Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Delfíni a velryby na dosah ruky

  vydáno  •  Příroda · Zvířata · Filmy
  Patříte k těm, kteří se někdy ponořili pod mořskou hladinu a snažili se trochu prozkoumat dno? Pak mi jistě dáte zapravdu, že pod vodou jakoby začínal další svět. Je jiný, než ten, na který jsme zvyklí. Ale také má své tvary, barvy, zvuky a obyvatele.

  Z natáčení filmu Delfíni a velryby 3D: tuláci oceánů., © IMAX

  Jenže co naplat, s obyčejným šnorchlem (trubičkou umožňující dýchání pod vodou), se těžko potkáte s delfíny, natož s velrybami. Pokud vás ale podmořský svět zajímá, můžete si ho nadmíru užít, a to aniž se namočíte.

  Během 42 minut můžete navštívit 9 zemí a ponořit se do hlubin oceánů mezi velryby. Stačí si nasadit kouzelné 3D brýle, usadit se v křesle kina IMAX Praha a pozorně sledovat film Delfíni a velryby 3D: tuláci oceánů.

  Zatímco vy budete sedět hezky v suchu, filmaři strávili pod vodou 600 hodin. Natáčení dokumentárního snímku trvalo tři roky, proběhlo 12 mezinárodních expedic. Natáčelo se v 9 zemích - USA, Bahamy, Tonga, Kanada, Polynésie, Argentina, Azorské ostrovy, Austrálie a Nový Zéland. Jedná se o vůbec první trojrozměrné záběry 11 různých druhů kytovců, které vznikly pro velkoplošnou projekci.

  „Nejúžasnější moment byl, když jsme mohli pozorovat plejtváka nabírat celé hejno ryb, otevřít masivní tlamu a tisíce malých rybiček pozřít. Ovšem než se nám podařilo něco takového natočit, museli jsme se nesčetněkrát potopit a čekat. Taková zkušenost se dá jen těžko popsat,” prozradil kameraman filmu Gavin McKinney.

  Oceán není popelnice!

  Delfíni a velryby čelí existenčním problémům. Může za ně ničení jejich přirozeného prostředí a vyčerpání zdrojů potravy. Přesto, že byla přijata opatření pro jejich ochranu před velrybáři a nadměrným vychytáváním, patří tito krásní mořští tvorové bohužel k ohroženým druhům.

  Další nebezpečí představuje samotný potravní řetězec. Do těla se jim dostávají toxiny (těžké kovy a pesticidy), které obsahují ryby a malé planktony. Vzhledem k dalším problémům, které představují klimatické změny a pokračující znečištění oceánů, je situace kytovců opravdu kritická.

  „Je také nutné přestat používat oceán jako popelnici a uvědomit si, že všechno, co do oceánu vypustíme, se nám vrátí zpět v podobě potravin a bude mít negativní dopad na naše zdraví,“ zdůraznil Jean-Michel Cousteau, zvláštní poradce filmu.

  Kterak velryba připlula do Prahy

  Možná budete překvapeni, ale první trojrozměrnou velrybu, přesněji plejtváka, mohli naši předkové obdivovat už před více než 120 lety! Důkazem je jeden z největších exponátů umístěný v hlavní budově Národního muzea - přes 22 metrů dlouhá kostra plejtváka myšoka. Poprvé byla vystavena 28. listopadu 1888 a do Čech se dostala ze Skandinávie.

  Vystavení kostry bylo velkou událostí a tak ji nemohl nechat dobový tisk bez povšimnutí. Vystavena byla v budově, kterou dnes známe jako Náprstkovo muzeum: "...dostavilo se vybrané obecenstvo, zástupcové musea a university, i četné dámy. Od té doby putují tisíce a tisíce do průmyslového musea, kde výstava se nalézá, by podivovaly se mořskému obru, který na souši vůbec a v Praze zvláště jest tak vzácným hostem."

  Roku 1893 se plejtvák přestěhoval do právě dostavěného Národního muzea na Václavském náměstí. Přesun tak rozsáhlého exponátu byl prý ještě náročnější než dovézt kosti z Norska…

  Hvězdy filmu Delfíni a velryby 3D: tuláci oceánů

  Místo tváří proslulých herců ve filmu uvidíte jiné „hvězdy“ – plejtváky, vorvaně, keporkaky, kosatky, běluhy, kapustňáky a několik druhů delfínů. Čeká vás setkání tak blízké, že zvlášť menší děti vztahují ruku, aby si na připlouvající kytovce sáhly. Díky komentáři se dozvíte i mnoho zajímavých informací, s kterými jistě snadno oslníte ve škole.

  Navzdory svému vzhledu nejsou delfíni, velryby a kapustňáci ryby, nýbrž savci, kteří žijí ve vodě. Jedná se o mořské savce. Jako ostatní savci, včetně lidí, jsou horkokrevní, dýchají plícemi, rodí živá mláďata a krmí je mlékem a mají srst. Kytovci mají obvykle po narození srst, ale velice záhy se jí zbavují. Kytovci také mezi sebou mají spletité vzájemné vztahy. Velryby a delfíni nepatří z vědeckého hlediska do řádu kapustňáků, nýbrž náleží mezi kytovce. Kapustňáci patří k sirénám (ochechule). Existuje přibližně 86 druhů kytovců, kteří se dělí do dvou hlavní podřádů.

  Kytovci (mysticeti)

  Kytovci se dvěma nozdrami a kosticemi, kterými filtrují potravu. Jedná se o podřád asi 13 druhů, včetně plejtváků. Jsou to největší zvířata na planetě a samice jsou obvykle větší než samci. Někteří z dinosaurů mohli dosahovat stejné velikosti, ale nikdy tolik nevážili.

  Ozubení (odontoceti)

  Kytovci se zuby a jednou nozdrou. Podřád asi 70 druhů, včetně delfínů. Delfíni patří do největší a nejrozmanitější čeledi ozubených velryb, která obsahuje přibližně 30 druhů. Kostatka je největší z čeledě delfínovitých. Mořští delfíni zahrnují šest druhů velkých delfínů, kteří mají ve jménu slovo velryba. Jeden z nich, kulohlavec, se objeví ve filmu. V jeho případě je samec větší než samice.

  Kytovci, známí spíše jako delfíni a velryby, proplouvají oceány již miliony let. Nicméně během jediného století se lidem podařilo je skoro vyhubit. I přes veškeré snahy o jejich záchranu vystavilo lidské počínání jejich oslabenou populaci extrémnímu nebezpečí, kdy jim hrozí zánik jejich přirozeného prostředí a zdrojů potravy. V současnosti jsou všichni mořští savci ve velkém nebezpečí.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (28)

  Příspěvek z 27. května 2009 v 17:58.
  Ruslanka v něm napsal:

  delfini

  delfíni jsou krásná a inteligentní zvířata 10101010hodně mě sklamalo že jsou napsaní v červené knize ohrožených druhů127

  Příspěvek z 19. května 2009 v 17:29.
  Mišák123 v něm napsal:

  zvířata

  Tyto články o zvířátkách se mi líbí... Jsou hezké . Když sem na alíka napíšete třeba že se narodil třeba převal ský kůn je hezké si toto přečíst a vědět o tom . 4


  Moje hodnocení : Líbí se mi tento článek na 100 % . palec nahoru 47

  Příspěvek z 2. května 2009 v 11:50.
  _HSM_charmed v něm napsal:

  Miluju zvířátka, a taky Alíkovi soutěže!

  Ahoj,  26
  já zvířátka miluju! Delfíni sou krásný! A taky sem ráda za tu soutěž. Mx sme sice nešli na tento film ale na BOLTa. Miluju zvířata. Ahoj4