Alíkovina

Detektivní postupy: Chromatografie

vydáno  •  Volný čas doma
Taky tě fascinuje práce detektivů v laboratořích? Chromatografie je jednou z vyšetřovacích metod. Vyzkoušet si ji můžeš i ty.

Chromatografie, © iQpark

Chromatografie je název pro fyzikálně-chemické analytické metody. Při takto prováděných analýzách dochází k oddělování jednotlivých složek zkoumané směsi. V běžné praxi se s ní lze setkat při používání testů na drogy v organismu, těhotenských testů, ke stanovení složení barev předmětů, které nesmí být poškozeny (historické rituální masky) a v mnoha dalších oborech.

V našem experimentu budeme oddělovat jednotlivé složky barvy fixů, můžeme tak zjistit, z jakých barviv (pigmentů) se konkrétní barva od konkrétního výrobce skládá. Pomocí chromatografie rozdělíme barvu fixy na jednotlivá její barviva. Složení barviv se liší v závislosti na výrobci fixů.

Chromatografie:  Co budeš potřebovat k pokusu.

Co potřebuješ

Připrav si roztok lihu s vodou (1:1), bílé křídy a barevné fixy. Doporučujeme fixy v barvě hnědé a černé, můžeš porovnat i s ostatními barvami, např. červenou, zelenou, volba je na tobě.

Jak postupovat

  1. Na křídu nakresli po jejím obvodu fixem čáru silnou cca 3 milimetry. Tuto čáru umísti asi 1 centimetr od jednoho z jejích okrajů.
  2. Do nádobky nalij asi 0,5 centimetru vodného roztoku lihu a křídu do ní postav pokresleným koncem dolů.
  3. Nech křídu v kapalině až do chvíle, kdy bude téměř celá nasáklá. Průběh vzlínání kapaliny je zde tzv. kapalinovou mobilní fází chromatografie.
  4. Poté ji vyjmi a zhodnoť rozdělení barviv.

Chromatografie: Na křídu nakreslete po jejím obvodu fixem čáru silnou cca 3

Na křídu nakreslete po jejím obvodu fixem čáru silnou cca 3 milimetry.

Chromatografie:  Křídu postavte do roztoku pokresleným koncem dolů.

Křídu postavte do roztoku pokresleným koncem dolů.

Chromatografie:  Nech kapalinu v křídě vzlínat až do chvíle, kdy bude téměř

Nech kapalinu v křídě vzlínat až do chvíle, kdy bude téměř celá křída nasáklá.

Poznámka

Nepoužiješ-li fixy lihové, není třeba lihu, postačí obyčejná voda. Do jedné nádobky můžeš postavit více kříd s různými vzorky. V tom případě je ale lepší, pokud nejprve křídy vložíš do nádobky a až poté vliješ kapalinu do potřebné výšky.

Věda je zábava v libereckém iQparku

Není nic lepšího a lákavějšího, než si věci vyzkoušet na vlastní kůži. O vědeckých pokusech s nádechem nebezpečí to platí obzvlášť.

Fotogalerie

V science centru iQpark v Liberci se mohou vyřádit malí i velcí a zábavnou formou poznat, jak funguje svět kolem nás. Stovky interaktivních exponátů z oblasti vědy a techniky mají jednoduché a intuitivní ovládání a pochopíš díky nim ty nejsložitější fyzikální, chemické či mechanické jevy.

Science centrum iQPark v Liberci

Otevřeno:
denně od 10 do 20 hodin

Vstupné:
děti do 100 cm zdarma,
děti 100–140 cm 80 Kč,
nad 140 cm 120 Kč,
rodinné vstupné 360 Kč
(2 dospělí + 2 děti od 100 do 140 cm).

O víkendu se můžeš zúčastnit Science show s názvem „Experimenty, které vám doma neprojdou“, plné efektních ohňů a výbuchů, i praktické workshopy, kde si zájemci mohou například vydestilovat vlastní parfém. Zkus si sáhnout na 500 tisíc voltů, navštívit kajutu potápějícího se Titaniku či otestovat Fakírovo lože. 

 

 

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!