Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Delfíni aneb inteligence pod vodou

    Jestli máte rádi delfína tak jako já, tak klikněte sem a dozvíte se zase něco nového. Pro vás jsem shrnula pár informací o delfínu skákavém, protože je moje oblíbené zvíře. Začala bych jeho popisem.

    Porod delfíního mláděte, © Reuters

    Břišní strana je světlá a hřbetní je tmavě šedá někdy až do černa. Delfín skákavý je podobný delfínu obecnému. Rozdíl je, že má větší čelisti s větším počtem zubů. Váží okolo 150-200 kg. Jeho délka je 2 až 4 metry. Dožívají se 30 až 36 let. Delfín je masožravec.

    Mezi sebou se delfíni dorozumívají echolokací jako například netopýři. Díky echolokaci dokáží najít potravu a vyjádřit emoce. Živí se převážně rybami, měkkýši a korýši. Každých 30 min. se musí vynořit a nadechnout se. Nachází se v oceánech, mořích a delfináriích. Je to savec, tudíž saje mateřské mléko a samice rodí živá mláďata, která umí hned po narození plavat.

    Březost delfínů trvá 12 měsíců. Delfín může rodit každé 3 roky, ale jen jedno mládě. Na svět přichází v mělčinách a ocasem napřed. Po dobu 18 týdnů saje mateřské mléko, které obsahuje hodně tuku a mládě tak rychleji roste. Po šesti měsících začíná zkoušet jíst a lovit ryby. Je přátelský, a proto žije ve skupinách. Plave pár metrů od břehu. Dokáže vyvinout rychlost až 50 km/hod. Delfín je velmi hravý. Baví ho třeba závody s loděmi nebo skákání do výšky až 5 metrů. Delfín lidem nikdy neublíží. Je považován za velmi inteligentní zvíře. Někteří vědci říkají, že je stejně chytrý jako lidé.

    Pár zajímavostí na závěr. Delfíni se trénují pro vojenské účely. Umí vyhledávat podvodní miny a nepřátelské potápěče. Využívá se jako terapie pro postižené lidi. Lidé nemají potom deprese. Pomáhá i rybářům lovit ryby, které sami nahánějí. Při spánku delfín musí být blízko hladiny, aby se mohl během noci nadechovat.

    (Zdroj informací: Wikipedie)

    Autor:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (9)

    Kubah55 v něm napsal:

    Super

    To že se využívá pro vojenské účely jsem teda nevěděl ;-) díky za info4

    Příspěvek z 5. března 2017 v 9:17.
    fyrefli v něm napsala:

    Reakce na –MM–:

    většina lidí ví jak takový delfín vypadá

    Příspěvek z 4. března 2017 v 18:46.
    –MM– v něm napsal:

    Reakce na fyrefli:

    Měla by o delfínech vědět něco navíc, co není na Wikipedii?
    Ty víš o nějakém zvířeti víc, než co se píše v encyklopediích?

    Nemyslím si, že ze sebe dělá kdovíjakého odborníka, jen seznamuje čtenáře Alíka s životem delfínů, protože má delfíny ráda. Díky ní jsme se my všichni (nikoliv čtenáři Wikipedie) dozvěděli o delfínech něco víc. Až teď někde potkáš někoho, kdo je stejně chytrý jako člověk, ale saje mateřské mléko 18 týdnů, pomyslíš si „aha, to je delfín!“ :-)