Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Detektivka vyhrála u poroty dětské i dospělé, diváci ocenili pohádku

  vydáno  •  Kultura · Filmy · Pohádky
  Kdyby se hrdinové pohádek a filmů letošního filmového festivalu v Ostrově postavili vedle sebe, tvořili by opravdu pestrou společnost. Nechyběla by v ní tajemná Dešťová víla; plyšový medvídek Kuky; princezna ANO, která se královským palácem prohání na skateboardu a její kamarád NE.

  42. dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana v Ostrově. , © Radkaa

  A taky by tu byla detektivní babička Květa Kalendová (Jiřina Bohdalová); čertovský učeň Záprtek (Jiří Mádl); kouzelná tetička Valentýna (Libuše Šafránková) či Ondra s Adélkou z Domu u Zlatého úsvitu. A ti všichni si to rozdali minulý týden v soutěži nejen o přízeň poroty, ale hlavně dětských diváků.

  Po čtyři říjnové dny ovládly město Ostrov na Karlovarsku a jeho okolí filmové a televizní pohádky a příběhy pro mládež. V Domě kultury to vypadalo, jako by někdo mávl kouzelným proutkem: všude samé děti a mladí lidé. Dokonce i v redakci festivalových Ostronovin, za kamerou v televizním studiu či u mikrofonu rozhlasového studia, v které se na pár dní proměnila divadelní šatna.

  Hrdinové a tvůrci filmových a televizních příběhů se zvědavostí usedali v kinosále, aby si užili reakce diváků. Byli zvědaví, jestli se děti budou bát tam, kde je to strašidelné. A nebo je film nezaujme a prostě se začnou mezi sebou bavit?

  Herec Martin Kraus převzal cenu Oty Hofmana za nejlepší dílo v kategorii děl určených mládeži od 13 do 18 let od odborné poroty a Křišťálový šaton ve stejné kategorii za tvůrce detektivního příběhu Hřích profesora Sodomky.

  Herec Martin Kraus byl trochu smutný, že letos do Ostrova nepřijel podobně jako loni, tedy jako princ na koni v pohádce Kouzla králů. Tentokrát se na filmovém plátně objevil v roli záporné postavy - studenta gymnázia, který se ani trochu nechová hezky ke svému profesorovi Sodomkovi.

  Kuky vyrazil do Ostrova skutečně parádním vozem.

  Medvídek Kuky se snažil neponechat nic náhodě a na cestu se připravil důkladně. Kdyby se udělovala cena za originální vůz, tak by ji vyhrál zcela určitě. Až na festivalové pódium totiž přijel před promítáním filmu Kuky se vrací autem vypůjčeným z garáže frajírka Anušky. Ale marná snaha, diváky v sále nezaujal tolik, jako film režisérky Zuzany Zemanové Kouzelná tetička Valentýna. Pohádka, kde kouzelnici Valentýnu hraje Libuše Šafránková, měla v Ostrově svou premiéru a získala Cenu dětského diváka.

  Režisér Václav Vorlíček Režisér Václav Vorlíček působil na festivalu dojmem, že díky natáčení pohádkových příběhů dostal někde taky kus elixíru mládí. Žádné velké oslavy letošních osmdesátin. Naopak. Sotva dokončil práci ve festivalové porotě, už spěchal pracovat na pokračování slavného příběhu Dívky na koštěti – Saxany.

  Kdo vyhrál festivalové ceny?

  Z cyklu Ach ty vraždy: Hřích profesora SodomkyHřích profesora Sodomky režiséra Zdeňka Zelenky získal Cenu Oty Hofmana za nejlepší dílo v kategorii děl určených mládeži od 13 do 18 let od odborné poroty i Křišťálový šaton ve stejné kategorii od poroty složené z dětí a mládeže.

  Z příprav filmu Kuky se vracíNa filmu Kuky se vrací Jana Svěráka odborná porota ocenila novátorský přístup k tvorbě určené dětskému divákovi a udělila mu cenu Oty Hofmana v kategorii do 12 let.

  Z pohádky Láska rohatáKřišťálový šaton pro nejlepší snímek v kategorii do 12 let udělila dětská porota filmu Láska rohatá režiséra Hynka Bočana.

  Zlatého dudka za nejlepší dívčí herecký výkon získala Petra Šimberová za roli Adélky ve filmu Dům U Zlatého úsvitu režiséra Pavla Jandourka. Stejný film vynesl Zlatého dudka také nejlepšímu chlapeckému hereckému výkonu, a to pro Štěpána Krtičku.

  Zvláštní cenu poroty za dílo s nejvýraznějším morálním akcentem získal letos Nedodržený slib režiséra Jiřího Chlumského a čestné uznání Samuel Spišák za přesvědčivé ztvárnění hlavní role v tomto filmu.

  Cenu dětského diváka získal film režisérky Zuzany Zemanové Kouzelná tetička Valentýna.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 26. října 2010 ve 12:43.
  WendyVillFelton v něm napsal:

  http://wendy-vill-felton.blog.cz/

  http://wendy-vill-felton.blog.cz/

  Příspěvek z 24. října 2010 v 8:36.
  smadlena v něm napsala:

  KUKY

  Já jen četla kukyho je bomb26a

  Příspěvek z 23. října 2010 ve 22:37.
  lékorka v něm napsal:

  lékorka

  421212121444421