Jistě jste si někdy sedli k počítači (třeba právě teď , i mobil je takový malý počítač), a ano, v případě stolního počítače myslíme právě tu velmi často obdelníkovou krabici pod vašim stolem.
Ve stručnosti můžeme říct, že počítač je složitý přístroj plný různých komponent (součástek). Jeho název je odvozen od slova počítat, protože v jednom kuse něco počítá. Skládá se ze dvou částí, a to hardwaru a softwaru.
Hardware (vyslovuje se „hárdvér“) jsou všechny součástky, počítačová skříň, myš, reproduktory a klávesnice, jednoduše všechno, na co si můžeme sáhnout. Na co si ale naopak sáhnout nemůžeme, je software (vyslovuje se „softvér). Tam spadá třeba operační systém (ten umožňuje běh programů a aplikací), ale i všechny aplikace a hry, které používate. Při troše nadsázky si můžeme představit auto na benzín jako hardware a jeho palivo jako software. Auto bez benzínu nenastartuje a náš softwarový benzín bez auta nevyužijeme.
V dnešním článku si pojďme ještě o kousek přiblížit ten hardware. Když si představíme herní počítač, bude se skládat z následujících součástek:
- Skříň – to je vlastně obal, který drží všechny součástky pohromadě. V dnešní době se většinou vyskytuje v podobě zvané tower (z angličtiny věž), což odpovídá tomu, že nejdelší strana skříně jde do výšky.
- Základní deska – jedná se o hlavní desku, kam se připojuje vše ostatní. Mohli bychom ji přirovnat k zelené ploše, na kterou jste určitě někdy kladli kostičky lega a stály na ní pohromadě všechny vaše stavby. Podobně na základní desce drží pohromadě všechny komponenty.

Základní deska, © Darkone
- Procesor vypočítává data a posílá je tam, kde jsou potřeba. Skládá se ze tří částí, a to aritmeticko-logické jednotky (jinak také známo jako ALU), řadiče (ten řídí dění v procesoru a určuje, co kdy se má vypočítat) a registrů, ve kterých se data mohou dočasně uchovávat. Může mít i tzv. jádra (2, 4, 6, 8 nebo i 64 jader), která určují, kolik operací najednou a jak rychle zvládne počítač vykonat.
- Disk – na něj se ukládají všechna data. Dělí se na HDD (Hard Disk Drive) a SSD (Solid State Drive). Uvnitř HDD se točí disk a ručička ho snímá a zapisuje do něj data. SSD nemá žádné pohyblivé části, tzn. že používá elektronickou paměť na uložení všech souborů.
- Operační paměť – na ni se krátkodobě ukládají data, se kterými počítač právě pracuje. Kdybyste počítač náhle vypnuli, všechna data by se v ní ztratila!
- Grafická karta zpracovává obraz pomocí svého grafického procesoru. V současné době jsou velmi oblíbené mezi hráči různých počítačových her, ale také mezi těžaři kryptoměn. Počítač může fungovat bez ní, ale některé hry či programy se vám budou dost možná zasekávat.
- Zdroj – ten napájí všechny komponenty elektrickým proudem, bez něho by to přece nešlo.
- Větráky – ty chladí počítačovou skříň od tepla, které svou činností vytváří ostatní komponenty.
Na závěr přikládám jedno video, na které se můžete podívat, pokud se chcete dozvědět více.
Poznámka redakce:
Autor článku se pustil do velice zajímavého témata a dost informací bylo v článku po něm zanecháno, avšak redakce i tak musela podstatnou část obsahu doplnit a přepsat z důvodů absence autorovy spolupráce. Doufáme, že se vám článek líbil a pokud možno jste se v něm dozvěděli i něco zajímavého.
Zajímavé odkazy:
Princip činnosti řadiče v mikroprocesorech
Jak pracuje počítač
Co je to procesor