Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Co mají rádi králíčci a co ne?

  vydáno  •  mazlíčci
  Co mají rádi králíčci a co ne? Na králíky není dobré křičet, bít je, šlapat po nich. Jakmile si váš králík spojí nějaký zvuk, situaci, tón hlasu, váš výraz, naklonění těla nebo styl napřažení ruky s určitým důsledkem, je to poměrně spolehlivé a obtížně odnaučitelné.

  Z předcházející části tedy snadno odvodíme i negativní asociace. V případě, že si s vaší osobou králík spojí bolest, křik, častá kopnutí (ačkoli neúmyslná) nebo jiné nepříjemnosti, bude se vás prostě bát, nebo k vám nezíská takovou důvěru, jak byste chtěli. U některých králíků to dokonce může vést k agresivitě.

  Nesmíte dopustit, aby se vás králík bál. To samozřejmě neznamená, že mu musíte všechno dovolit. Je ovšem třeba zvolit takové způsoby, jak králíkovi ukázat, že něco nemá dělat, aby to nevedlo k jeho strachu z vás. 

  Pochvaly

  Důležité při výchově jsou pochvaly. Jsou jedním z klíčových bodů. Když se králík zachová tak, jak chcete, například vykoná svoji potřebu na správném místě, okamžitě (pokud možno ještě při jeho akci) ho důkladně pochvalte.

  Opět můžete posílit kladnou asociaci, že dělání bobečků na tomto místě vyvolává pochvalu a příjemný tón hlasu páníčka. Zvířata poznají, když je chválíte. Můžete je pochvalou velice dobře motivovat ve výchově, lépe než metodou trestů.

  Metoda zvykání na maximum vjemů

  Na čím více věcí si králík v mládí zvykne, tím bude všestrannější a flexibilnější. Pokud mu budete stříhat drápky (viz postup) již odmala (dokud ho přeperete), tak ani v dospělosti to nebude nepřekonatelný problém ohrožující vaše zdraví.

  Stejně tak, pokud zažije v mládí králík koupání a fénování může to být dobré. Pokud se vám v dospělosti někde příšerně umaže - např. motorovým olejem až ho napadne schovat se pod auto - budete mít reálnou šanci, že ho bez větších obtíží umyjete a vysušíte.

  Upozorňuji, že sušení králíka není žádná legrace, neboť je jako houba. Pokud se umaže od hlíny při hrabání, neznepokojujte se tím. Králík se myje podobně jako kočka a hlína není nebezpečná jako motorový olej. 

  Stejně tak je dobré, aby v dětství absolvoval jízdu autem v přepravce a aby přišel do kontaktu i s jinými lidmi než jste vy. Nebude pak bojácný, když k vám přijde návštěva. Podobně ho šetrné setkání s vysavačem, fénem apod. může naučit nebát se domácích spotřebičů.

  Pokud mládě zažije i možnost alespoň malého výběhu na trávě venku (např. na chatě v ohrádce, na dvorku), vyrovná se s další eventualitou života jako je zpěv ptáků, vítr, déšť popřípadě bouřka, čerstvě utržená tráva, rozběh. Pokud nemáte k dispozici ohraničený venkovní prostor, můžete králíka zkusit zvyknout na vodítko (postroj podobný jako u kočky nebo u fretky). Ovšem opět je důležité zvykat mladého králíka ještě v období dospívání. 

  U dospělých ušáků může být se zvykáním na vodítko problém. Nepředstavujte si, že králík s vodítkem půjde za vámi. Tady totiž platí většinou opačné pravidlo - vy musíte za králíkem. 

  Zvedání, nošení

  Důležité je zvyknout králíka na zvedání, nošení a chování. Králíci neradi „létají“. Potřebují vždy cítit oporu pro zadní nohy. Při jejich nošení tedy na to berte ohled. Názory na způsob zvedání se poněkud liší. Někdo doporučuje brát králíka za kůži na hřbetě a pak okamžitě podepřít zadeček (ne přímo zadní nohy, protože to vezme králíček jako odrazovou plochu - může vám i vyskočit z náruče), jinde je doporučováno zvedání jednou rukou pod břichem a lehce uchopit přední packy, druhou rukou pod zadečkem.

  Další možností je brát králíčka dlaněmi za boky - v případě, že není vhodné mačkat bříško, například v době březosti nebo nějakého zranění či nemoci. V tomto případě dávat pozor, aby se králíček příliš necukal a nevypadl z uchopení. Co nejdřív ho bezpečně sevřít do náruče, je pravidlem při všech možnostech zvedání. Zvedání za uši není správné, může králíkovi ublížit a způsobit bolest. 

  U králíků opravdu platí: co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Pro malé chovatele králíčků jako jsem byla já. Hezké prázdniny všem.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  králíkpepík v něm napsala:

  Porušila si 2. pravidla. 1 je stejný obrázek a 2 je, že si to opsala!!!! Je ta JASNĚ napsané VLASTNÍ TVORBA:-E:-E!!!!! Není tam napsané opiš to z internetu, knížky !!!!:-E:-E:-ERvRv

  Dejky v něm napsala:

  halo holka porušuješ pravidla !

  ahoj, víš že porušuješ dost tvrdě pravidla ? dokud tohle nějak nevyřešíš budu muset tohle nahlásit protože si použila můj obrázek, je to můj králík Teošek který sem použila na svůj článek, v pozadí je můj pes Ben a nelíbí se mi že tam je můj králík !! kdyžtak mi piš do zpráv ! 2051314122711

  Emaaa v něm napsala:

  okopirovano z knihy

  Ja mam knihu o kralicich a tohle je presne to same-_-