Ahoj,
dnes bych vám chtěla napsat článek o výcviku psa a o tom, jak vypadá naše hodina na cvičáku. Výcvik psa by měl bavit vás i vašeho čtyřnohého parťáka. Pokud chceme začít chodit na cvičák, tak si nejdříve najdeme nějaký v okolí. Jestli pejsek nerad cestuje autem nebo autobusem, tak se pokusíme vybrat co nejbližší. Když psovi nevadí cestování, můžeme vybrat cvičák, který nám bude ze cvičáků v okolí nejvíce vyhovovat. Po telefonátu a domluvě s někým, kdo vede výcvik psů na vybraném cvičáku, dorazíme na první trénink. Nezapomeňte s sebou vzít očkovací průkaz.
Na prvním tréninku se většinou moc netrénuje. V našem případě si ho paní cvičitelka na pár minut půjčila. Vyzkoušela, jaký je, jak na co reaguje a co už umí. Potom jsem se tam s ním prošla a nechala ho očuchat agility překážky. Nakonec jsem ho dala do kotce a dívala se, jak probíhá trénink psů, co tam už nějakou dobu chodí.
Jak nyní probíhá naše hodina na cvičáku? (Na každém cvičáku tom může být odlišné.)
Po příjezdu na cvičák dám psa do kotce a jdu do „klubovny“. Tam nás cvičitelka rozdělí do skupin a sdělí nám dnešní cvičební plán. Většinou trénujeme 5 až 10 minut. Když se to psovi povede, tak ho dáme zpět do kotce a děláme rušivky. Rušivky můžou být různé. Chodíme okolo cizích psů, co jsou například v odložení, nebo vezmeme kočku (na cvičáku máme 3 kočky) a doneseme ji na určité místo a potom ji lákáme za námi, aby proběhla okolo psa. Některým to psům to dělá velký problém.
Když docvičíme první kolo (5 až 10 minut), tak jdeme znovu do klubovny a cvičitelka zhodnotí jednoho po druhém. Máme chvilku přestávku a potom začne druhé kolo. Většinou je stejné jako první, jen nám to jde líp, když víme, kde jsme chybovali. Poté je zase přestávka a třetí kolo. To už je trochu jiné. Seřadíme se do řady a děláme všichni to stejné. Pokud někdo něco zatím neumí, tak mu dá cvičitelka jiné pokyny. Nakonec dostaneme domácí úkol a hodina je u konce. Běžná hodina trvá asi 60 až 90 minut. Každý cvičák je trochu jiný a na každém cvičáku můžou používat jiné metody.
Co budeme na cvičák potřebovat:
- stahovací obojek (někde bude stačit normální obojek)
- vodítko (ne natahovací)
- dostatek pamlsků (párky skvěle poslouží)
- pamlskovník
- hračku (pouze na některých cvičácích)
- očkovací průkaz (mělo by stačit ho donést na první hodinu)
- sáčky na exkrementy
Pravidla na většině cvičáků:
- Mít platné očkování.
- Háravé feny nesmí na cvičák.
- Psovod zodpovídá za psa.
- Zákaz vstupu lidem na překážky pro psy.
- Nemocný pes nesmí na cvičák.
- Psa nepřivazujeme ke překážce.
- Dodržujeme pokyny cvičitele.
- Vstupujeme s vyvenčeným psem.
Proč chodím na cvičák a co jsme se tam za pár hodin naučili?
Na cvičák chodíme teprve pár týdnů. Začali jsme tam chodit s 11měsíčním křížencem. Hrozně táhl za psy a celkově neposlouchal. Momentálně za psy netáhne, chodí hezky u levé nohy, zvládá hravě sedni a lehni, odložení zatím jen na pár kroku a samozřejmě přivolání. Není toho moc. Zatím ho na volno nepouštím, jelikož mu moc nevěřím a cvičitelka nám to taky nedoporučuje. Nemyslete si, že vše tohle zvládnul za pouze 6 hodin. Trénovali jsme poctivě každý den 15 až 30 minut.
Pokud chcete mít psa vycvičeného, musíte často cvičit. Nestačí jednou týdně na cvičáku. Taky nám při cvičení pomohlo to, že je na mně tak trochu závislý. Musím říct, že nám náš cvičák vyhovuje. Je tam spousta šikovných psů a potom má ten můj alespoň od koho odkoukávat a motivovat se. Moc ho to tam baví. Víc, než jsem čekala. Každou sobotu hned valí ke dveří a už moc dobře ví, kam se jede. Pokud jste dočetli až sem, tak mi napište, jaký máte názor na psy, co jsou na volno a nedoběhnou na přivolání. Jaké je vaše oblíbené psí plemeno? Jak často se psem trénujete?
Doufám, že se vám to líbilo a že jste se třeba inspirovali a brzy na nějaký cvičák vyrazíte.
Danka