Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Čtenáři píší Alíkoviny: Jak na pomlázku a jiné

    Vybírám z článků zaslaných do Alíkovin. Užijte si velikonoční prázdniny. Ať se povedou vejce, pomlázka ať je pěkně ohebná, koleda ať potěší a na cestu ať zasvítí alespoň pár paprsků sluníčka.

    Velikonoce, © MAFRA

    Velikonoční téma vás v Alíkovinách zpracovalo víc, vybírám následují články:

    • Velikonoční tradice od autorky anniesweetheart, 12 let
    • Velikonoce od autorky  evisiki, 12 let
    • Jak na pomlázku od autorky Mari1, 35 let

    Velikonoční tradice

    Určitě už jsi někdy slyšel/a názvy těchto dnů. Znějí legračně, ale co opravdu znamenají? Hned ti to vysvětlím.

    Modré pondělí a Žluté (někdy i Šedé) úterý
    Název obou dnů je odvozen od látky, která se tento den vyvěšuje v kostele. Lidé v tento den hodně uklízeli své chalupy a světničky. Vše muselo být vyneseno ven, uvnitř nesmělo zůstat ani smítečko. Vymetáním chalup lidé symbolicky vymetávali zimu i ze svých duší.

    Škaredá (nebo také Sazometná či Černá) středa
    V tento den se pro změnu vymetaly komíny a hospodyně pekly pletence zvané jidáše. Lidé se v tento den nemají mračit, jinak by se škaredili každou středu v roce!

    Zelený čtvrtek
    Název dnešního dne pochází od zelené stravy (např. mladé sekané kopřivy, špenát, zelí, šťovík či jiné bylinky ), která se v tento den jí, aby zajistila zdraví po celý rok.

    Velký pátek
    Velký pátek je pro křesťany významným dnem, protože byl Ježíš ukřižován. Tento den je v lidových pověrách spojován také s magickými silami. Věřilo se také, že se v tento den otevírají všechny skály a jeskyně, do kterých lidé chodili hledat poklady. Také se v tento den nemělo nikomu nic půjčovat, půjčené věci by mohly být očarované.

    Bílá sobota
    Sobota je bílá podle roucha, v němž se přijímá křest. Lidé zapalují svíce – symboly světla a nového života. Bývalo zvykem uhasit oheň a zapálit nový.

    Velikonoční neděle (Boží hod velikonoční)
    O Velikonoční neděli se pekli beránci a mazance, pletly se pomlázky a zdobila vajíčka.

    Fotogalerie

    Velikonoční (původně Červené) pondělí
    Velikonoční Červené pondělí má jméno odvozeno od barvy, na kterou se vejce obarvovala nejčastěji.
    Tento den chodí kluci šlehat holky pomlázkou z vrbových proutků, které jsou na konci ozdobené pentlemi. To mělo děvčata „omladit“. Dívky poté chlapce obdarovávaly za odměnu malovanými vejci – kraslicemi.

    Velikonoce!

    Pod tímto slovem si někteří představí strašný svátek, při kterém musí dívky strpět to, že je kluci mrskají pomlázkami. Pro některé je to zase svátek, pod kterým si představí malování kraslic, příjemnou atmosféru, zábavu, pečení velikonočního beránka či jiných dobrot.

    Pro mě je to svátek velmi pěkný a vždy si jej užiji. Sice mi malinko vadí, že musím na kluky vystrkovat pozadí, ale konec konců: přece nechci uschnout!

    Můj velikonoční den probíhá tak, že mě ráno vzbudí taťka s bráchou, s pomlázkami v rukou. Brácha mě vždycky zmydlí, až to bolí, přičemž já vezmu taťkovu pomlázku a zmydlím naopak jeho. Super zábava!

    Mamka mezitím lítá po kuchyni a připravuje vše potřebné pro šleháče. Taťka mamce pomáhá většinou tím, že umyje nádobí a já se jdu převléct do svátečního oblečení.

    Když je vše potřebné připravené většinou začnou chodit kluci s pomlázkami. Jakmile otevře máma dveře, utíkám po domě, aby mě nechytili. Nakonec mě stejně chytnou a pomlázkou mě pošlehají. Dám jim kraslice, které jsme s mámou dělaly a k tomu nějakou sladkost (i když bych ty sladkosti nejraději snědla sama).

    Když se šleháním skončíme u nás doma, jedeme k babičce na vesnici. Tam mě čeká to samé. Jen si předtím dám výborný oběd, kterým je většinou knedlíčková polévka s domácím nudlemi a svíčková či kačena nebo řízek s bramborovým salátem. MŇAM!

    Velikonoce mám moc ráda a doufám že i vy si je užijete stejně jako já.

    Jak na pomlázku

    Budeš potřebovat
    8 přibližně stejně dlouhých a stejně silných proutků na pletení pomlázky
    1 proutek na svázání (svázat proutky ale můžeme i provázkem)
    provázek
    nůžky
    stužky nebo proužky krepového papíru

    Postup pletení
    Nebudeme naplétat rukojeť pomlázky nijak složitě. Svaž k sobě silnějšími konci 8 proutků provázkem nebo dalším proutkem. Proutky si rozdělíme naplocho tak, abychom v každé ruce měli 4. Je jedno, začneme-li zleva nebo zprava, ale důležité je strany při pletení pravidelně střídat.

    Nyní tedy začneme samotné pletení pomlázky.
    Z levé ruky vezmeme vnější (venkovní) proutek a dáme jej mezi 4 proutky v pravé ruce (doprostřed mezi 4 proutky v pravé ruce) a vrátíme proutek do levé ruky tak, aby byl uvnitř (na začátku byl první v levé ruce, nyní je čtvrtý v levé ruce). Stejný postup zopakujeme, jen nyní vezmeme vnější proutek z pravé ruky, dáme jej doprostřed mezi proutky levé ruky a vrátíme proutek do pravé ruky jen na vnitřní pozici.

    Celý postup opakujeme tak dlouho, dokud nám stačí délka proutků. Špičku pomlázky svážeme provázkem, délky vyčnívajících proutků sestřihneme na námi požadovanou délku (ideální je zhruba 5cm). Pro ozdobu navážeme na špičku pomlázky stužky nebo proužky krepového papíru.

    Stužky pro koledníky

    Podle tradice dostávají stužky na své pomlázky koledníci od dívek, které tím vyjadřují svůj vztah ke koledníkovi.

    Červená je nejžádanější. Značí náklonnost a lásku. Kdo má nejvíce červených stužek, je považován za nejlepšího koledníka. Dívky však mohou chlapce obdarovat i stužkou jiné barvy.
    Modrá značí naději.
    Žlutá odmítnutí, ale někdy se uvádí i žárlivost.
    Zelená mašlička značí sympatii a oblibu.

    Autor: (12 let)
    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (18)

    Příspěvek z 15. dubna 2013 ve 22:07.
    Májinta v něm napsala:

    Reakce na Tólinka:

    Božínku, to jsou problémy

    Příspěvek z 30. března 2013 v 0:30.
    anniesweetheart v něm napsala:

    Reakce na _Dani_:

    přece nechceš uschnout 16 fajn je to třeba na slovensku, tam můžeš potom kluky polít vodou nebo voňavkami 21

    Příspěvek z 29. března 2013 v 10:24.
    _Dani_ v něm napsala:

    Pomlázka mi přijde trapná

    No myslím si že tenhle zvyk má sice nějakou historii, ale něktěří lidé ho berou jen jako dobriou šanci jak si vydělat peníze nebo získat sladkosti! a co my holky? my z toho máme jenom bolavé zadky tod vše! Není to fér....Myslím že by se mělo slavit něcoeutráního pro obě pohlaví ,.. Třeba zvyk hhledání vajíček jak to mamjí Ve Velké Británii , tam dostanou sladkosti jak kluci i holky.... Můj názor... Reagujte2