Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Co nekoupím, to ušiju

  vydáno  •  Volný čas doma

  Když jsem ve škole přišívala knoflík na odstřižek látky, tak mě to nebavilo vůbec. Kdyby mi tehdy někdo řekl, že se jednou budu šitím ráda zabývat, tak ho mám za blázna... Ale to jsem netušila...

  šití, © Morell

  Když jsem ve škole přišívala knoflík na odstřižek látky, tak mě to nebavilo vůbec. Kdyby mi tehdy někdo řekl, že se jednou budu šitím ráda zabývat, tak ho mám za blázna... Ale to jsem netušila, že se můj názor změní a že mne k mému koníčku přivede metla lidstva: Televize!

  Ale abych moc nefandila televizi, je v tom jenom půl pravdy, protože doma jako první začal šít táta. Jo, šití je zrovna tak chlapská práce jako ženská. Táta našil krásné povlaky na gauč a všechna křesla, s luxus rozepínáním a poctivě prošité. Slouží nám už roky. Jeho pozorováním a pozorným posloucháním jsem se naučila nejeden fígl.

  A tak když na mne přišla vášeň pro Hvězdné války, jen chvíli po vydání Epizody III, chtělo to kostým Jedie. Ten plášť dodnes považuji za svůj vrcholový úspěch, myslím si, že vypadá jako vysoce kvalitní filmová replika. Šiju sice jen občas, protože materiál něco stojí, ale i ten se dá sehnat ve slevě, odstřižky látek v galantériích se prodávají za polovinu a mnohdy to jsou poměrně hezké kusy látky, které se opravdu dají využít.

  Jak si teda něco ušít? Je potřeba na to jít pomalu a s rozvahou. Nejde jen o dobrý šicí stroj. Na začátku se vám to všechno musí dobře vytvořit v hlavě. Je potřeba si umět představit, jak má konečný obleček vypadat. Někdy je nutné docela dosti přemýšlení. Kdo je umělecky zdatný, tráví čas věnovaný plánování nákresy finálního oblečku nebo brouzdáním po internetu, hledaje inspiraci. Práce ostatních, stejně jako fotky originálu, který chceme napodobit, nám pomáhají naplánovat si náš vlastní výtvor.

  Pak se musejí sehnat látky, nitě, zapínání, gumy, všechno, co potřebujeme, někdy musím shánět i na internetu, ale co je potřeba, se obvykle dá dobře sehnat.

  Pak už je na řadě střihání látky. Často mi pomáhají moje vlastní trička i jiné oblečení, podle kterých najdu vhodný tvar a velikost dílů, aby mi to padlo jako ušité. Ke kreslení na látku se používá krejčovská křída. Pak se stříhá a špendlí. Nedávno jsem objevila malý zázrak zvaný stehovka, je to nit na rychlé a dočasné sešití před tím pořádným. Snadno se trhá, a tak se dá lehce odstranit, když už se oblek šije definitivně.

  No a pak už jde na řadu samotné šití. Šicí stroj práci hodně usnadní a hlavně opravdu urychlí. Díky šicímu stroji ručně musím zašívat jen velmi málo, častokrát jen začátek a konec šití strojem, abych mohla udělat uzlíky co nejefektivněji.

  Po šití už se jen dodělávají detaily, obleček se vyčistí od křídy a spousty kousků nití, popřípadě se i vypere. No a pak už je připravený k nošení.

  Chce to trochu kreativity, i u šití člověk musí umět trochu improvizovat, ale hlavně se nebát chyb a jejich opravování. Důležitá je zásada, která funguje i v počítačové grafice. Zmenšit je snadné, zvětšit, to je... ops, nejde.

  Mimo můj kostým Jedie už mám ušito i pár dalších plášťů, mám nyní rozešitý kostýmek mága, který mi v hlavě uzrával hezky dlouho, a tuhle masku, která mi taky dala zabrat. Tu asi vytvořím někdy znovu a mnohem lépe, protože výsledek nesplnil moje očekávání. Ale i tak mi přinesl zkušenosti a to se taky počítá.

  Bat-maska, © Morell

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 27. dubna 2019 ve 23:29.
  Molly58 v něm napsala:

  Já šiju moc ráda mím největším úspěchem byl dvoumetrový medvěd kterěho jsem šila a scháněla na něj potřeby dva a půl měsíce.

  Příspěvek z 26. dubna 2019 v 19:55.
  MrTheBest v něm napsal:

  To já umím ušit jen kabelky a takový blbosti. :D