V úterý 12. ledna 2010 odpoledne se na Haiti začala třást země. Byl to normální pracovní den. Děti ho trávily ve školách, rodiče v práci... Ale pak přišla katastrofa. Obrovský zmatek od sebe oddělil přátele a příbuzné.
Proto začal Dětský fond OSN UNICEF sbírat údaje o sirotcích a opuštěných dětech. Při pátrání pomáhají fotografie i rozhlasové vysílání. Snad se podaří dát dohromady aspoň některé rodiny.
Hlavní město Port-au-Prince bylo téměř zničeno a ostrov, nejchudší stát západní polokoule, začal volat o pomoc. Zprávy o neštěstí obsadily hlavní stránky novin. V úvodu televizních zpráv jsme se pravidelně dozvídali o situaci v místě neštěstí. Zatímco zprávy o situaci na Haiti utichají, potíže, které tam lidé mají, jsou stále obrovské.
Bez vody není života
Katastrofa na haitiV úterý 12. ledna zasáhlo Haiti zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy stupnice. Podle vládních údajů zemřelo přes 230 tisíc lidí. Stalo se tak třetím nejtragičtějším zemětřesením v historii. Česká republika pomůže Haiti 20 miliony, které poskytne vláda, a 70 miliony, které vybraly charitativní organizace od ochotných lidí. |
Čím si umýt ruce? Z čeho vařit? A to ani nemluvím o splachování toalety či sprchování. Na Haiti zemětřesení silně poškodilo vodovodní systém, většina zdrojů pitné vody byla znečištěna.
Nedostatek čisté vody, mýdla, dezinfekčních prostředků, toalet a zázemí pro osobní hygienu představují vážné riziko šíření infekčních a průjmových onemocnění, zejména pro děti mladší 5 let, které jsou v těchto situacích nejzranitelnější.
Proto UNICEF rozváží denně 4 556 tisíc litrů pitné vody. Počítá se s 5 litry na osobu, takže toto množství vystačí pro 911 200 lidí. To je jednou tolik, než kolik lidí bydlí v celém Brně.
Když je i škola vzácná
Určitě si říkáte, že škola je "vopruz" a co byste dali za to, kdyby raději spadla. Děti na Haity by se tedy mohly radovat: v západní části zasažené oblasti bylo zničeno nebo vážně poškozeno 80 % škol a na jihovýchodě cca 40 % škol (5000 škol). Vzdělání je ale velmi důležité a tak se UNICEF stará i o to, aby se děti na Haiti mohly učit, i když většina škol byla zničena nebo poškozena zemětřesením.
Chození do školy je pro děti důležité i proto, že si najdou nové kamarády a alespoň trochu zapomenou na to, že při zemětřesení přišly o své blízké. Místo škol teď v mnoha místech fungují velké stany.
Jenže pro vyučování nestačí mít "střechu nad hlavou", ale jsou potřeba také učební pomůcky. Pro podobné situace má dětský fon UNICEF připraveny tzv. "školu v krabici". Za haitskými školáky jich putovalo na 400. Každá krabice obsahuje vyučovací pomůcky minimálně pro 80 žáků a 2 učitele.
Mám hlad, tak se najím...
Problémem haitských dětí je i podvýživa – něco, co přijde naší společnosti zvláštní. Pokud nás přepadne hlad, vezmeme si něco z ledničky, nebo se stavíme v supermarketu. Takový komfort na Haiti nebyl a teď po zemětřesení je vše ještě horší.
Haiti, nejchudší země na západní polokouli, se vyznačovalo vysokou mírou výskytu podvýživy dětí i dospělých již před zemětřesením – jedno ze tří dětí ve věku do pěti let strádalo chronickými formami podvýživy, jedno z dvaceti akutní podvýživou.
První dodávka 14 tisíc kg terapeutické výživy byla na Haiti přesunuta ze záložních skladů UNICEF v sousední Dominikánské republice hned 2 dny po katastrofě. Humanitární organizace se snaží dětem poskytnout speciální stravu, po které by se jejich zdravotní stav zlepšil. Důležité je i očkování dětí proti nemocem, jako jsou záškrt, černý kašel, spalničky či tetanus.
Jak vidíte, přežít podobnou katastrofu, jako je zemětřesení na Haiti, ještě neznamená, že se dál obejdete bez pomoci ostatních. UNICEF se snaží udělat vše proto, aby umožnil dětem normální život, vzdělání i trochu radosti při hrách s kamarády.
jak pomoci, kolik co stojí?150 Kč - teplá přikrývka pro 1 dítě nebo terapeutická výživa pro 1 dítě na měsíc na sbírkový účet UNICEF ČR: 11771177/0300, v.s. 800 odesláním dárcovské SMS ve tvaru: DMS UNICEF na číslo 87777 (Cena DMS je 30 Kč, UNICEF na pomoc dětem obdrží 27 Kč.) |