Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Deprese - problém dnešní doby

  vydáno  •  Zdraví

  Deprese je psychické onemocnění, které se ve společnosti objevuje čím dál častěji. Proto není na škodu vědět něco víc. Nejde o výmysl člověka, ale skutečnou nemoc.

  Deprese, © George Hodan

  Co je to deprese?
  Deprese je psychické onemocnění. Oslabuje psychiku člověka, který může pociťovat příznaky nejen psychické, ale i fyzické. Tato nemoc není v žádném případě méně nebezpečná než nemoci, jež jde poznat na první pohled. V určitých případech může končit smrtí.

  Jak se deprese dělí?
  Nejznámějším druhem je deprese klinická, která je poměrně běžná, naštěstí ale dobře léčitelná. Jako další je tu trvalá depresivní porucha. Ta není, ač se na první pohled může zdát, moc odlišná od normální. Jediný rozdíl je především v trvání nemoci - u tohoto typu se může protahovat mnoho let. Neobvyklá není ani deprese poporodní, jež postihuje ženy pár dní po porodu. Jedná se hlavně o zmatenost a strach, že se žena nedovede postarat se o dítě.
  Zvláštním druhem je subsyndromální deprese - nejedná se totiž o pravou depresi, pouze o doprovodný příznak k jiné nemoci (demence, epilepsie,...).

  Jak deprese vzniká?
  Příčiny depresí jsou opravdu různé, ale očekávané - domácí násilí, šikana např. ve škole nebo na kroužku, (nevyléčitelné) nemoci,... Ač se často tvrdí, že deprese způsobují geny, je to pouze mýtus. Geny mohou zapříčinit pouze povahové rysy - kupříkladu plachost, která dokáže ovlivnit další faktory ke vzniku deprese.

  Jaké jsou její příznaky?
  Jak už bylo zmíněno, deprese se může projevovat příznaky jak běžnými psychickými, tak i fyzickými. Mezi psychické patří potřeba stranění se společnosti, pocity úzkosti, panické záchvaty. Člověka přestává bavit to, co ho dříve naplňovalo (zájmové kroužky), a přijde mu, že nic nemá smysl. Objevují se myšlenky na ukončení života.
  Přestože psychika a fyzická stránka člověka není jedno a to samé, je samozřejmé, že spolu souvisí. Jako příklad mohu uvést sebepoškozování, kterým si nemocný ulevuje od psychické bolesti. Do fyzických příznaků tak jde zařadit i problémy se spánkem (nespavost nebo naopak větší unavenost), jídlem (nechuť nebo přejídání), pocitem určité teploty (zimnice nebo nadměrné pocení). Nalezneme zde i symptomy, které zná spousta lidí - sucho v puse, nevolnost, zrychlení tlukotu srdce.

  Jak léčit depresi?
  Na tuto otázku je poměrně jednoduchá odpověď - odborná pomoc. Je to ten nejjistější způsob, díky němuž se může předejít horším věcem. Pomoci si člověk může i tím, že se bude snažit obklopovat se přáteli nebo si najít cokoliv, co ho bude bavit. Například sport můžu jen a jen doporučit - pročistí se hlava a navíc se něco udělalo i pro tělo. Vhodné je i psaní (povídky, příběhy, básničky). Důležitá je pravidelnost stravování, hrozí tu totiž poruchy příjmu potravy.

  Jak žiji s depresí já?
  Možná tady už někdo tuší, že se s depresí také potýkám. Konkrétněji mám trvalou depresivní poruchu, a to téměř 3 roky. Hlavní příčina je u mně v rodinných problémech a bývalou psychickou šikanou. Sebepoškozovala jsem se (řezáním) a občas stále sebepoškozuji, avšak už zdaleka ne tolik, jako dříve.

  Na závěr...
  Pokud máte pocit, že máte depresi nebo jinou psychickou poruchu, zkuste o tom s někým promluvit. Říct si o pomoc je v pořádku. Všechno má své řešení a všechno lze dát dohromady.
  Jestliže máte nějaké otázky, stačí napsat do komentářů nebo přímo mně do pošty, ráda vám je zodpovím.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Qietro v něm napsal:

  Velmi dobrý a poučný článek. V minulém století se ještě lidé často domnívali, že deprese je jen záležitostí dospělých lidí, ale není tomu tak - může přijít v každém věku. Třeba taková antidepresiva (léky na depresi) mají stále v příbalové informaci napsáno, že by se neměli podávat mladistvým. Ve skutečnosti to ale není problém po důkladném vyšetření psychiatrem a souhlasu rodičů, když mají deprese těžší průběh.

  dennisvet v něm napsala:

  Děkuji všem.

  Verča-22 v něm napsala:

  Já jsem si něčím podobným neprošla. Za to jsem ráda. Jinak souhlasím s DžungaráčekChlupáček. Jediné na co doplácím je přehnaná tréma. Takový ten pocit kdy se mi chce (většinou před závodem) zvracet. (No, jako popravdě jsem se dvakrát i po zvracela ale to s tímto článkem nesouvisí)>X<-