Šestý díl série Zábavná fyzika se věnoval hustotě kapalin. Ověřoval, zda je teplá voda stejně těžká jako studená. Při tomto pokusu se do velké sklenice se studenou vodou ponořila malá nádobka s obarvenou horkou vodou. Teplá voda stoupala z nádobky vzhůru k hladině, protože má menší hustotu než studená.
Možná i tebe napadlo, jak by pokus dopadl, kdyby obarvená teplá voda byla navíc slaná? Nejjednodušší bylo to zkusit, jak mě k tomu Alík vyzval v komentáři k 6. dílu Zábavné fyziky.
Pokus jsem připravil jako v předchozím případě. Tedy velkou sklenici, malou nádobku, špejli a lepící pásku. K tomu studenou vodu a horkou obarvenou osolenou vodu.
Vroucí vodu jsem osolil opravdu důkladně. Ne pár zrnek soli, jako když se solí polévka. Osolit je potřeba hodně tak, aby byl výsledný roztok vroucí vody a soli skutečně koncentrovaný, nasycený.
Pak jsem postupoval stejně jako v předchozím případě. Do malé nádobky přilepené na špejli jsem vlil horkou obarvenou osolenou vodu a opatrně jsem ji ponořil do velké sklenice se studenou vodou.
Obarvená voda z převážné části zůstává v nádobce, přestože je, alespoň zpočátku, výrazně teplejší než okolní voda.
Ukazuje se tedy, že silně osolená vroucí voda je těžší (má větší hustotu) než čistá studená voda.