Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Čtenářská recenze: Škola noci

  vydáno  •  knihy

  Už jsem četla vícero knih o upírech. Někdy jsem narazila na lepší, jindy na horší. Tuto bych zařadila mezi ty horší. Pokud jste Školu noci nečetli, tak ani nevím, jestli vám ji mám doporučit, nebo ne. Důvody se dozvíte v tomto článku.

  Škola Noci, © Hoppeles

  Autorky: P. C. Castová a Kristin Castová
  Žánr: Fantasy
  Počet dílů: 12

  Děj:
  Šestnáctiletá Zoey Redbirdová bývala normální člověk jako většina jejích vrstevnic. Neustále se dohadovala s rodiči, nedávno se rozešla se svým klukem, zkrátka normální život teenagera. Poslední, co jí ještě scházelo, bylo začít se měnit v upíra. Jenže právě to se stalo a Zoey musela přestoupit na speciální školu pro upíří mláďata (ano, přesně tohoto výrazu autorky v knize užívají).

  Upíří dorost novou spolužačku okamžitě přijme mezi sebe. Jediný, s kým si v ní nepadne do oka, jsou členky elitní školní organizace Dcery temnoty, a zvlášť její příšerná předsedkyně Afrodita. Za jejich zdánlivě nevinnými rituály se skrývá něco, co rozhodně nevinné není.

  První díl s názvem Škola noci – Označená startuje dvanáctidílnou sérii knih o výjimečné, a přitom docela obyčejné (ha, ha, ha ironický smích) budoucí upírce Zoey, která je předurčena k velkým věcem, i když o to vlastně moc nestojí.

  Můj osobní názor:
  Knihu bych doporučila spíše starším dívkám, ale i mladší čtenářky by mohly pochopit děj. Na knize mi vadilo to, že hlavní postava (Zoey) byla moc nerealistická. Snad by se mohlo říci, že by se dala zařadit do kolonky „Mary Sue“.

  Abyste pochopili, co se myslí tou Mary Sue: Myslí se tím postavy, které jsou příliš nerealistické a nedůvěryhodné. Jsou zkrátka dokonalé ve všech ohledech. Většinou jde tento termín ruku v ruce s klišé typu: exotická barva vlasů a očí, nadlidské schopnosti, tragická minulost, ... S ostatními postavami to není o moc lepší.

  Ale zpátky ke knize. Zase nemůžu říct, že byla úplně špatná, protože byla čtivá a každou chvíli tam byla nějaká akce, ale to je asi tak jediné, co k tomu mohu říct kladného. Jinak, kdyby vás zajímal můj názor na celé téma upírů, tak už se mi to zdá jako klišé. Kniha je „snesitelná“ zhruba do 2. dílu, dále pak už někteří jedinci nemusejí psychicky zvládnout hloupost hlavní hrdinky.

  Dala bych tomu tak 45 % / 100 %. Sice je hodně čtivá a stránky mizí pod rukama, ale jsou tam i věci, které jsem zde už zmínila.

  Autorka: (13 let)