Alíkovina

Deky pro koně

vydáno  •  Zvířata

V tomto článku se chci s nejen rajťáky, ale i třeba těmi, pro které je jezdectví zcela neprobádané sportovní odvětví, podělit o své znalosti, které jsem za těch pár let u koní nabrala.

Já a Silver, správná dvojka, © klarrkaa_uwu

Rovnou se omlouvám za to, že obrázky budou z internetu, ale bylo by nad mé síly všechny fotky sehnat sama.:-( doufám však, že se vám bude článek líbit i bez toho:->

Zimní deka
V obchodech ji můžeme najít hlavně pod názvem termo deka, z toho důvodu, že se koním dává za účelem ochránit je před zimou, nebo v dešti před promoknutím. Když pořizujeme deku, měli bychom dávat pozor, aby nebyla moc těžká. Zatěžkala by tak koni srst a mohla by způsobit více škody než užitku.

Zimní deka, © Inzerát z mamekone.cz

Letní deka
Letní deky bývají hodně síťované, aby se v nich kůň za parného letního dne zbytečně nepotil. Používá se hlavně na ochranu před otravným hmyzem, hlavně mouchami, kterých je v létě okolo koní opravdu spousta, proto je vyráběna tak, aby zakryla krk i břicho.

Letní deka, © e-shop equiwest.cz

Odpocovací deka
Používá se hlavně po práci s koněm, který je zpocený. Deka má schopnost odvádět vlhkost z koňského těla a kůň tak neprochladne.

Odpocovací deka, © e-shop potreby-jezdecke.cz

Pláštěnka
Je používána hlavně na podzim, když je sychravé počasí. Koníčka sice nezahřeje, ale chrání ho před deštěm a větrem.

Nepromokavá deka (pláštěnka), © e-shop equitime.cz

Stájová deka
Slouží k použití uvnitř. Na rozdíl od dek, určených k pohybu koně venku, rychle promokne, ale je lehčí a pohodlnější.

Stájová deka, © e-shop aurashop.cz

Dekorovací deka
Požívaná pouze pro dozdobení koně třeba při závodech, bývají na nich vyšitá jména, disciplíny, které kůň vyhrál, nebo třeba loga sponzora. Prostě jsou jen pro parádu:-D. Lze ji ale použít pro přepravu ze závodů jako třeba Odpocovací deku.

Dekorovací deka, © e-shop horseandme.eu

Rajťák- slovo používané hlavně mezi lidmi u koní, takže spousta z vás nemusí vědět, co znamená. Je to v podstatě jezdec nebo žokej.

Autorka:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (2)

Příspěvek z 16. března v 19:43, upravený po 13 minutách.
Komárek941 v něm napsal:

článek je moc povedený..
ale dekování koní moc neuznávám, protože vlastně narušují přirozenou termoregulaci koně.. (do výběhu se odvedou s dekou, protože je sychravé, studené ráno..) ale odpoledne svítí sluníčko a pod tou dekou je jak na sahaře a ty koně trpí..)
uznávám pouze pláštěnky a takové ty podzimní deky, když je větrno.. a maximálně dekování oholených koní. :-);-)
ale jinak prostě koním bereme vlastní termoregulační vrstvu.. jakoby odpocovací deka je dobrá věc.. že odsává pot, ale zase koni po námaze hůř potom klesá teplota do normálu.. protože se nemá jak ochladit... pot totiž slouží k ochlazení těla :-)
neber jako kritiku, jen jako poznatek, od někoho, pohybujícího se u koní :-) :-)
určo mě tu ještě někdo doplní, případně upřesní.;-)

Příspěvek z 15. března v 7:43.
Vejunkaaa v něm napsala:

moc povedený článekR^R^R^R^R^