Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Den v životě Krále Slunce

  vydáno  •  Cestování · Zahraničí · Historie
  "Přijíždí Král Slunce!" hlásil trubač na zámku Versailles a všechno se dalo do pohybu. Sloužící si upravili své uniformy, služebné načechraly urozeným paním sukně a jedna z nich rukávem přetřela blýskající se zlacení královského trůnu, na který měl usednout král Francie a Navarry Ludvík XIV.

  Francie, © Michal Přinosil

  Že by se vám také líbilo být králem, mít spoustu peněz a nechat se obsluhovat? Přečtěte si, jak vypadal jeden den v životě Ludvíka XIV., a uvidíme, co budete říkat na konci.

  Vychází slunce. Jeho paprsky se odráží od zlacení na střechách Versailles a dopadají do oken zámku. Tam se pilně pracuje - vždyť je skoro půl osmé a za chvíli vstane král! Úderem půl osmé vchází nejvyšší komorník do červeno-zlaté královy komnaty, v jejímž středu stojí velká postel s nebesy, a praví: "Pane, už je čas." Tím probudí největšího monarchu Evropy 17. století - Krále Slunce Ludvíka XIV.

  Začíná první rituál královského dne - Lever (vstávání). Do královy ložnice vstupují v pořadí daném společenskou významností vyvolení šlechtici a komorníci, kteří mají být přítomni. Král je umyt, oholen a učesán a pak přichází další sloužící, aby jej oblékli a podali mu snídani - misku s masovým vývarem. Tento rituál mohou sledovat pouze nejmocnější muži království a je jich tam asi stovka.

  vladař - rekordman

  Když se Ludvík XIV. v roce 1638 narodil, 6 dní oslavovala celá Francie a dostal přízvisko Dieudonné, tedy Bohem seslaný. Králem se stal už ve 4 letech, když zemřel jeho otec Ludvík XIII. Vládl dlouhých 72 let (zemřel roku 1715), což je nejdéle nejen ve Francii, ale i v Evropě. Jen pro srovnání, náš František Josef I. vládl "pouhých" 68 let.

  Protože si Ludvík jako svůj emblém zvolil slunce, začalo se mu říkat Král Slunce. Miloval zlato, umění a ženy. V roce 1670 začal s rozsáhlou přestavbou zámku Versailles, jež se stal o 12 let později hlavním královským sídlem. Tím byl až do začátku Velké francouzské revoluce roku 1789.

  Během svého života vedl války s Nizozemím i Španělskem. Díky tomu i díky jeho rozsáhlým výdajům na reprezentaci a stavby byly však francouzské finance po jeho smrti na pokraji bankrotu.

  V 10 hodin dopoledne opouští král svou komnatu a prochází skrz Galerie des Glaces - dlouhou místnost plnou lustrů a zlatého zdobení, ve které jsou podél celé stěny naproti oknům vysoká zrcadla. Dvořané se hluboko uklánějí a některým z nich se může podařit rychle na krále promluvit, nebo mu dokonce dát papírek s napsanou prosbou.

  Zářící slunce v zrcadlech odráží nejen nádhernou zahradu, která je vidět z oken, ale i majestátní průvod Krále Slunce. Ten právě odchází na mši, jako správný křesťanský a Bohem vyvolený panovník.

  Když usedá v kapli, u jejíž stěny stojí nádherný zlatý oltář a nezbytné varhany, začíná mše, která trvá asi půl hodiny. Během ní Ludvík XIV. vyslechne i nové dílo Jeana-Baptista Lullyho nebo jiného svého dvorního skladatele v podání sboru, který je znám po celé Evropě.

  Po mši zasedne k poradě se svými ministry, z nich nejdůležitějším je schopný ministr financí Jean-Baptiste Colbert. Jeho nejvyšším rádcem byl až do své smrti v roce 1661 kardinál Mazarin. Král vyslechne jejich zprávy a pak jim oznámí svou vůli. V jednu hodinu zasedne ve své ložnici k obědu.

  A odpoledne? Vzhledem k nádhernému slunečnému dni se král rozhodl pro procházku po zahradách s manželkou Marií Terezou, synem Ludvíkem a několika vyvolenými. Mezi nimi byli i umělci, jako třeba dramatici Moliére či Jean Racine.

  Architekt André Le Nôtre si dal záležet a tak se král může kochat geometricky přesnou zahradou s fontánami, trávníky a skrytými vodními nádržemi, která má výměru 800 hektarů (zhruba 8 pražských Stromovek vedle sebe). Na největší nádrži se dá dokonce jezdit na loďkách. Po procházce se vydal na lov se smečkou svých psů.

  Navečer si našel čas na vyřízení dopisů a další debatu s ministry a po ní už odbila desátá a s ní přišla večeře. Král seděl obklopen nejbližšími členy rodiny a nejváženějšími francouzskými šlechtici a kolem postávalo množství sloužících, kteří byli vždy připraveni dolít králi prázdnou číši či otřít mu ústa. Kdo měl tu čest, mohl po večerní konverzaci doprovázet krále do jeho ložnice a sledovat, jak se nejmocnější monarcha Evropy ukládá k spánku.

  Zahrady zámku ve Versailles

  Tak skončil jeden den v životě Krále Slunce Ludvíka XIV., jeden den života na zámku Versailles. A co vy? Jste stejně unavení obřady a povinnostmi, jako on? Nedivím se, neměl to totiž vůbec jednoduché. Vy se do jeho doby můžete přenést návštěvou jeho slavného zámku. Versailles leží 17 km od centra Paříže.

  Dnes už tam potkáte místo množství šlechticů spoustu turistů a místo sloužících zahradníky, oslnivou nádheru jednotlivých místností, kde se odehrával náš krátký příběh, si ale vychutnáte i tak. Versailles není jen zámek, ale také francouzské město v západní části metropolitní oblasti Paříže, které má 85 500 obyvatel. 

  Duch Krále Slunce na vás totiž dýchá z každé zlaté nitky v polstrování nábytku, z každého křišťálového lustru, z každé zlaté kliky na dveřích a hlavně z každého zrcadla, ve kterém se odráží... co jiného, než slunce?

  versailles plné turistů

  V roce 1979 byl zámek s parkem ve Versailles (francouzsky Château de Versailles), zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Není tedy divu, že tu proudí nekonečné davy davy turistů. Pokud si chcete zámek projít svým tempem, vyzvednete si audioprůvodce. Na výběr je 10 světových jazyků (čeština mezi nimi není). Po příchodu do místnosti najdete na zemi ceduli se sluchátky a číslem - to namačkáte do průvodce, přiložíte si jej k uchu a posloucháte komentář. Zúčastnit se můžete i společné prohlídky. Ty ovšem probíhají jen v angličtině a francouzštině. Předem je možné si objednat tematickou prohlídku (pouze ve francouzštině). Témat je mnoho - od hudby a oblékání přes královskou rodinu. Více na stránkách zámku - en.chateauversailles.fr

  Virtuální prohlídku zámku vám nabídne následující minialbum:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 26. září 2010 v 18:10.
  juchi v něm napsal:

  te brany sem se dotkla"!

  ja tam byla a te brany sem se dotkla i kdyz se to nesni :D ale chtela sem si sahnout na prave zlato....nebo aspon pozlacení :)

  Příspěvek z 26. září 2010 ve 12:31.
  Kristýýýýýna v něm napsal:

  Hezký!

  Moc pěkné, žádná kravina. Doopravdy dobré!