Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Co se děje s odpady, když je vytřídíte

  vydáno  •  Ekologie · Tonda Obal
  Těší mne, že tak dobře víte, co do kterého kontejneru patří. A co víc - že když to aspoň trochu jde, snažíte se odpady správně třídit. To je skutečně super a hodné velké pochvaly. Když správně vyhodíte odpad do barevného kontejneru tak tím "život" odpadu nekončí. Naopak. Může být po proměně znovu hodně užitečný.

  © EKO-KOM

  Jak tedy vypadá proměna zdánlivě nepotřebných věcí – odpadků ve věci užitečné? Když je kontejner plný, přijede si pro něj popelářské auto. Někdy různé druhy odpadu sváží stejné popelářské auto.

  Jeden den veze třeba papír, vůz se vyčistí a druhý den může vozit například plasty. Na voze bývá obvykle napsáno, který odpad právě veze. Proto se lidé někdy mylně domnívají, že se odpad sype na jednu hromadu.

  Popelářské auto s vytříděným odpadem zamíří na třídící linku. Je to vlastně taková kontrola, jak dobře jste třídili. Na lince se odpad ručně vytřídí podle barvy a materiálu a zbaví se špatně vytříděných odpadů nebo dalších různých věcí, které tam nepatří.

  Čím víc je tam špatně vytříděného odpadu, tím více práce s tím pracovníci třídící linky mají. Proto je dobré dbát pokynů na nálepkách jednotlivých kontejnerů.

  Jak vlastně taková třídící linka vypadá?

  Představte si pás, na kterém je naložený obsah celého kontejneru. Kolem pásu stojí lidé s rukavicemi a každý má za úkol vybírat jeden druh odpadu. Když se třídí třeba plasty, tak jeden člověk sbírá pouze tvrdé plasty, což jsou například obaly od šamponů nebo aviváží. Jiný má za úkol sbírat zase sáčky a fólie, někdo sbírá jenom PET lahve. Pokud některý z pracovníků nestíhá, zmáčkne velký červený knoflík a třídící linka se na chvíli zastaví. Před jeho očima a hbitýma rukama pak neunikne žádný odpad.

  Na třídící lince se ještě kontroluje, zda mezi vytříděným odpadem není něco, co tam nepatří.

  A proč se tříděný odpad ještě na linkách dotřiďuje?

  Nejen proto, aby se zbavil nežádoucího obsahu, ale také je to z toho důvodu, že každý zpracovatel, tedy ten, kdo s odpadem dále nakládá a vyrábí z něj výrobky, má jiné požadavky.
  Z třídící linky už putuje slisovaný odpad v obrovských balících rozdělený podle barev a materiálu k jednotlivým zpracovatelům. Tyhle balíky už byste asi neuzvedli. Váží až 200 kg!

  Tonda ObalZpracovatelé takto upravený vytříděný odpad, který už není jen takový ledajaký odpad ale druhotná surovina, zpracují na nové výrobky, se kterými se pak běžně setkáváme.

  A co se z odpadů všechno dá vyrobit? To vám prozradím příště.

  Krásné Vánoce vám přeje Tonda Obal. A budu moc rád, když ani ve sváteční dny nezapomenete, že je dobré odpad třídit. Pokud budete mít nějaké dotazy, napište je do diskuse pod článek. Rád vám zodpovím vše, co budu vědět.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (17)

  Příspěvek z 13. dubna 2011 v 18:21.
  terezkalamacova v něm napsala:

  třídit se musí

  Třídit se musí111kdyby se netřídilo tak svět bude plný odpadků111

  Příspěvek z 31. ledna 2011 ve 13:48.
  mančík v něm napsala:

  Reakce na ZelenaVzteky:

  Já jsem někde četla, že patří do plastů. A jestli nemáte strhnuté reklamy na OZO na popelnicích, tak to tam i píšou. Takže to teda patří do plastů.

  Příspěvek z 31. ledna 2011 ve 13:45.
  mančík v něm napsala:

  Reakce na Embri:

  Vím, že je tam nějaká ochrana, například rouška, ale já bych to nevydržela!