Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Děti, které touží po škole

  vydáno  •  Škola a poznání · Rodina · Zahraničí
  Patříte k těm, které otravuje každodenní cesta do školy? Tak se zkuste podívat na život dětí trochu jinou optikou. Umožní vám to televizní dokument, který vás tento čtvrtek pozve do africké Sierry Leone a himalájského Bhútánu. Do života vás nechá nahlédnout dívka Mariama a kluci Jamtsho, Foday, Abdul a Alhajdi.

  Desetiletí kamarádi Abdul a Alhadji se jednoho dne se setkali na ulici Freetownu, kde přežívali, a nyní jsou jeden druhému rodinou. Jejich věk mohli pracovníci UNICEF, kteří je na ulici našli, jen odhadnout podle jejich vyprávění - chlapci neznali datum ani místo svého narození. , © UNICEF

  Jamtsho je desetiletý buddhistický mnich, který se za bráchou, dědečkem a babičkou může vypravit jen o prázdninách. Rád by s nimi zůstal, ale široko daleko není žádná škola.

  Jedinou možností jak získat vzdělání pro nemajetné je v himalájském Bhútánu pobyt v klášteře. Ale je to výhra? Klášterní zdi už leccos pamatují a tak bývá malým mnichům vysoko v horách často nejen smutno po rodině, ale také velmi chladno.

  ČT2 20:00

  Premiéra bude ve čtvrtek 10. června od 20 hodin na programu ČT2, repríza v sobotu 12. června od 11.00 na ČT2. 

  Další příběh vás zavede do buše v Sieře Leone. Jeho hrdiny jsou sourozenci Mariama (10 let) a Foday (8 let). Rodiče jim zemřeli, stará se o ně jen slepý dědeček. Sourozenci o to usilovněji bojují o získání školní uniformy a tedy i možnosti, aby Foday mohl chodit do vytoužené školy.

  Bhútán - Jamtsho, 10 let, malý buddhistický mnich se svým bratrem při návštěvě prarodičů.Foday (8 let) z vesnice Kagbankona v buši.Mariama (10 let) z vesnice Kagbankona v buši (v kuchyni domečku, v němž žije s mladším bratrem Fodayem a s dědečkem).Abdul (10 let – vlevo) a Alhadji na pláži za jedním z nejchudších slamů ve Freetownu, kam si chodí přivydělat pomocí rybářům.

  Bohužel tu platí přísné pravidlo: pokud nemáš uniformu, tak nemůžeš chodit do školy! A to se přitom školní uniformy zaváděly právě proto, aby se rozdíly mezi dětmi z bohatých a chudých rodin smazaly.

  Asi nejtěžší situace musí řešit Abdul a Alhadji. Žijí na ulici ve Freetownu. Rodiče nemají, potkali se na ulici a teď si pomáhají. Vlastně ani přesně nevědí, kolik jim je přesně let. Spí na papírových krabicích a musí si denně poradit s tím, kde a jak získat aspoň trochu jídla.

  Trochu jsem se bála, jestli dokument nebude příliš smutný. Jeho hrdinové by k tomu jistě měli pádný důvod – žijí ve velmi nuzných podmínkách a s velmi malou nadějí na lepší budoucnost. Nemají rodiče a pokud se o ně někdo trochu může postarat, tak jsou to stárnoucí dědečkové a babičky.

  Ačkoli africkou Sierra Leone a Bhútánské království v Himálaji od sebe dělí tisíce kilometrů, zdejší děti prožívají podobné problémy. Musejí se vypořádat se ztrátou rodičů a najít způsob, jak se o sebe postarat a přežít. Ale protože to jsou děti, tak podobně jako kdekoli jinde na světě si také rády hrají, ale i pošťuchují či hádají.

  Děti pro příběhy, které v dokumentu uvidíte, vytipovali terénní pracovníci UNICEF, kteří v těchto zemích zajišťují projekty zaměřené na vzdělání, pitnou vodu a ochranu dětí. Jejich osudy charakterizují situace, které zde děti běžně prožívají a jsou pro danou zemi typické.

  ztracené děti

  Štáb při natáčení chlapců na pláži ve Freetownu (režisérka Dana Maeder a kameraman Martin Čech).V dokumentu Ztracené děti, který vznikl v koprodukci České televize a agentury Frmol, se diváci seznámí s příběhy malého buddhistického mnicha z Bhútánu, osiřelých sourozenců z venkovské oblasti Sierra Leone a dvou chlapců ulice, přežívajících v hlavním městě Freetownu.

  Během vysílání pořadu budou mít diváci možnost přispět na programy pomoci dětem, které v těchto konkrétních zemích UNICEF zajišťuje, a to jak zasláním DMS, tak zavoláním na telefonní linku pro tzv. "Přátelé dětí", tj. příznivce podporující tyto projekty pravidelným příspěvkem.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (16)

  Příspěvek z 9. června 2010 ve 22:40.
  metalistheway v něm napsal:

  CENZOR

  Tak tohle je poslední kapka. Cenzor je jasným příkaldem toho, že IQ stupnice nelže. Tohle je totiž jasný projev IDIOCIE. A jeslti to smažeš, tak jsi fakt blboun, protože IDIOCIE je odborný pojem.33

  Příspěvek z 9. června 2010 ve 21:32.
  CrazyAmylee v něm napsal:

  Reakce na Lenulinka71:

  Moc dobře vím o čem mluvím. A jak koukam asi tu dost lidí neumí číst...Já ničí názory nekritizuju..to všichni kritizujete moje ;)

  Příspěvek z 9. června 2010 ve 20:38.
  Lenulinka71 v něm napsala:

  Reakce na CrazyAmylee:

  Jak můžeš být takovej cynik? Spíš TY bys měla přemýšlet. Nejspíš vůbec netušíš o čem mluvíš. Máš pravdu, že v každým koutě světa se žije jinak. Ale to můžeš říct třeba o Americe a o ČR nebo tak, ne o těchle zemích! Protože to není normální. První si o tom něco zjisti, než začneš kritizovat názory ostatních!