vzdálenosti Země od Slunce). Z toho vyplývá, že na jižní polokouli jsou roční doby naopak než na severní. V době, kdy je severní polokoule přikloněná ke Slunci, je na severní polokouli léto a na jižní zima, a naopak když na severní polokouli je zima, na jižní je léto. Proto v zimě můžeme slyšet v televizi zprávy o extrémním horku a požárech v Austrálii, a v létě se můžeme dočíst o sněhové kalamitě v Jižní Americe.

    Což je důležité vědět zejména při plánování dovolené. Tedy že když si v červenci vyrazíte na dovolenou na jižní polokouli, přijedete doprostřed zimy, a v lednu naopak tam jsou největší letní horka. Skutečně aktuální počasí se samozřejmě mění a záleží na konkrétní poloze daného místa, jsou i místa, kde nesněží nikdy, a naopak třeba v Antarktidě celoročně mrzne. Ale v zimě, tedy v červenci a srpnu, tam mrzne nejvíc, a v létě, tedy v lednu, nejméně.

    Pohyb Slunce po obloze

    Dalším významným rozdílem je, že Slunce se po obloze během dne pohybuje doleva, zatímco u nás doprava. Ráno vychází na východě, večer zapadá na západě, ale v poledne svítí ze severu, ne z jihu jako u nás. Někdo si toho rozdílu ani nevšimne, ale pro někoho to může být dost nezvyklé. A mimo jiné je zapotřebí si to uvědomit při orientaci v terénu.

    Ostatně jestli znáte pohádku Mrazík, tak si všimněte toho, že podle záběru východu Slunce se pohádka odehrává na jižní polokouli. (Ve skutečnosti asi tvůrci natáčeli západ Slunce a pak záběr pustili obráceně).

    Tvar Měsíce

    U nás existuje jednoduchá poučka, jak odlišit fáze Měsíce. Když na obloze vidíme Měsíc ve tvaru písmena C, tak to znamená, že „couvá“, zatímco Měsíc ve tvaru D znamená, že „dorůstá“. Snadné a jednoduché. Ale při pobytu na jižní polokouli je tomu naopak – Měsíc ve tvaru C znamená, že dorůstá a blíží se úplněk, zatímco Měsíc ve tvaru D znamená, že couvá a vytrácí se.

    Hvězdy

    Na jižní polokouli jsou vidět jiné hvězdy než na severní. Z jižní polokoule nikdy neuvidíme Polárku. Zato tam je „v nabídce“ souhvězdí Jižní kříž, které neznáme u nás. Některá souhvězdí, která vidíme nad jižním obzorem, mohou být vidět i z jižní polokoule, ale budou jinak otočená, tak je možné, že je na první pohled hned nepoznáme.

    Vítr

    Nejchladnější místo jižní polokoule je Antarktida, která je nejvíc na jihu, nejtepleji je poblíž rovníku. Tudíž na většině jižní polokoule vítr od jihu přináší zimu, zatímco severní vítr neboli severák, který na severní polokouli je symbolem zimy a ochlazení, přináší na jižní polokouli teplo.

    Převažující západní proudění v mírných zeměpisných šířkách je západní jak na severní polokouli, tak na jižní.

    Víry a rotace

    V důsledku rotace Země se některé pohyby nedějí úplně přímočaře, ale trochu se odchylují od přímého směru. Například když se vystřelí z dalekonosného děla, tak se střela nepohybuje úplně přímočaře, ale trošičku se odchyluje doprava. Dost zásadní je to pro vývoj počasí, konkrétně směr větru. Na severní polokouli proudí vzduch kolem tlakové výše ve směru hodinových ročiček a kolem tlakové níže proti směru, na jižní polokouli je to naopak. Když stojíte po směru větru, tak na severní polokouli to znamená, že tlakovou výši máte po pravé ruce, na jižní polokouli po levé.

    Někdy se taky tvrdí, že na jižní polokouli se obráceně točí vír při vypouštění vany nebo umyvadla. To ale tak úplně pravda není. Vzhledem k rychlosti otáčení Země je vliv zemské rotace na směr víru znatelný při dostatečně velkých rozměrech a době trvání toho víru. Takže například tlaková níže s rozměrem tisíců kilometrů a dobou trvání několik dnů má směr otáčení větru zásadně vždy podle otáčení Země, stejně tak tropické bouře a hurikány o rozměru stovek kilometrů. Ale bouřky o rozměrech několika kilometrů a trvání několika hodin už v některých případech rotují i obráceně, než podle rotace Země, a u jednotlivých vírů velikosti desítek metrů je běžná rotace v jakémkoli směru. Takže u vypouštění vany nebo umyvadla velikosti desítek centimetrů a trvajícího několik minut je vliv rotace Země naprosto zanedbatelný a na směr víru má vliv přesný tvar umyvadla, nějaké nepatrné nerovnosti nebo nesymetrie v něm, počáteční pohyb vody a podobně. Mezi vírem v umyvadle na severní a jižní polokouli není žádný rozdíl.

    Rovník

    Zvláštním případem je rovník, který odděluje severní a jižní polokouli. U některých jevů i určitý pás kolem rovníku.

    Roční období se tam člení úplně jinak než u nás, někde se střídá období sucha a dešťů, někde je počasí stejné celoročně, ale rozhodně tam není nic takového jako zima.

    Polední poloha Slunce tam je půl roku na severu, půl roku na jihu, při rovnodennosti přesně nad hlavou. Slunce se tak pohybuje půl roku doleva a půl roku doprava.

    Měsíc nemá podobu ani písmena C ani D, ale většinou spíš písmena U.

    Z rovníku mohou být vidět souhvězdí severní i jižní polokoule, jen ty hvězdy, které jsou úplně na severu a úplně na jihu, jako například Polárka, tam neuvidíte.

    Vítr se tam mění podle místních podmínek, ale tlakové výše a níže podobné jako na obou polokoulích se tam v podstatě nevyskytují.

    Doporučení

    Na základě uvedených skutečností lze doporučit, abyste při cestách do Jižní Ameriky nebo jinam studovali před cestou nejen jazyk, místní zvyky a podobně, ale abyste si uvědomili i věci vyplývající fyzikálně z toho, že jde o jižní polokouli. Nejdůležitější je asi ten obrácený průběh ročních dob, ale i ty ostatní věci je dobré vědět, abyste nebyli překvapeni nebo dokonce zaskočeni.

    Související Alíkovina:

    Autor:
    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (2)

    listopadovka08 v něm napsala:

    My máme to štěstí, že učitel je skvělej a řekl nám vše:-> článek moc hezký, 5 🐾

    Fillipino v něm napsal:

    Velmi zajímavý článek!!! Při čtení jsem si uvědomil, že většinu z toho nám ve škole nějak zapomněli sdělit, když jsme probírali polokoule. Tak díky, rozšířil jsem si znalosti.