Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Čtenáři píší Alíkoviny: Vlaštovčí podnájemníci

  vydáno  •  Příroda · Ptáci
  Představte si, že u nás hnízdily vlaštovky obecné na okně uvnitř v panelákové kuchyni. A můžu vám říct, že nám byla ze začátku strašná zima, protože jsme okno nemohli a nechtěli zavírat, aby se hnízdo nezničilo.

  Vlaštovka krmící svá nenasytná mláďata, © Profimedia.cz

  Hnízdo stavěla hlavně samička a sameček lítal pro materiál. Nosil jí stébla trávy a kuličky z bláta a samička stavěla. Když bylo stéblo moc tlusté a nedalo se s blátem pořádně promotat, samička ho zahodila a na samečka byla pořádně protivná. Nakonec ho vystlala peříčky, co sameček venku nasbíral, hlavně pírka holubí.

  Když pak snesla vajíčka a vyseděla holátka, ze začátku je pořád zahřívala a krmení nosil jen sameček. Moc velké brouky mláďata neuměla spolknout a padali jim k nám na stůl. Pro větší vlaštovčata už museli lovit hmyz oba rodiče. Hnízdo bylo za chvíli plné tlustých opeřených kuliček s věčně otevřenými zobáky.

  Ráno nás budily švitořením a večer jsme chodili do kuchyně potichu a nerozsvěceli velké světlo. Vůbec se nás ale nebály. Bylo jich pět a táta s mámou už se k nim brzy na hnízdo nevešli, spali vedle něj na konzole na záclony. Mladé vlaštovky se učily létat u nás vevnitř v bytě a když vyletěly ven, vracely se domů na noc nebo schovat před deštěm.

  Pak se jednou přestaly vracet, až odletěly úplně. Těšíme se, že přiletí i letos a je možné, že se tu uhnízdí staří i jejich mláďata, takže je pravděpodobné, že jich bude celá hnízdní kolonie. Maminka si dělá legraci, že pak budou hnízdit ve všech pokojích a kdo že to pak bude pořád uklízet. Tak to doopravdy nevím, co bych si pak počal. I tak se těším a už počítám dny do jara.

  PS
  Kdybyste měli nějaké dotazy, pošlete mi je do Alíkovy pošty.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 8. května 2013 v 11:19.
  AdinkaSisinka v něm napsala:

  Reakce na AdinkaSisinka:

  Teď už vím proč to dělaly.Ještě jednou díky:)1625741921

  Příspěvek z 8. května 2013 v 11:16.
  AdinkaSisinka v něm napsala:

  Reakce na POAPO73:

  Díky

  Příspěvek z 5. května 2013 v 19:41.
  anička999 v něm napsal:

  Jéé

  To muselo být nádherné.