Alíkovina

Co psát do Alíkovin?

vydáno  •  Čtenáři píší Alíkoviny
Zatímco někteří mají nápad na zajímavý článek raz dva, jiní se nás ptají, o čem by měli psát. Rozhodli jsme se, že čas od času nabídneme nějaký námět. Bude záležet jen na vás, jak rychle a jak dobře se s ním poperete. Nejzajímavější články zveřejníme a odměníme bodíky.

Oslava vietnamského nového roku - Mnoho Vietnamců slaví příchod nového roku v nových šatech., © MF DNES

O námět, který nabízíme dnes, jsem málem zakopla. Šla jsem koupit nějaké ovoce do malé prodejny, v které prodává vietnamský prodavač. Když jsem vstoupila, udeřila mne do nosu vůně vonných tyčinek.

Když jsem se rozhodovala, zda koupím mandarinky, jablka nebo banány, sklouzly mi oči do rohu prodejny. Tam bylo totiž něco hodně neobvyklého, co tam určitě jindy nebývá. Skupina pro našince hodně nesourodých věcí. Po chvíli mi došlo, že nejen v Číně, ale také ve Vietnamu právě začíná nový rok.

napiš do Alíkovin

Možná dovedeš něco, co jiní nedovedou. Možná jsi zažil/a něco neobvyklého. Napiš o tom do Alíkovin. Pokud nás tvůj článek zaujme, zveřejníme ho v rubrice Čtenáři píší Alíkoviny. K poslání článků slouží tento formulář. Pokud však článek někde ukradneš (opíšeš, zkopíruješ) budeme ti muset bodíky odečíst.

A tak jako první námět nabízím Vietnamský Nový rok. Jeho oslavy připadají na stejný den jako čínský Nový rok. České Vánoce si dovedeme představit snadno. Ale víme, jak slaví své největší svátky Vietnamci?

Je jen na vás, jak se s tématem utkáte. Můžete zkusit vyzpovídat někoho z Vietnamců, které často potkáváte (ať už ve škole nebo v nějakém obchodě) a zjistit, jak takový sváteční den v Čechách prožívají, jaké k němu patří tradice, jak si zdobí byt, jestli vaří nějaká tradiční jídla. Pochopitelně, že největší výhodu mají ti, kteří jsou přímo součástí vietnamské komunity.  

Vietnamský Nový rok

Vietnamský Nový rok je Tết Nguyên Đán a většinou se slaví ve stejný den jako čínský Nový rok. Jeho přesné datum připadá na termín od 21. ledna do 21. února a svátky začínají vždy první den prvního měsíce podle lunárního kalendáře. Tyto svátky patří u Vietnamců mezi nejdůležitější v roce, jsou to pro ně svátky klidu, lásky, pohody a přátelství. Další informace najdete například v internetové encyklopedii Wikipedie

Autorka:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (6)

Příspěvek z 14. února 2010 ve 13:15.
Luccie v něm napsal:

Já mám taky moc ráda dějiny1264

Příspěvek z 14. února 2010 v 10:28.
FilipKretschmer v něm napsal:

Dějiny

já mám moc rád dějiny tak bych byl rád kdyby na alíkovi bylo něco z dějepisu vsadím se že dějepis baví kde koho4

Příspěvek z 13. února 2010 v 19:03.
Bajíček v něm napsal:

ggggggg

Já mám spoustu témat mám i vlastní blog jinak nejde mi to odeleslat takže nemůžu do alíkovin nic psát.