Alíkovina

Dáte vejce malovaný?

vydáno  •  Volný čas doma
Nevím zda a jak zdobíte vajíčka vy. Někdo to dělá hodně jednoduše – ponoří vajíčko do barvy a po oschnutí jej „dozdobí“ velikonočním obtiskem či samolepkou. Ale jsou i tací, kteří tak dlouho hledají a zkoušejí různé techniky, až najdou tu „svou“. První inspirací je někdy hezký velikonoční pohled a snaha vyfocenou kraslici napodobit.

Vojtěch Pětník z Krabčic pod Řípem ukazuje vlastnoručně zdobené kraslice., © Radkaa

Zelený čtvrtek v Musaionu

Je Zelený čtvrtek a já se nechala nalákat do Musaionu. Dočetla jsem se, že tu po celý den bude k vidění výroba zvykoslovných předmětů a zdobení kraslic od předních mistryň a mistrů lidové tvorby. Nápis Musaion zdobí průčelí budovy letohrádku Kinských, ke které musíte vystoupat ze Smíchova do kopce parkem plným vzrostlých stromů. Právě tady sídlí Národopisné oddělení Národního muzea v Praze.

Pro veřejnost byl Letohrádek Kinských téměř dvacet let nepřístupný. Zdi popraskaly, větve prorůstaly okny... Skeptici už odpočítávali za jak dlouho budova spadne. Nakonec se však prostředky na rekonstrukci našly a od roku 2005 slouží letohrádek znovu plně veřejnosti. Kromě stálé expozice tradiční lidové kultury tu nechybí prostory pro výstavy, koncerty a řemeslnické dílny.

Vstupuji do budovy a rozhlížím se. U stolků sedí dívky a ženy všech věkových kategorií. Zdobí vajíčka, ale každá jinak. Jiřina Nová je polepuje dužinou z jezerní sítiny; Ludmila Kubálková své vzory na kraslice vyškrabuje; Olga Pětníková zdobí kraslice voskovým reliéfem; Marta Landová je polepuje slámou… Co žena, to příběh. Některé začaly své první kraslice zdobit, když jim bylo kolem patnácti let, aby měly čím podarovat chlapce. Jiřina Nová přiznává, že ji ke zdobení přivedla vnučka, která chtěla chodit na kurzy zdobení kraslic. Babičku vzala s sebou. Nejprve se jí do učení něčeho nového příliš nechtělo, ale nechala se přemluvit, zkusila to a zdobení ji začalo bavit.

Klukům vstup zakázán?

Před rokem jsme vám v Alíkovinách představili Veroniku Kuldovou ze Lhoty za Červeným Kostelcem. Jejím koníčkem je zdobení kraslic slámou. Díky svým dovednostem se stala jednou z deseti loňských držitelů Zlatého oříšku. Zdobení vajíček je považováno za holčičí záležitost. Jaké však bylo mé překvapení, když jsem v Musaionu potkala Vojtu Pětníka z Krabčic pod Řípem. Seděl tam vedle maminky Olgy a zdobil kraslice jako skutečný mistr.

Každý měl před sebou misku s velmi hezky nazdobenými vajíčky technikou nanášení vosku. Kdyby mi však někdo ty misky přehodil, asi nepoznám, která vajíčka zdobil Vojta a která jeho maminka.
Vojta je docela obyčejný kluk – rád hraje fotbal, lyžuje, baví ho počítače. Když viděl maminku zdobit kraslice, zkusil to taky a ukázalo se, že je velmi šikovný. Kamarádi se nějaký čas jeho zvláštní zálibě pochechtávali, ale když získal ocenění v soutěži Receptáře, tak přestali.

Vojta mi ukazuje své „nářadíčko“. Kromě lžíce s voskem umístěné nad kahanem tak, aby byl vosk stále horký, má celou řadu nástrojů. Těmi vosk na předem obarvené vajíčko nanáší. Špendlík, velké ucho od jehly, ulomená jehla, háček... Zhotovení jedné kraslice technikou voskového reliéfu zabere Vojtovi přibližně hodinu. Pro každou čárku či tečku, kterou na skořápce udělá, musí namočit špendlík v horkém vosku. Zvlášť náročnou disciplínu představuje zdobení větších vajec, například pštrosích. U Pětníků spočítali, že při zdobení pštrosího vejce namočili hlavičku špendlíku ve vosku přibližně 20 000 krát!

Proč jsou Velikonoce pokaždé jindy?

Zatímco Vánoce mají v kalendáři své pevné místo, Velikonoce jsou svátky pohyblivé. Datum Velikonoc připadá na neděli po prvním jarním úplňku, který nastane po průchodu Slunce jarním bodem. Zní to moc složitě? Tak tedy praktický příklad: letos nastal první jarní úplněk v pátek 21. března v 19:39. Nejbližší neděle po úplňku je tedy 23. března.

Velikonoční neděle se může pohybovat v rozmezí od 22. března do 25. dubna. V roce 2009 bude první jarní úplněk ve čtvrtek 9. dubna. Velikonoční neděle tedy připadne na 12. dubna. Pokud byste chtěli zjistit datum Velikonoc v nějakém jiném roce, pomůže vám k tomu některý z kalendářů. Na internetu si například na stránkách kalendar.beda.cz zvolíte Roční kalendář, vyberete rok a zaškrtnete volbu měsíční kalendář.

Naše nejstarší zdobené vajíčko pochází z 11. století!

Podarování malovanými vejci je součástí jarních lidových obyčejů v České republice. Patří k nejstarším, nepochybně ještě k pohanským zvykům. Svědčí o tom vykopávky střepů malovaných vajíček z pohřebiště ve Velkých Hostěrádkách na Jižní Moravě. Nález je datován do let 1020 – 1030, tedy do 11. století. Archeolog Robert Snášil při podrobné analýze zjistil, že výzdoba na vajíčku byla provedena rytými liniemi na hnědofialovém základě, původně pravděpodobně černém. O obrovské síle tradice svědčí, že dnes po 900 letech, se technika výzdoby kraslic na černém základě stále na Jižní Moravě používá.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (2)

Příspěvek z 28. září 2008 ve 13:25.
DODY v něm napsal:

velikonocnigood

my s mamkou barvime vajicka kupujeme dobrůtky a divame se na telku atd.ja primo zboznuju velikonoce252525252525252525

Příspěvek z 3. srpna 2008 v 9:25.
tibik v něm napsal:

tibik

ahoj davame vajička malovany velikoce jsou super11