Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Dělej to, co chceš

  vydáno  •  vztahy
  Člověk se celý život potýká s překážkami. Některé jsou velké, přes ty musíme přelézt. Jiné jsou maličkaté, ty můžeme v klidu překročit. Ale pozor. I z malé překážky se může stát obrovská zeď. Záleží jen na tom, jak se člověk k dané překážce postaví a jak moc jí bude řešit. Existuje ale jedna překážka, se kterou má problém snad úplně každý. Lidé jí říkají různě. Pro mě je to nedůvěra mého okolí.

  Český atlet Petr Svoboda (vlevo) a Pascal Martinot-Lagarde z Francie se chystají na start rozběhu 110 metrů překážek na MS v Pekingu., © Reuters

  Řekli ti, že na to nemáš? Že to máš vzdát? Že to nedokážeš? NJsou to totiž jejich limity. Né tvoje. Trochu se zamysli. Né až za chvíli, né zítra. Zamysli se teď hned. Proč si myslíš, že ti to říkají? Možná, že první věc, která tě napadne je věta: „Možná proto, že mají pravdu.“ Ale zamysli se ještě víc. Proč by měli mít pravdu? To, co děláš, tě baví, ne?

  Ať už se chystáš na nějaký těžší cvik v gymnastice nebo fotbalový zápas, musíš si věřit. Představ si třeba následující situaci... Svým kamarádům hrdě oznámíš, že se chystáš třeba na dostihový závod. Ale co to? Místo, aby tě kamarádi podporovali, jak jsi očekával, začnou se ti posmívat a tvrdí, že na to nemáš. K důvodům, proč ti to říkají, se dostaneme až za chvíli. Teď pojďme dál.

  Řekněme, že od té doby, co jsi jim to řekl už uplynula trochu delší doba, ty se chystáš na závod, který proběhne dnes odpoledne a za tu dobu jsi se nedočkal ani jediného přátelského slova, které by tě mělo povzbudit a začínáš si myslet, že na to vážně nemáš. No a odpoledne, když nasedneš na koně jsi strašně nejistý. Díky tomu skončíš v závodě poslední a jediné, čeho se dočkáš od ostatních, je ta nádherná věta: „My jsme ti to říkali!“ Nebude tě to mrzet?

  Pokud se doopravdy dočkáš takové reakce od ostatních, před závodem, pak je hodně důležitá sebedůvěra. Pokud si nebudeš věřit, můžeš podlehnout názoru ostatních a danou věc úplně zkazíš.

  A proč si myslíš, že ti to říkají? Může být pár důvodů:

  1. Kamarád ti řekl, že to nedokážeš. Proč? Ve většině případů je to proto, že danou věc by nedokázal on. A myslí si, že tvé limity jsou úplně stejné.
  2. Může jít také o něco úplně jiného. Pokud se danému sportu věnuje třeba i kamarád, kterému jsi to tak hrdě oznámil, může se kamarád bát třeba toho, že uspěješ a budeš lepší, než on. Bojí se konkurence.
  3. Jen v případě, že jsi třeba lenoch jako blázen, co váží něco kolem sto kilogramů a rozhodneš se, že budeš ráno pravidelně běhat, se zamysli. Tehdy mají kamarádi nejspíš pravdu.
  Autorka: (11 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 23. srpna 2017 v 18:35.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  To je mega, to mi pomohlo, dkuju

  Příspěvek z 8. dubna 2016 v 6:09.
  zanulka11 v něm napsala:

  Super!! Máš moc pěkné vyjadřování4

  Příspěvek z 4. dubna 2016 v 11:45.
  Nelly1234 v něm napsala:

  :)

  Moc pěkný článek 426