Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Cvičení lemuři lákají do zoo

  vydáno  •  Příroda · Zvířata · ZOO Praha
  Jako magnety přitahují návštěvníky zoologických zahrad ta největší a hodně exotická zvířata: opice, lední medvědi, žirafy, sloni, tygři, lvi. Pokud si uděláte dost času na procházku pražskou zoologickou zahradou, zjistíte, že i mnoho jejích dalších obyvatel stojí za vaši návštěvu.

  František Šusta se svými svěřenci z pražské zoo., © ZOO Praha

  Ne náhodou se pražská zoo ocitla na 7. místě mezi desítkou nejlepších zoologických zahrad světa sestavených časopisem Forbes (informovali jsme vás o tom v článku Kdo taky žije v pražské zoo).

  Autoři přehledu ve slavném magazínu to zdůvodnili takto: „Navzdory skromné rozloze 111 akrů chová zoo 4 600 zvířat 630 druhů.

  Jen loni se tu narodilo například několik mláďat varana komodského, pudu jižního (nejmenšího jelínek na světě), žirafy Rothschildovy nebo želvy pardálí."

  Lemuři v akci

  Oblíbenou součástí programů zoologických zahrad bývá krmení zvířat. V pražské zoo letos přišli s novinkou – předvádění cvičených lemurů. Skupinu tvoří deset samců lemura kata, dva samci lemura černého a jeden samec lemura bělohlavého. Během patnáct minut trvající akce lemuři předvedou řadu cviků a dovedností vycházejících z jejich přirozeného chování v přírodě. Nácvik tohoto představení byl, tak jako u ostatních zvířat v zoo, založen na úplné dobrovolnosti a zájmu chovanců.

  Představení probíhá až do konce letních prázdnin vždy ve středu, sobotu a neděli od 13 hodin v průchozí expozici lemurů nedaleko hlavního vchodu.

  Lemur kata je obyvatelem jižní části ostrova Madagaskar. Lemuři se na tomto ostrově vyvíjeli odděleně od primátů na pevnině po celých 60 milionů let a od klasických opic se liší například protaženým čenichem nebo zvláštními pachovými žlázami. Ozdobou lemurů kata je jejich dlouhý černobíle pruhovaný ocas.

  Není krysa jako krysa

  Podle čínského kalendáře je rok 2008 rokem krysy – i proto byli pražští chovatelé rádi, že zvíře známé pod vědeckým názvem Phloeomys pallidus, česky pracovně jako myš nejhezčí neboli krysa obláčková (oficiální český název dosud není) ze severu filipínského ostrova Luzon, se poprvé rozmnožilo v Zoo Praha.

  Tento druh hlodavce patří ve světových zoologických zahradách ke skutečným raritám. V Evropě ho naposledy úspěšně chovala londýnská zoo v osmdesátých letech minulého století. V současné době existuje mimo filipínskou domovinu úspěšný chov pouze v newyorské zoo v Bronxu.

  Krysy obláčkové jsou vůbec největším zástupcem podčeledi myšovitých, v dospělosti dosahují hmotnosti více než dvou kilogramů. To potvrzují i jedinci z pražské zoo: největší z nich váží 2 460 gramů.

  Většina z nás ví, že ve zvěrokruhu čínského horoskopu je 12 zvířat. Těmi zvířaty jsou: krysa, buvol, tygr, zajíc, drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes a vepř. Tato znamení se pravidelně opakují, pořád ve stejném pořadí. Každé zvíře má „svůj“ rok jednou za dvanáct let.

  ZOO Praha Plemenné knihy – vizitka úspěchů

  Plemenné knihy slouží k registraci všech zvířat daného druhu, která jsou chována v lidské péči a která jsou v divoké přírodě hodně ohrožena (více v článku ZOO není žádný cirkus!).

  Pražská zoo vede v současnosti 6 plemenných knih a to:

  • Mezinárodní plemennou knihu koně Převalského
  • Evropskou plemennou knihu ocelota stromového
  • Mezinárodní plemennou knihu hroznýšovce kubánského
  • Mezinárodní plemennou knihu leguána kubánského
  • Mezinárodní plemennou knihu želvy černavé
  • Mezinárodní plemennou knihu orlície bornejské
  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Příspěvek z 27. srpna 2008 v 11:40.
  pajulka1 v něm napsal:

  Lákající lemuři!

  Lemuři jsou opravdu lákající zvířátka!Jsou jako opice s pruhovaným ocáskem a na pohled působí něžně.Na mě taky a připadají mi jako plyšová zvířátka.Vystupovali také ve filmu Madagascar.25

  Příspěvek z 27. srpna 2008 v 9:16.
  lionking10 v něm napsal:

  suuuuuuuuuuuuuuupr

  v zoo je to super a hlavně je hodně velká mají tam suprr zvířátka a ti lemuři siu nej.2510

  Příspěvek z 20. srpna 2008 v 19:35.
  Jára14 v něm napsal:

  co je to

  mno ja ale newim co to sou ty lemuri?????????????