Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Co obnáší psaní knížky a jak jsem se připravovala já

  vydáno  •  Tvoření

  Není to tak dávno, kdy byl vydán můj článek s ukázkou z mojí knížky, kterou jsem o trochu dříve začala psát. V diskuzi byly samé pozitivní názory, což mě motivovalo k napsání tohoto článku. Takže kdybyste se snad ptali, jakým způsobem píšu svou knížku, kde beru inspiraci a tak, to vše se dozvíte, když si přečtete článek.

  Méďa čte knížku : ), © Oldiefan

  První část článku bude taková obecná, druhá přímo o mé knížce a přípravách.

  Obecnější část článku

  Co je důležité před tím, než začnete psát?

  Nejdůležitější je vybrat žánr, potom samozřejmě název. Pak je samozřejmě důležité si vymyslet a rozmyslet, kdo vlastně bude v knížce vystupovat, a také je pojmenovat.

  Pak je, řekla bych dokonce nutné, si vymyslet začátek, děj, tedy obsah, no, a pak konec. Abyste si to lépe zapamatovali, můžete si vytvořit takový seznam, viz Doporučení, které vám ulehčí psaní knížky.

  Doporučení, které vám ulehčí psaní knížky:

  Jak jsem říkala, tato metoda se mi velmi osvědčila, takže ji musím samozřejmě doporučit. Tato „zázračná metoda“ je takový seznam, ve kterém si stručně do bodů sepíšete děj knížky. Tak například:

  Řekněme, že chceme psát knížku O Červené Karkulce. Takový seznam vypadá nějak takto:

  O Červené Karkulce – rozvrh knížky

  Obsazení:

  Červená Karkulka – malá holčička s červeným čepečkem, co nejraději chodí v červené
  vlk – lesní bestie, co pořád jenom jí
  babička – babička Červené Karkulky
  myslivec – hajný, který zachrání Karkulku s babičkou

  Stručný rozvrh obsahu:

  1) babička má svátek/narozeniny, Karkulka jí nese jídlo a dárečky, jde přes les, potká vlka

  2) vlk se Karkulky ptá, kde bydlí babička, Karkulka mu důvěřuje, řekne mu to, vlk to vezme zkratkou, babičku sní, Karkulka to zatím neví

  3) Karkulka přijde k babičce domů, babička se jí moc nezdá, ptá se babičky, proč má tak velké uši, oči, zuby, vlk alias babička ji sní, pak usne

  4) myslivec to zjistí, rozřízne vlkovi břicho, vysvobodí babičku s Karkulkou, dá vlkovi do břicha něco těžkého, zašije ho, vlk se vzbudí, jde se napít ke studni, převáží se a utopí se

  KONEC

  Když máte takto sestavený seznam, tak příběh rozveďte:

  Byla jednou jedna holčička, a protože nejraději nosila červený čepeček od babičky, zvaný karkulka, všichni jí říkali Červená Karkulka...

  Když máte celou knížku, tak se to nějak posílá do nakladatelství, s tím zatím nemám zkušenosti, to pak dopíšu do diskuze, nebo se pak zeptejte.

  Část článku o mojí knížce

  Jak jsem na tom s knížkou já?

  Svou knížku píšu stejným způsobem, i na začátku článku jsem psala, že se mi výše popsaný seznam osvědčil.

  A jak jsem se svou knížkou daleko? Moc ne, začínám psát teprve třetí kapitolu. Ale to nevadí, jednou bude hotová a (snad) vyjde.

  Ten stručný seznam sem nenapíšu, protože bych to tím celé prozradila. Ale nějaké „údaje“, které asi stejně už víte, sem samozřejmě můžu napsat:

  Název: Svit luny
  Žánr: dobrodružné (možná trochu i fantasy), občas trochu hororová scénka (jak pro koho)
  Inspirace: příběh je vymyšlený, ale trochu inspirace je ze Zákonu smečky a Bílého tesáka.

  Tak to je asi všechno, co jsem k tomu chtěla říct. Doufám, že vám to pomohlo.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (16)

  Příspěvek z 27. června 2020 ve 23:46, upravený vzápětí.
  LillMissAlex v něm napsal:

  Ja píšem už okolo 5-6 rokov a vôbec to takto nefunguje. Názov niekedy neviem vôbec a vyplynie mi až z príbehu. Väčšinou viem skôr náhodné kapitoly a záver. Celých 7 rokov som sa musela drviť slovenčinu, aby som vedela čiarky, i/y, výnimky, skloňovanie, dvojtvary, atď.

  Žáner je občas ťažké určiť, keďže veľa kníh nemá jeden, ale viac. Napríklad prevláda dobrodružný, ale zároveň romantika či fantasy. Vždy sa vyberá ten hlavný, ale aj to je niekedy ťažké.

  Poslať knihu do vydavateľstva? Okolo toho je veľa práce a hlavne peňazí. Obálku navrhnúť, vytlačiť, spraviť reklamu,... Možno to aj odmietnu, pretože niečo podobné už existuje alebo im to nepríde zaujímavé...

  Nenazývala by som to pravidlá, pretože niečo ako „pravidlá“ písania neexistujú. Skôr návod či rada. Každý má iný mozog, inak nastavený na inšpiráciu a vymýšľanie. Niekto vie skôr názov, niekto dej, niekto koniec.

  Příspěvek z 29. června 2018 v 10:51.
  NicolasP v něm napsal:

  Možná by bylo dobré se na věci podívat i z jiného úhlu.
  Název knihy není nutné znát hned od začátku, občas vyplyne až v průběhu. Nemluvě o tom, že člověka může napadnout pokračování, které by se mělo jmenovat v podobném duchu. (Není to podmínkou, ale usnadňuje to hledání sérií: Divergence - Rezistance - Aliance; Harry Potter a [vlož důležitou věc toho školního roku];...)
  Stává se, že máš děj dříve než postavy nebo naopak. Osobně preferuji začít postavami vrženými do situace a od toho odvinu zbytek. Pomáhá to i s jejich přirozeností (aby byly „trojrozměrné“), protože se děj podřizuje jim, ne charaktery ději. Tohle je záležitost každého spisovatele, není to možně nacpat do „pravidel psaní“.

  EDIT: A s tím posíláním do nakladatelství? Naivní děvče...
  Pokud člověk nemá štěstí/známého na správné pozici, sotva se to povede hned. Tím ale nechci odrazovat. Při troše snahy (a obeslání tak dvaceti nakladatelství) se někdo ozve.
  Vždycky je možné vydat knihu vlastním nákladem, ale to chce zkušenosti. I když se to nezdá, vyžaduje to hodně práce - ideálně by se na tvorbě finálního produktu měl podílet grafik, editor, sazeč... Nemluvě o marketingu, o který by se v nakladatelství alespoň trochu postarali.

  Nejdůležitější je asi psát, psát, psát. Odmítnou tě? Psát! Zlepšovat se.
  Třeba se za pár let koukneš na své knihy a otřeseš se hrůzou. Někam je zahrabeš nebo se toho rukopisu chytneš, najdeš jeho silné stránky a upravíš je do lepší podoby. (Mnohdy to obnáší přepsání celého textu. Nejméně dvakrát.)
  S vydáním knihy není třeba spěchat. Lepší počkat a přijít o titul „vydaná náctiletá spisovatelka“, než se o pár let později stydět a hledat si nový pseudonym.
  Nicolas out.

  Příspěvek z 25. května 2018 v 16:52.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  Alfa_Beta: děkuji moc@)->-