Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Cukrovka - kamarádka i nepřítel

  vydáno  •  Zdraví · Rodičům · Handicap
  Cukrovka nebo diabetes je nemoc, která je většinou dědičná. Lidé, kteří cukrovkou onemocní, ji měli již od narození zakódovanou v genech, kde se třeba 8 let připravovala a poté prostě "zaútočila" na organismus.

  Čokoládový dortík s malinovou omáčkou, © Isifa.com

  Konkrétně na slinivku břišní, která má v sobě takzvané BETA-buňky, které vytváří látku inzulín. Ten je jakýmsi klíčem ke všem buňkám těla a odvádí do nich cukr z krve.

  Na tyto buňky se cukrovka zaměří. Buňky postupně přestávají vyrábět inzulín a to způsobuje, že člověkem snědený cukr zůstává v krvi a buňky mají hlad. V této době již člověk začíná být unavený, má často velkou žíveň a potřebuje jít na malou víckrát, než je obvyklé. Taky ho může bolet hlava, někomu je i nevolno. Při těchto příznacích už se většinou vehledává lékař.

  Diagnózu diabetu nemůže stanovit hned - potřebuje k tomu několik vyšetření: moči a krve. Diabetes má dva typy - 1. a 2. U 1. typu (který mám já) si člověk musí inzulín do těla vpravovat injekční cestou, k čemuž dnes existují speciální inzulínová pera nebo pumpy. A samozřejmě dodržovat redukční dietu. U 2. typu bere nemocný cukrovkou pouze prášky a drží dietu, nebo se obejde jen s dietou.

  Já mám cukrovku dědičně (po mamince), ale zjistila se u mě náhodou. Neměla jsem žádně příznaky. Maminka mi prostě jen tak pro kontrolu změřila hladinu cukru v krvi glukometrem (to je takové malé zařízení, kterým si diabetik měří cukr doma sám podle předpisu lékaře) a měla jsem 15,1. To není na začínajícího diabetika zase až tak moc, protože když se projevují příznaky, může už mít člověk třeba i přes 30.

  Tak mě odvedla do nemocnice, kde mi vzali krev a za chvíli už jsem ležela na Jednotce intenzivní péče s kapačkou a diagnózou diabetes mellitus 1. typ. Po 14 dnech jsem šla domů a byla jsem ráda, že mamka už cukrovku má - všechno mě mohla naučit ona a nemusela jsem se to učit v nemocnici.

  Na úplný závěr bych chtěla říct toto: vy, kteří máte cukrovku jako já, nestyďte se za ni! Vždyť přece za to nemůžete, že jste nemocní, a pamatujte - jsou i horší věci. A zárověň přeju těm, kterým byla cukrovka diagnostikovaná, ať si z toho nedělají hlavu - má ji skoro každý pátý člověk na světě!

  Vizitka autorky článku na Alíkovi crazystar10


  Více informací najdete v lékařském slovníku na serveru iDNES.cz. Stačí zadat heslo Cukrovka

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (32)

  Příspěvek z 10. dubna 2009 v 11:23.
  Bajíček v něm napsal:

  Reakce na Milouš13:

  cukrovka se nedědí kolikrát to mám říkat

  Příspěvek z 10. dubna 2009 v 11:22.
  Bajíček v něm napsal:

  Reakce na Milouš13:

  je když jíš strašně hodně sladkých věcí mastných a tak

  Příspěvek z 10. dubna 2009 v 9:01.
  Milouš13 v něm napsal:

  dědičnost

  cukrowkA SE DĚDÍ OB KOLENO jako já mám cukrowku moje deti jí mít pravděpodobně nebou,ae deti mejch deti jo.