Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Co jsem zažil v Ostrově na filmovém festivalu?

  vydáno  •  Kultura · Filmy
  Tak jsem si minulý týden náramně užíval, že nejsem obyčejný, ale internetový pes. Copak by někdo pustil psa do kina, rozhlasového studia či na výstavu hlavolamů? Vypravil jsem se totiž na Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana. Prozradím vám nejen koho jsem v Ostrově potkal, ale také kdo si z jubilejního, 40. ročníku ostrovského festivalu, odnesl cenu.

  Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana, Ostrov 2008., © Radkaa

  Město Ostrov leží na úpatí Krušných hor mezi dvěma lázeňskými městy – Karlovými Vary a Jáchymovem. Občas mu lidé říkají také Ostrov nad Ohří, ale budete-li se pozorně procházet městem, objevíte říčku Bystřici, která se do Ohře vlévá až o něco dál.

  Festivalové klapky, stínové divadlo a Nejkrásnější hádanka

  Centrem celého festivalu je Dům kultury. Tam byl v úterý 7. října celý festival odstartován. Nikoli však startovací pistolí (tou se startují sportovní závody), ale symbolickým klapnutím filmové klapky, vlastně hned tří klapek. Nedržel je však v ruce nikdo z filmového štábu, ale ministr kultury Václav Jehlička, starosta Ostrova Jan Bureš a ředitel Domu kultury a filmového festivalu v jedné osobě Marek Poledníček.

  Tradiční ozdobou slavnostního zahájení bylo vystoupení sokolovské taneční skupiny Mirákl posílené divadelním souborem Hop-Hop ze ZUŠ Ostrov. Mezi největší úspěchy skupiny Mirákl patří 4. místo na mistrovství světa v modern a jazz dance v norském Oslu. S choreografií Marie letos v létě sokolovští tanečníci obstáli ve velmi tvrdé konkurenci. Plný sál ostrovského Domu kultury mohl obdivovat také představení Stíny mluví za nás, které vzniklo speciálně ke čtyřicátinám filmového festivalu.

  A pak už festivalová znělka ohlásila první soutěžní film letošního festivalu – pohádkový příběh Nejkrásnější hádanka.

  Odhalení klapky

  Parčík vedle Domu kultury byl letos pojmenován po spisovateli, dramaturgovi a scénáristovi Otu Hofmanovi. Uprostřed kulatého záhonu byla v rámci slavnostního zahájení festivalu odhalena plastika, která tuto osobnost české kinematografie připomíná. Na podstavci se dočtete, že Ota Hofman byl spisovatel, scenárista a dramaturg, který žil v letech 1928 – 1989. Vrchní část plastiky zdobí filmová klapka.

  Kdyby tam však měly být postavy z filmů, na kterých se podílel, pak by musel být podstavec o hodně širší, aby se tam vešel Pan Tau se svou buřinkou; Lucie, postrach ulice nebo třeba Návštěvníci. No, nezbývá mi, než trochu panu Hofmanovi závidět. Já zatím žádný pomník nemám... Ale asi jsem ještě na pomníky dost mladý.

  Kdo vlastně byl Ota Hofman?

  Když reportéři položí anketní otázku obyvatelům Ostrova a ptají se, kdo byl Ota Hofman, řada lidí je s odpovědí rychle hotova: někdo od filmu. Ale přesněji odpovídal málokdo. Ota Hofman pocházel z úřednické rodiny. Ve svých dvaceti letech, tedy v roce 1948, se po maturitě rozhodl studovat práva. Ale to ho moc nebavilo. Vybral si obor, kterému se pak věnoval až do konce života. Studoval FAMU, obor dramaturgie a scenáristiky.

  V roce 1967 byl Ota Hofman pozván do Ostrova, kde ho přijali za člena právě vzniklého dětského filmového klubu. Do Ostrova se pak pravidelně vracel a pomáhal připravovat dětský filmový festival. Za tvůrčí činnost mu bylo v roce 1978 uděleno čestné občanství města Ostrova. Více se o člověku, jehož jméno nese ostrovský festival od roku dozvíte na stránkách Dětské tiskové agentury v článku Radka Brože: Legendy dětského filmu 1- Ota Hofman

  Ostrovská specialita – dětská média

  Zdejší filmový festival není ani nejstarší, ani největší. Ale troufnu si tvrdit, že věkový průměr zdejších novinářů je nejnižší. Jak je to možné? Od roku 2000 se tu pravidelně objevují dětská média. Kluci a děvčata na pár dní vymění školní lavice za reportérské zápisníky a mikrofony. Žádná z festivalových hvězd jim nemá šanci uniknout.

  Zástupci Klubu Domino, Dětské tiskové agentury připravují pravidelně dvě živá rozhlasová festivalová vysílání denně; jejich kolegové s dětské televize kromě zvuku přidávají také obraz a každý den cestou do kina si můžete přečíst nové vydání Ostronovin z dílny sdružení SAN.

  Pozoroval jsem kluky a děvčata v rozhlasovém studiu, jak se důkladně na svá vysílání připravují. A nestačil jsem se divit, komu všemu byly namířeny jejich dotazy. Na židli ve studiu se během jediného týdne vystřídal ministr kultury Václav Jehlička; ředitel festivalu Marek Poledníček; režiséři Zdeněk Troška a Jiří Strach; herci Matyáš Valenta a Jan Čenský či zpěvačka Aneta Langrová. Kdo nevěří, ať si kline. Jako důkaz nabízím rozhovory na internetových stránkách www.radiodomino.cz.

  Kam putuje Zlatý dudek?

  Po čtyři dny se ve dvou sálech Domu kultury střídali diváci místní i přespolní, prvňáci i jejich starší kolegové. To podle toho, zda zrovna běžela pohádka nebo spíš film pro mládež. Jedno však měla všechna promítání společné. Po skončení soutěžních filmů nehlasovali pouze členové poroty dětské a dospělé, ale také divácké. Každý mohl při odchodu ze sálu vhodit svůj hlas do některé ze schránek označených číslicí 1, 2 nebo 3. Hlasy fungovaly podobně jako známky ve škole – tedy film, který se líbil nejvíc získal hodně jedniček.

  V pátek 10. října diváci v sále netrpělivě nahlíželi do první řady, kde seděli festivaloví hosté. Předávání cen se ujali patronka 40. ročníku festivalu Hana Heřmánková, zástupce Karlovarského kraje Jan Prudík, místostarosta města Ostrova Milan Matějka, ředitel festivalu Marek Poledníček a předsedkyně dětské poroty Anna Hoffmannová. Po rozdání cen následovalo další vystoupení sokolovskému Miráklu. 

  Hlavní cenu diváků získal film Zdeňka Trošky Nejkrásnější hádanka.
   
  Odborná porota udělila:
   
  CENU OTY HOFMANA za nejlepší dílo v kategorii do 12 let filmům:

  • O DÍVCE, KTERÁ ŠLÁPLA NA CHLÉB režiséra Jiřího Stracha
  • ŠKOLA VE MLEJNĚ režiséra Karla Janáka

  CENU OTY HOFMANA za nejlepší dílo v kategorii od 13 do 18 let se porota rozhodla neudělit
   
  ZVLÁŠTNÍ CENU POROTY (za dílo s nejvýraznějším morálním akcentem) filmu:
  GYMPL režiséra Tomáše Vorla
   
  dále porota udělila ČESTNÁ UZNÁNÍ:

  • ZDEŇKU TROŠKOVI za film NEJKRÁSNĚJŠÍ HÁDANKA
  • BÁŘE HRZÁNOVÉ za herecký výkon ve filmu O dívce, která šlápla na chléb
  • JIŘÍMU MÁDLOVI za herecké výkony ve filmech Gympl a Škola ve mlejně

  Porota dětí a mládeže udělila:

  • hlavní cenu festivalu - KŘIŠŤÁLOVÝ ŠATON v kategorii do 12 let filmu:
   NEJKRÁSNĚJŠÍ HÁDANKA režiséra Zdeňka Trošky
  • hlavní cenu festivalu - KŘIŠŤÁLOVÝ ŠATON v kategorii od 13 do 18 let filmu:
   TAKOVÁ NORMÁLNÍ RODINKA režiséra Patrika Hartla
  • ZLATÉHO DUDKA za nejlepší dívčí herecký výkon
   ANNĚ-MARII VALENTOVÉ za roli Fialky v pohádce Začarovaná láska režiséra Ondřeje Kepky
  • ZLATÉHO DUDKA za nejlepší chlapecký herecký výkon
   MATYÁŠOVI VALENTOVI za roli Káji ve filmu Kája a Zabi režiséra Pavla Jandourka

  Ředitel festivalu Marek Poledníček udělil:
  Zlatého dudečka nejoblíbenějšímu filmu v internetovém hlasování - snímku MAHARAL Pavla Jandourka

  Autor: (8 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 17. října 2008 v 19:19.
  machatka v něm napsal:

  Tak co naše ostrava???

  no nevim nevim22222233331

  Příspěvek z 13. října 2008 v 16:23.
  Leňulda v něm napsal:

  Co jsem zažil v Ostrově na filmovém festivalu?

  Jj 1 25

  Příspěvek z 13. října 2008 ve 14:38.
  Míša73 v něm napsal:

  Co jsem zažil v Ostrově

  To je zajímaví