Alíkovina

Co je to vůbec latina?

vydáno  •  Škola a poznání

Víte, co je to latina? Víte, k čemu se používá? Nebo dokonce víte, jak se píše nějaké slovíčko v latině? Pokud ne, tak neváhejte a pojďte se pustit do čtení! :)

Bellis parennis, © ferda2009

Latina je tzv. mrtvý jazyk, protože nikdo na světě se nenarodí a rodiče ho neučí latinu jako mateřský jazyk. Z čehož plyne, že každý člověk se latinu musí naučit sám a úplně od začátku a nikdo nemá tu výhodu, že by to byla jeho mateřština.
Latina se používá např. v medicíně a farmacii. Lékaři píší lékařské zprávy a recepty do lékárny v latině. Takže je nutné, aby lékař i farmaceut znali velice dobře latinu.
Abyste si nemysleli, že latina je jen pro lékaře a farmaceuty, veterináře, tak latinu používá i několik dalších odvětví. Pro dnešek bych se chtěla zaměřit na botaniku a ukázat Vám, že každá rostlina, kterou znáte česky, má i svoje latinské pojmenování. Na ukázku jsem Vám vybrala pár známých rostlin, které každý zná.

  1. Sedmikráska chudobka - Bellis parennis
  2. Pampeliška - Taraxacum
  3. Borovice lesní - Pinus sylvestris
  4. Máta peprná - Mentha x piperita
  5. Šalvěj lékařská - Salvia officinalis
  6. Kopr vonný - Anethum graveolens

Dále bych se určitě zaměřila na anatomii, což je také velice důležitá oblast latinského jazyka. Anatomie se zabývá stavbou organismu, nejčastěji lidského těla, ale je i anatomie zvířecího těla. Anatomické termíny se též píšou latinsky, víte proč? Protože lékaři nemluví pouze česky nebo anglicky, lékaři jsou po celém světě, každý lékař z určitého státu má svůj rodný jazyk. Latina se používá v lékařství, proto aby každý lékař rozuměl zprávě od jiného lékaře. Na ukázku bych Vám zde napsala opět pár termínů z lékařské terminologie.
7. Kost čelní - os frontale
8. Kost nosní - os nasale
9. Kost vřetenní - radius
10. Kost loketní - ulna
11. Pravá plíce - pulmo dexter / Levá plíce - pulmo sinister
12. Žaludek - ventriculus
13. Srdce - cor

Jak jste si mohli všimnou, tak důležité latinské slovíčko je os, které znamená v překladu kost, což je jedno z nejfrekventovanějších slovíček v lékařské teminologii.

Po přečtení tohoto článku si každý jistě udělá svůj názor na latinu. Pokud máte otázky ohledně latiny, ráda Vám je zodpovím. Snad se Vám článek líbil. :)

Související Alíkovina:

Autorka:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (8)

Příspěvek z 30. května v 16:56.
Rodé v něm napsala:

hezký článek.

Příspěvek z 22. května ve 12:39.
Alfa_Beta v něm napsala:

Zajímavý článek R^R^
U nás ve škole se učíme v latinské terminologii mluvnické kategorie :-)

Příspěvek z 17. května v 7:20.
ferda2009 v něm napsala:

Super, to je termin ze zoologie :)