Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Čtenáři píší Alíkoviny: Kouzlo Vánoc

  vydáno  •  Vánoce
  Odkud se vzaly Vánoce a jak jsme přišli k jejich symbolům: stromečku, dárkům, Ježíškovi? Jak se slaví v různých zemích?

  Šťastné a veselé Vánoce!, © Profimedia.cz

  Vánoční svátky se začaly slavit již v pohanských dobách. Tehdy lidé oslavovali zimní slunovrat. Věřili, že bůh Slunce se každým rok v noci z 24. na 25. prosince znovu rodí. Všimli si, že od tohoto dne je slunce na nebi každý den výš.

  Zimní slunovrat slavili i Římané. Slavnosti začínaly 17. prosince. Domy Římanů byly vyzdobené jehličnatými snítkami, jmelím a svícemi. Zde začal zvyk darování dárků. Dárky měly znamenat příznivé znamení pro příští rok. 

  Vánoční stromek máme od Egypťanů. Oni si ale domů nosili palmovou  ratolest s 12 listy.

  Ježíška známe z bible. Příběh o narození Ježíše Krista v Betlémě v chlévě asi zná každý.  

  Později se všechny tradice promíchaly. Ve spoustě zemí se Vánoce slaví různě.

  Dánsko

  V Dánsku si lidé dům zdobí malými skřítky, kterým se říká nisser. Mají špičatou čepičku a jsou oblečeni do národních barev (červené a bílé).V Dánsku jsou to právě oni, kdo nadělují pod stromeček dárky. Večer se rodina sejde u stolu, na kterém nesmí chybět husa, kachna, popřípadě vepřová pečeně s červeným zelím jako hlavní chod a dále pak opepřená treska s ředkvičkou, pivní chléb, teplá šunka, hnědé koláčky nebo horká rýže zalitá studeným mlékem. Dárky by měly charakterizovat obdarovávanou osobu a měly by být zabaleny nejméně do 20 krabic a Vánočních papírů.

  Švédsko

  Ve Švédsku je symbolem Vánoc slaměný kozlík Julbock.Hlavním chodem sváteční večeře je sušená treska s bílou omáčkou. Dalším tradičním pokrmem je Vörtbröt- kořeněný chléb s hřebíčky a zázvorem. Jako vánoční specialita se podávají i vařené fazole se slaninou a cibulí nebo malé klobásky, kterým se říká Julkorv. Dárky naděluje přihrblý dědeček Jultomten (Vánoční muž), kterému pomáhají malí skřítci - Julnissarové.

  Řecko

  K Řeckým Vánočním tradicím patří žehnání domů svěcenou vodou proti zlým skřítkům nebo dětské průvody. Při dětských průvodech chodí děti koledovat s triangly a bubínky k příbuzným a známým. 25. prosince se zpravidla koná největší hostina v roce. Podává se krůta s kaštanovou nádivkou, mleté maso a piniové oříšky, někdy se peče sele, jehně nebo ryby. Dárky nosí Mikuláš až na přelomu roku, podle jedné z Řeckých pověstí zachraňoval lodě, proto mu z vousů prýští slaná voda.

  Havaj

  Na Havaji Vánoce začínají s příjezdem Vánoční lodi, což je loď přivážející obrovský náklad tradičních vánočních pokrmů. Santa Claus sem přijíždí rovněž po vodě ve svém člunu. Je zde zvykem pořídit si akvárium s ostencem běloskvrnným, domorodé jméno této ryby je humu-humu-nuku-nuku-a-pua-a.

  Argentina

  V Argentině se štědrovečerní večeře podává venku u stolů ozdobených pavím peřím. Podává se pečené sele, spousta exotického ovoce, jako hlavní chod je v Argentině pečený páv kterého zapíjejí chlazenými nápoji. Dárky nosí kůň Magi. Pro něj se večer před štědrým dnem chystá přede dveře miska vody a pár stébel sena. Dárky koník nosí do bot které si děti připraví pod Vánoční stromeček nebo vedle postele.

  Austrálie

  V Austrálii je Vánoční stromeček v květináči nebo umělý. K večeři 24.prosince mají jako dezert teplý švestkový nákyp s ořechy a hrozinkami politý vaječným koňakem, většinou nechybí ani mořské plody, krocan, kachna, kuře, těstoviny, saláty, zmrzlina nebo koláčky. Lidé si posílají Vánoční přání a potom soutěží o to, kdo jich má víc. Dárky v Austrálii nosí Ježíšek, ale v posledních letech je to spíše Santa Claus.

  Belgie

  O Vánocích v Belgii má mnohem větší váhu rodina než dárky, ty v Belgii v poslední době nosí Santa Claus. Belgičané o Vánocích pečou Vánoční poleno což je roláda která je ozdobena čokoládovou polevou tak, že opravdu připomíná poleno. K tradičním Vánočním pochoutkám ale patří i plněný krocan, mořské plody a ryby.

  Itálie

  V Itálii jsou hlavním symbolem Vánoc jesličky, na které se také chodí na náměstí nebo do kostela dívat. 25. prosince leží dárky vedle jesliček nebo pod stromečkem. Na Italské Vánoční hostině nesmí chybět panettone což je tradiční Italská bábovka s hrozinkami a kandovaným ovocem, hlavním chodem může být jehněčí s rozmarýnovými bramborami a artyčoky nebo večeře o několika chodech na bázi mořských ryb. V Itálii se také 6. ledna slaví Epifania. Čarodělnice Befana sestoupí komínem dolů a dětem zanechá dárky.

  Francie

  Ve Francii na štědrovečerním stole nechybí ústřice, pečená krůta na kaštanech, kaviár ani losos a paštika z husích jater. Zlatým hřebem je dezert - Vánoční poleno. Vychází to z tradice: francouzi chodí na Vánoční mši, aby jim nevyhasnul oheň v krbu, dali do něj obrovské poleno, které vydrželo celou dobu a když se potom vrátili, měli doma krásně teplo. Dárky ve Francii nosí Père Noël a dává je do připravených bot.

  Ukrajina

  Na Ukrajině si lidé o Sviatem Vechiru (Štědrém večeru) vyrábí vertep (betlém). Ty jsou stavěny před nebo v kostelech. Ukrajinská večeře by měla obsahovat nejméně 12 chodů a rozhodně nechybí ani kutia - dezert připravený z medu, kandovaného ovoce, máku, pšenice a ořechů. Dárky zde o Štědrém večeru nosí Děda Mráz.

  Brazílie

  Jednou z Brazilských tradic je vytváření jesliček.Dárky nosí Papai Noel (otec Vánoc),

  který podle legendy žije v Grónsku a když přichází do Brazílie přizpůsobí se místním přírodním podmínkám a místo teplého kožichu si obleče lehkou košili a kalhoty.Na brazilském Vánočním stole nechybí nadívaná krůta, šunka, neloupaná rýže ani obložené mísy s ovocem a zeleninou. Mezi Vánoční dekorace patří převážně řezané rostliny.

  Česká republika

  U nás je tradičním štědrovečerním pokrmem rybí polévka a kapr s bramborovým salátem,ale není to pravidlem.

  K Vánocům v ČR neodmyslitelně patří například Vánoční stromeček, jmelí, zlaté prasátko, cukroví nebo třeba Vánoční koledy. K nejznámějším z nich patří "Štědrej večer nastal", "Štěstí, zdraví, pokoj svatý", "Veselé Vánoční hody", "Nesem vám noviny", "Půjdem spolu do Betléma" nebo "Narodil se Kristus pán". Je však i celá řada starších a méně známých tradic. Například třesení stromkem - většinou jabloní nebo zlatým deštěm na zahradě. Dívka po večeři vyběhla z domu, zatřásla jabloní a odkud se první ozval pes,odtud měl přijít dívce ženich. Dále například pouštění skořápek se svíčkami po vodě - když odplave, tak se do roka odstěhuje, když neodplave zůstane doma. Lití olova - podle tvarů, které vzniknou se předpovídá budoucnost a rozkrajování jablek: hvězdička znamená štěstí a křížek smrt nebo nemoc.

  Lidé mají po celý rok různá výročí a svátky, ale v žádném z nich není taková pohoda a klid jako o Vánocích. Úplně nejlepší by bylo, kdyby taková Vánoční atmosféra převládala po celý rok.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (10)

  Příspěvek z 9. ledna 2013 v 6:45.
  evičačka v něm napsal:

  tehle článek by snad nenapad nikoho

  suprrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr2610741918

  Příspěvek z 31. prosince 2012 v 10:09.
  Elis2005 v něm napsala:

  píšu

  Ten článek je 2610krásný

  poppy v něm napsala:

  píšu.