Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Co možná nevíte o mažoretkách...

  vydáno  •  Sport · Čtenáři píší Alíkoviny · Tanec
  Mažoretky jsou vlastně dívky, které pochodují do rytmu a točí s hůlkou. Tahle hůlka (anglicky "baton") má na konci dvě gumové kuličky, což asi každý ví. Už ale málokdo ví proč. Tyhle dvě kuličky zabraňují vážným zraněním obličeje. Když na vás spadne hůlka, moc to bolí a tyto kuličky zabraňují vážnějším zraněním. A taky tomu, aby hůlka dělala velký rachot když spadne na zem. Další důvod je, že hůlkou bez kuliček se točí špatně, jelikož nemá potřebnou rovnováhu.

  Bambiriáda v Praze na Vítkově., © Radkaa

  Do mažoretek se můžete zapsat zhruba od 4 let. Je to sice u každého družstva jinak, ale většinou to tak bývá. Nemusíte se bát, že když začnete chodit do mažoretek od 15, nic se nenaučíte. Vypadá to složitě, když mažoretky rychle točí hůlkou nad hlavou a vyhazují ji, ale není to až tak těžké. Může to zvládnout kdokoliv.

  Mažoretky bývají většinou rozděleny na tři skupiny - kadetky, juniorky a seniorky. Rozděluje se podle věku a na dovednostech při tom nezáleží. Je to jednak z toho důvodu, aby spolu byly stejně staré dívky, ale také kvůli soutěžím. Dívky musí soutěžit s dívkami přibližně svého věku. V některých družstvech bývají ale skupiny čtyři.

  Každé mažoretské družstvo má kapitánku. Ta má většinou kostým jiné barvy než ostatní a celé družstvo vede. Kapitánka může být malá nebo vysoká... tady záleží na zkušenostech. Když už jsme zmínily kostýmy - kostým se skláda většinou z šatů různých barev, na kterých můžou být například knoflíky, našité vzory nebo různé ozdoby. Někdy ale mažoretky mají raději než šaty obyčejné sukně a trika stejné barvy. K mažoretskému kostýmu patří mažoretská čepička, které se  také říká "lodička". Dále boty, což mohou být obyčejné cvičky, bílé střevíčky na podpadku nebo kozačky s podpatkem.

  Mažoretky dělíme na dvě skupiny - twirling a obyčejné mažoretky. Málokdo ví, co to twirling je. Nepochoduje se při něm, ale jde o to, aby se hůlka co nejčastěji různě vyhazovala a proplétala kolem těla. Jsou to mažoretky, které zapojují do vystoupení gymnastiku.

  Na twirling jsou zvlášní hůlky, které ale mohou používat i normální mažoretky. Hůlka je asi o 10 centimetrů delší (klasická měří 60-65cm) a místo kuliček má na konci takové ploché trojúhelníčky. Twirling je o dost náročnější něž vystoupení normálních mažoretek.

  Na soutěže se dostane každá mažoretka, která bude chodit více jak dva roky do družstva. Nejvýznamnější soutěží je MY OPOLE, která je zpravidla v zahraničí a podmínky jsou opravdu náročné. Ale samozřejmě jsou i soutěže v České republice, kterých se mohou zúčastnit i dívky s menším nadáním. Na soutěžích, jak už jsem se zmínila, jsou mažoretky rozděleny podle věku. Většinou se soutěží v různých kategoriích:

  • Sólo: jedna mažoretka
  • Duo: dvě mažoretky
  • Trio: tři mažoretky
  • Quarteto: čtyři mažoretky
  • Sedmice: z družstva je vybráno sedm NEJLEPŠÍCH mažoretek
  • Sólo, duo s rekvizitami: mažoretky si mohou na své vystoupení donést různé rekvizity a obohatit tak své vystoupení
  • Družstvo na hudbu dle výběru: celé družstvo tančí na libovolnou hudbu
  • Družstvo na dechovku: družstvo tančí na dechovku, což je trochu náročnější

  Kluci, nezoufejte!

  I kluci se mohou zapsat do mažoretek a stanou se z nich mažoreťáci. Je to sice trošku neobvyklé, ale například v našem družstvu máme kluka a je úplně nejmladší. Ale je to náš benjamínek a je tak šikovný, že dělá vše s kapitánkou! Kluci mohou dělat i twirling, není to nijak omezené.

  Každé družstvo musí mít svůj název. Můžete si ho vybrat podle barvy kostýmů (například Pomněnky, Žabičky, Slunečnice), nebo nějaký neutrální (například Arabelky, Bludičky, Kala, Dračice). K nejznámějším družstvům mezi mažoretkami patří asi Krokodýlek z Ostravy, Dixi z Karviné a Dračice z Dačic.

  Pokud byste se chtěli dozvědět něco o mažoretkách, každé družstvo má svou vlastní internetovou stránku a na youtube je plno vídeí. Informace o nás najdete na webu www.minimazoretkylentilky.wz.cz

  Vizitka autorky článku na Alíkovi Lucinečka007

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (65)

  Příspěvek z 15. srpna 2009 ve 20:40.
  mažoretka16 v něm napsal:

  Reakce na Vena11:

  No vidíš, já chodím na mažoretky v září to bude osmý rok a to jsem ani jednou nechyběla. Já bych s tím taky nedokázala přestat, chodím tam hlavně kvůli naší cvičitelce, která je prostě úplně nejlepší a nikdy bych ji za nic nevyměnila10!!! Jsem kapitánka v kadetkách, oficiální postavení mám v juniorkách a za takový půlrok budu i v seniorkách, zatím tam jsem jako náhradnice :-). Jezdíte na nějaké soutěže? My jo, letos jsme byly třikrát: 1) Sokol Jinonice - 2.místo, 2) DDM Kolín - 3.místo, 3) MSD Kolín - 4. a 9.místo... Máme spoustu diplomů a pohárů a zúčastňujeme se různých kulturních akcích a každoročních soustředění, třeba letos už máme dvě za sebou, ale další nás ještě čeká!
  Tak se měj hezky a kdyžtak můžeš písnout na nástěnku, kterou jsem založila, jmenuje se ,,Mažoretky - jen pro ty, co tam chodí" a můžeš tam hodit nějaký slušný komentář, třeba kam chodíš do souboru atd...tak ahoj mažoretka1616

  Příspěvek z 2. srpna 2009 ve 13:23.
  Vena11 v něm napsal:

  mažoretka

  ja jsem mažoretka 6 let a taky bych s tím nedokázala přestat a jsem kapitánka425

  Příspěvek z 23. července 2009 ve 20:35.
  mažoretka16 v něm napsal:

  Reakce na dada113:

  MY MÁME TAKY SUPER VEDOUCÍ, ZNÁM JI UŽ 7 LET (OD TÉ DOBY CO CHODÍM NA MAŽORETKY) A JE OPRAVDU MOC HODNÁ, NIKDY NA NÁS NEKŘIČÍ, SE VŠÍM TI PORADÍ, POMŮŽE A DOSTANE TĚ Z TRÉMY PŘED SOUTĚŽÍ A VYSTOUPENÍM ATD...PROSTĚ BYS JI MUSELA SAMA POZNAT, ABYS USOUDILA JAKÁ JE, ALE JE PROSTĚ NEJLEPŠÍ CVIČITELKA, KTEROU MÁME10101010101010101010