Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Cvičák – poprvé na cvičáku, naše běžná hodina

  vydáno  •  Zvířata

  Vycvičeným psem by se chtěl chlubit každý pejskař. Jeho pes netáhne za psy, řekneme mu lehni, a on si lehne. To vše vás naučí na psím cvičáku.

  Cvičák, © danka74

  Ahoj,
  dnes bych vám chtěla napsat článek o výcviku psa a o tom, jak vypadá naše hodina na cvičáku. Výcvik psa by měl bavit vás i vašeho čtyřnohého parťáka. Pokud chceme začít chodit na cvičák, tak si nejdříve najdeme nějaký v okolí. Jestli pejsek nerad cestuje autem nebo autobusem, tak se pokusíme vybrat co nejbližší. Když psovi nevadí cestování, můžeme vybrat cvičák, který nám bude ze cvičáků v okolí nejvíce vyhovovat. Po telefonátu a domluvě s někým, kdo vede výcvik psů na vybraném cvičáku, dorazíme na první trénink. Nezapomeňte s sebou vzít očkovací průkaz.

  Na prvním tréninku se většinou moc netrénuje. V našem případě si ho paní cvičitelka na pár minut půjčila. Vyzkoušela, jaký je, jak na co reaguje a co už umí. Potom jsem se tam s ním prošla a nechala ho očuchat agility překážky. Nakonec jsem ho dala do kotce a dívala se, jak probíhá trénink psů, co tam už nějakou dobu chodí.

  Jak nyní probíhá naše hodina na cvičáku? (Na každém cvičáku tom může být odlišné.)
  Po příjezdu na cvičák dám psa do kotce a jdu do „klubovny“. Tam nás cvičitelka rozdělí do skupin a sdělí nám dnešní cvičební plán. Většinou trénujeme 5 až 10 minut. Když se to psovi povede, tak ho dáme zpět do kotce a děláme rušivky. Rušivky můžou být různé. Chodíme okolo cizích psů, co jsou například v odložení, nebo vezmeme kočku (na cvičáku máme 3 kočky) a doneseme ji na určité místo a potom ji lákáme za námi, aby proběhla okolo psa. Některým to psům to dělá velký problém.

  Když docvičíme první kolo (5 až 10 minut), tak jdeme znovu do klubovny a cvičitelka zhodnotí jednoho po druhém. Máme chvilku přestávku a potom začne druhé kolo. Většinou je stejné jako první, jen nám to jde líp, když víme, kde jsme chybovali. Poté je zase přestávka a třetí kolo. To už je trochu jiné. Seřadíme se do řady a děláme všichni to stejné. Pokud někdo něco zatím neumí, tak mu dá cvičitelka jiné pokyny. Nakonec dostaneme domácí úkol a hodina je u konce. Běžná hodina trvá asi 60 až 90 minut. Každý cvičák je trochu jiný a na každém cvičáku můžou používat jiné metody.

  Co budeme na cvičák potřebovat:

  • stahovací obojek (někde bude stačit normální obojek)
  • vodítko (ne natahovací)
  • dostatek pamlsků (párky skvěle poslouží)
  • pamlskovník
  • hračku (pouze na některých cvičácích)
  • očkovací průkaz (mělo by stačit ho donést na první hodinu)
  • sáčky na exkrementy

  Pravidla na většině cvičáků:

  1. Mít platné očkování.
  2. Háravé feny nesmí na cvičák.
  3. Psovod zodpovídá za psa.
  4. Zákaz vstupu lidem na překážky pro psy.
  5. Nemocný pes nesmí na cvičák.
  6. Psa nepřivazujeme ke překážce.
  7. Dodržujeme pokyny cvičitele.
  8. Vstupujeme s vyvenčeným psem.

  Proč chodím na cvičák a co jsme se tam za pár hodin naučili?
  Na cvičák chodíme teprve pár týdnů. Začali jsme tam chodit s 11měsíčním křížencem. Hrozně táhl za psy a celkově neposlouchal. Momentálně za psy netáhne, chodí hezky u levé nohy, zvládá hravě sedni a lehni, odložení zatím jen na pár kroku a samozřejmě přivolání. Není toho moc. Zatím ho na volno nepouštím, jelikož mu moc nevěřím a cvičitelka nám to taky nedoporučuje. Nemyslete si, že vše tohle zvládnul za pouze 6 hodin. Trénovali jsme poctivě každý den 15 až 30 minut.

  Pokud chcete mít psa vycvičeného, musíte často cvičit. Nestačí jednou týdně na cvičáku. Taky nám při cvičení pomohlo to, že je na mně tak trochu závislý. Musím říct, že nám náš cvičák vyhovuje. Je tam spousta šikovných psů a potom má ten můj alespoň od koho odkoukávat a motivovat se. Moc ho to tam baví. Víc, než jsem čekala. Každou sobotu hned valí ke dveří a už moc dobře ví, kam se jede. Pokud jste dočetli až sem, tak mi napište, jaký máte názor na psy, co jsou na volno a nedoběhnou na přivolání. Jaké je vaše oblíbené psí plemeno? Jak často se psem trénujete?

  Doufám, že se vám to líbilo a že jste se třeba inspirovali a brzy na nějaký cvičák vyrazíte.

  Danka

  Související Alíkovina:

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Gugísek29 v něm napsala:

  Moc hezký článek, v naší vesnici máme taky cvičák a když tam jezdíme s kamarádkou na kole tak tam pejsky někdy sledujeme.

  Příspěvek z 16. prosince 2020 v 1:58.
  Alleinka v něm napsal:

  Moc hezký článek, akorát se mi moc nelíbí ve vyjmenování ten stahovací obojek. Mám zkušenost se dvěma velkými hafany (ten první měl za mlada přes 50 kg, ten druhý teď má cca 35 kg), a jak u toho prvního, tak i u toho druhého nám bývalí majitelé (v prvním případě standardní majitelka, v druhém případě útulek) tvrdili, že pro ty psy jsou stahováky třeba a bez nich se s nimi nedá fungovat. :-$

  S tím nikdy nesouhlasím. Nevidím důvod, proč psa škrtit. Anebo proč mu dávat tzv. „ostnáč“, který ho podá do krku. Já taky zlobila rodiče jako malá a lítala po všech čertech a stahovací obojek ani obojek s ostny mi nedali. Oba dva psi u nás byli jak z divokých vajec (taky jsme je dostali oba ve věku cca 2 let) a oba dva se nakonec naučili chovat spořádaně a poslouchali. A to jsme jim ten stahovací obojek sundali hned, jak to bylo možné. Chce to prostě vůli a čas. Škrcení psa není řešením. Řešením je výchova. ok

  Příspěvek z 15. prosince 2020 ve 3:09.
  verbum v něm napsal:

  Ten pejsek nemá chybu...