Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Co se stalo před 13 lety

  vydáno  •  vztahy
  Byl mi rok, když se to stalo. Dnes je to třináct let. Hodně z vás o tom asi ví. Kdo ne, tak by měl vědět. Co se stalo 11. září 2001.

  Po zřícení budov při teroristických útocích 11. září 2001 se Empire State Building stala nejvyšší budovou New Yorku a třetí nejvyšší v USA., © Flickr

  Dne 11. září 2001 v New Yorku v USA se stalo toto:

  Podle oficiálního vyšetřování 19 mužů spojených s militantní islámskou organizací al-Kájda uneslo 4 letadla letící na komerčních linkách společnosti American Airlines a United Airlines. Dvě z nich (American Airlines č.11, United Airlines č.175) narazila do věží Světového obchodního centra v New Yorku. Zabila všechny na palubě a další lidi uvnitř budov. Obě zasažené budovy se do dvou hodin zhroutily, zničily blízké budovy a další poškodily.

  Třetí letadlo (American Airlines č.77) narazilo do Pentagonu, sídla Ministerstva obrany USA v hlavním městě USA, Washingtonu, D.C.

  Čtvrté letadlo (United Airlines č. 93) se zřítilo v neobývané oblasti v Pensylvánii, po souboji mezi teroristy a pasažéry o ovládnutí letadla. Letadlo letělo na Washington D.C. a spekuluje se, že mělo za cíl zasáhnout Bílý dům a nebo americký Kapitol.

  Při útocích celkem zemřelo 2 996 lidí, včetně 19 únosců a ještě spusta lidí z budov Světového obchodního centra vyskočila. Až na 55 vojáků ze 125 obětí, které zemřely v Pentagonu, byli obětmi jen civilisté, pocházející celkem z 90 zemí.

  V reakci na útoky vyhlásily Spojené státy Válku s terorismem, provedly invazi do Afghánistánu a svrhly hnutí Taliban, které poskytovalo zázemí teroristům z al-Kájdy. Na domácí půdě pak schválily USA PATRIOT Act.

  Mnoho dalších zemí také posílilo anti-teroristickou legislativu a pravomoci svých bezpečnostních složek. Některé americké burzy zůstaly po útoku uzavřeny celý týden a po svém znovuotevření vykázaly ohromné ztráty, zejména v pojišťovnictví a letecké dopravě. Zničení kancelářských prostor způsobilo škodu v řádech miliard dolarů. 

  Poškozený Pentagon byl opraven během jednoho roku. První opravenou budovou Světového obchodního centra se stala v roce 2006 budova číslo 7. Budova číslo 1. (Věž svobody) byla dokončena v roce 2013 a celková rekonstrukce měla skončit o rok později.

  Bylo to opravdu strašné. A všichni doufají, že se to nebude opakovat. 

  PS.

  Na 11. září 2001 odkazuje film Remember Me (Nezapomeň na mě), kdo z vás ho viděl, tak asi ví, co myslím, a kdo ho neviděl, může se na film podívat.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 26. března 2015 v 17:51.
  Ikin2000 v něm napsala:

  Reakce na kikisek013:

  To mě taky, sestřenice zrovna slavila narozeniny, a když jsme zapli televizi, všude to tam bylo.

  To mi říkala mamka, byla  jsem ještě mrně

  Příspěvek z 22. března 2015 ve 23:36.
  Kábéčko v něm napsal:

  Reakce na Tulisa:

  Letos v září to bude 14 let, no.

  Příspěvek z 19. března 2015 ve 20:59.
  kikisek013 v něm napsala:

  já si to vybavují

  Byl mi rok a byli jsme na chatě