Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Dárcovství aneb Dobrý skutek

  vydáno  •  Zdraví

  Na plátnech v kině můžeme vidět superhrdiny v lesklých, slušivých pláštích, ale kdo je tím skutečným hrdinou? Lidé, které denně míjíme na ulicích, kteří jsou stejní jako ostatní. Až na jednu výjimku. Darují krev, krevní plazmu nebo kostní dřeň. Pokud vás toto téma zajímá nebo byste jednou chtěli udělat takový dobrý skutek, něco vám k tomu řeknu.

  Rozptyl světla, © ZrzavaMyska

  Odběry se mezi sebou vždycky o něco liší, třeba o to, kolik musí dárce vážit, kolikrát do roka může darovat, ale i místa, odkud se látky odebírají. Také ale mají několik společných věcí – dárce musí být starší 18 let, ale mladší 65 let u darování krve, 60 let v případě plazmy a 40 let při dárcovství kostní dřeně, musí vážit víc jak 50 kilogramů, mít trvalý pobyt v České republice a hlavně musí být naprosto zdravý.

  Darování krve

  Darování krve může probíhat 3× ročně pro ženy a 4× ročně pro muže a mezi samotnými odběry musí být rozestup minimálně 10 týdnů. Odběry probíhají v transfuzních oddělení nemocnic, kde krev následně zpracují. Tato krev se dělí i podle krevních skupin, mezi něž patří A+, A-, B+, B-, AB+, AB-, 0+ a 0-. Může se stát, že jednoho typu krve mají málo a je potřeba jej doplnit, a jiné zase mají dost, proto jsou odběry dočasně pozastaveny.

  Samotný odběr trvá kolem 10 minut, během kterých se odebere krevní vzorek, který se rozebere v laboratoři a zjistí se, jestli je dárce skutečně zdravý a jaký je jeho krevní obraz, a následně 450 mililitrů krve. Není třeba se ho bát, protože probíhá stejně jako normální odběr krve, jsou lidé, kteří se báli jehel a normálně darují, čímž dělají dobrou věc a sami překonávají svůj strach.

  Krev se skládá z 57 procent z krevní plazmy, 42 procent červených krvinek (erytrocyty) a 1 procenta bílých krvinek (leukocyty) a krevních destiček (trombocyty). Krev je v našem těle velmi důležitá, zajišťuje životně důležité funkce, mezi které patří udržování tělesné teploty, podíl na imunitě člověka, ale i okysličování, transport kyslíku a oxidu uhličitého, a v neposlední řadě i roznášení živin do tkání a odvod zplodin po metabolismu.

  Krev dárce se může využít mnoha způsoby, nejčastěji během operací, po těžkých úrazech, nebo jako transfuze pro pacienty s onemocněním krve. Z krve se vyrábí i léky, které užívají lidé s poruchami srážlivosti nebo lidé s popáleninami.

  Darování krevní plazmy

  Darovat plazmu může člověk na transfuzních odděleních v nemocnicích, ale i v jiných zdravotnických zařízeních, např. odběrových centrech k tomu určených. Některé zdroje uvádí, že je větší potřeba krevní plazmy než krve, protože krev jako taková se dá nahradit, ale plazma ne. Obě dvě složky jsou přitom velmi důležité a jejich potřeba je velká. Darovat plazmu lze 2x do měsíce, mezi odběry musí být rozestup minimálně 2 týdny.

  Plazma je součást krve a je tvořena z 90 procent vodou, z 8 procent plazmatických bílkovin a 2 procent minerálních látek. Je velmi důležitá hlavně při operacích a po úrazech, z plazmy se častěji vyrábí léky. Pro darování platí to samé, co při darování krve. Platí zde přísná pravidla, hodně zájemců o darování je vyloučeno. Zatímco u darování krve může být překážkou i krevní skupina, v případě plazmy to tak není.

  Odběr probíhá pomocí přístroje. Dárce je připojen k přístroji, který mu odebere krev, ta se na přístroji rozdělí na plazmu a zbytek krve, která se následně vrací zpět do těla dárce. Odběr trvá okolo 45 minut, ale může být i delší, záleží na stavu dárce, na jeho krvi a stavu jeho žil. Během jednoho odběru se mu odebere 650 - 800 mililitrů. Po skončení odběru se ztracená tekutina nahradí fyziologickým roztokem. Výhoda krevní plazmy je, že se její množství obnoví během několika dnů.

  Darování kostní dřeně

  K dárcovství kostní dřeně se může přihlásit spousta lidí, ale je jen velmi malé procento případů, kdyby opravdu člověka vybrali, aby mohl darovat natolik potřebnou složku, že i menší množství někomu zachrání život. Jde o kostní dřeň, tedy o velmi důležitou část lidského organismu, která se nachází v kostech a kde vzniká krev, tedy červené krvinky, většinu bílých krvinek a krevní destičky.

  Tato část je velmi důležitá. Vážně nemocnému člověku se do těla vpraví krvetvorné buňky, které se uchytí a začnou pracovat i v těle někoho jiného. Je velmi důležité, aby se tyto buňky dárce shodovaly s buňkami pacienta, může se stát, že je jeho tělo nepřijme a naopak to bude k jeho škodě.

  Odběry probíhají dvěma způsoby. Jedním z nich je odběr v narkóze, tedy že je dárce uspaný a nic necítí, vypadá to jako malá operace, a druhý by mohl připomínat odběr výše zmíněné plazmy, kdy se buňky oddělují v přístroji. Dobré je, že i tuto důležitou část si organismus brzy „doplní“, takže pro dárce jsou dopady minimální. Množství odebrané látky závisí na stavu dárce a na jeho hmotnosti, nejvýše je to však 1500 mililitrů.

  Na závěr bych chtěla zmínit jen to, že všechny tyto postupy a odběry zdravému člověku nic nevezmou, ale nemocnému dají mnoho, klidně i život. Dárce může být každý, kdo se rozhodně udělat takový dobrý skutek. Je důležité připomenout, že právě dárci jsou superhrdiny každého dne.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 27. června v 17:57.
  Almon v něm napsala:

  Chtěla bych darovat krev, bohužel jsem maličká a nemám ani 50 kg... A tolik přibírat nechcu :(
  Pet tlapek, moc pěkný článek

  Příspěvek z 27. června v 11:14.
  Viki_show v něm napsala:

  Já bych hrozně ráda ale nesmím... Mám nějakou blbost ale prý až vyrostu tak mě to nejspíše přejde. Kvůli tomu ještě musím jíst dost masa a když jsem se chtěla stát vegaterianem tak... ;-D

  Příspěvek z 27. června v 9:35.
  Anež v něm napsala:

  dávám 5 tlapek, hezky ses rozepsalaZ