Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Dějepisu neutečeš! Kvízy z české i světové historie

  vydáno  •  škola a poznání · kvízy · historie
  "Sakra, zejtra je zase děják... to zas bude vopruz," říká si asi spousta z vás otráveně večer nad svými rozvrhy hodin. Dějepis vás ale bude provázet celou základní školu a i na většině středních škol. A když se nad tím zamyslíte, dějepisu neutečete do konce svého života!

  Státní okresní archiv Svitavy se sídlem v Litomyšli., © Radkaa

  Jak to? Vezměte si třeba obyčejnou situaci, kdy jdete s kamarádem či kamarádkou na kafe. Pokud jste z Prahy a máte sraz na metru, setkáte se s historií téměř určitě. Nevěříte?

  Tak se zkuste podívat na seznam stanic metra – na červené lince C narazíte na stanici Pražského povstání, Vyšehrad nebo I. P. Pavlova, žluté "béčko" jede přes Křižíkovu nebo Kolbenovu a zelené "áčko" vás odveze na Jiřího z Poděbrad, Želivského, Staroměstskou či Hradčanskou.

  kvízy

  Své znalosti české historie si můžeš zkusit v kvízu nazvaném Roky, léta, staletí... máte o nich ponětí? Jak jsi na tom se znalostmi světových dějin? Vyzkoušej kvíz Roky, léta, staletí... máte o nich ponětí? – svět

  Dobrá, třeba si říkáte, že na metru sraz mít určitě nebudete, že pojedete raději tramvají nebo autobusem. Myslíte, že se vyhnete dějinám? Chyba lávky.

  Stačí jet tramvají po nábřeží do centra a minete nejen Karlův most, ale i spoustu náměstí se sochami významných osobností, uvidíte na Pražský hrad a projedete kolem Národního divadla. A pokud budete mít sraz v centru Prahy, "na Václaváku pod koněm" je jedno z nejčastějších setkávacích míst už po léta.

  historie v peněžence

  Peníze, bankovky, korunaKdyž si pořádně prohlédnete mince a bankovky, zjistíte, že i ty jsou plné historických osobností a památek:

  2 Kč – velkomoravský gombík
  5 Kč – Karlův most
  10 Kč – Brno
  20 Kč – sv. Václav
  50 Kč – Praha
  100 Kč – Karel IV.
  200 Kč – Jan Ámos Komenský
  500 Kč – Božena Němcová
  1 000 Kč – František Palacký
  2 000 Kč – Ema Destinnová
  5 000 Kč – Tomáš Garrigue Masaryk

  Ono vlastně stačí být ve škole – čekají vás tam nejen hodiny dějepisu, ale i různé exkurze. Dodnes si pamatuji, jak jsme v šesté třídě museli všichni jít na jakési náměstí, kde jsme celý den stáli, poslouchali dlouhé proslovy starých pánů v uniformách, koukali se na vojáky jak přináší věnec a strašlivě jsme se nudili.

  Až dlouho poté, když jsem si sama něco přečetla o druhé světové válce (ve škole jsme se k ní nedostali – v devítce jsme skončili v roce 1918), jsem pochopila, proč jsme tam vlastně byli.

  Pochopila jsem také, že dějepis není takový "vopruz" a že znát alespoň naše národní dějiny je více než potřeba.

  Když si pustíte televizi, pochopíte, jak MOC je to potřeba. Letos v lednu bylo 40. výročí sebeupálení studenta Jana Palacha. Anketa mezi současnými studenty přinesla odpovědi jako: "Nevím, kdo to byl." "Byl to asi nějakej chlap." "Nevím a nezajímá mě to."

  Pokud tedy člověk nechce vypadat jako ignorant, kterému se budou spolužáci smát, měl by znát alespoň něco.

  Ukázka jednoho z archivních materiálů.

  Jak tedy překonat zatvrzelý odpor k dějepisu?

  Jednoduše. Stačí, když si uvědomíte, co všechno už vlastně víte! Určitě jste slyšeli o svatém Václavovi, Janu Husovi, Jiřím z Poděbrad, Karlu IV. či Tomáši Garrigue Masarykovi.

  Pokud znáte je, znáte i ty nejzákladnější milníky našich národních dějin. Pak už stačí jen chodit a mít oči otevřené. Určitě projdete denně kolem spousty kulturních památek – proč si o nich nezjistit víc? Možná vás zajímá jen nějaké konkrétní období nebo osobnost – proč si o tom něco nepřečíst a pak nepřekvapit spolužáky a paní učitelku svými vědomostmi?

  Věřte, že jsem na tom byla stejně, jako většina z vás. Dějepis mě nebavil, protože jsme měli nudnou učitelku, která neuměla zaujmout. Pak jsem ale sama začala číst, co mě zajímalo. Nejdřív o bojích druhé světové války, pak o dobrodružných plavbách Kryštofa Kolumba, nespravedlivé Mnichovské dohodě a nakonec jsem se začetla i do středověké Kosmovy kroniky. Zkuste to také!

  Poznáte, že existuje spousta zajímavých věcí, o kterých jste třeba nikdy neslyšeli a ve škole ani neuslyšíte. Pojďte si tedy zahrát na objevitele! Ukáží se vám nové obzory, o kterých se vám ani nesnilo...

  kde zjistit o dějinách víc?

  V současné době existují tisíce odborných knih i webových stránek, které se věnují historii. Poradím vám, po čem můžete sáhnout...

  Pro první, ale opravdu jen velmi povrchní informaci, se můžete podívat na internetovou encyklopedii Wikipedie (cs.wikipedia.org). Dejte si ale dobrý pozor! Články do této encyklopedie může napsat úplně každý, takže tam mohou být i pěkné hlouposti a chyby. Důvěřuj, ale prověřuj!

  Pokud vás zajímají české dějiny, můžu vám doporučit Toulky českou minulostí nebo Velké dějiny zemí Koruny české – ty jsou ovšem poměrně tlusté, takže si v nich spíše přečtete jen části o období, které vás zrovna zajímá. Toulky českou minulostí můžete poslouchat i na vlnách Českého rozhlasu

  Různé kapitoly z českých i světových dějin zpracovává edice Dějiny do kapsy. Malé knížečky o přibližně 150 stránkách se dobře čtou a navíc jsou krátké, takže vám jejich "přelouskání" nezabere tolik času. V této edici jsou zpracovány různé události z dějin středověku, ale i novověku a nejnovější doby. Stačí si vybrat!

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (28)

  Příspěvek z 6. března 2010 v 16:59.
  Luccie v něm napsal:

  Dějepis

  Já dějepis zbožňuju! Teď právě probíráme starověké Řecko, učitelka nám čte pověsti. Je to fajn učitelka.444

  Příspěvek z 6. března 2010 v 16:57.
  Luccie v něm napsal:

  Reakce na Harry1:

  Středověk je právě nejlepší14

  Příspěvek z 18. ledna 2010 v 16:13.
  Originál v něm napsala:

  nejhorší co mě kdy potkalo

  27Zejtra máme děják, húúúúúúú2727