Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Děti v akci – aneb jak to dopadne, když média ovládnou školáci

  vydáno  •  Kultura · Filmy · Rodičům
  Filmový festival v Ostrově nepatří ani k největším, ani k nejstarším. Ale jedním nej se určitě pyšnit může. Stalo se hezkou tradicí, že na něm působí nejvíc dětských novinářů. Kluci a děvčata si tu po celý festival zkoušejí, co všechno se už naučili či jak se dovedou poprat s nečekanými situacemi.

  Říjen 2009 - 41. Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana v Ostrově., © Radkaa

  Záhada Noratel odhalena

  Novinkou letošního, již 41. ročníku festivalu, byla Záhada Noratel. Za kameru, mikrofon či do redakce festivalových novin se mohl přihlásit každý, kdo měl chuť si některé z novinářských řemesel ozkoušet. Stačilo zdánlivě málo – úspěšně se zapojit do soutěže Noratel (www.zahadanoratel.cz).

  Slovo Noratel je zkratkou slov NOviny, RAdio, TELevize. Do odhalování záhady se letos v květnu přihlásilo téměř 300 dětí. Jenže šesti úrovněmi konkurzu se probojovala pouze čtveřice nejlepších. Dvě z výherkyň si vybraly práci ve festivalové televizi, další dívka posílila redakci Ostronovin.

  Jak se festivalovým reportérům dařilo, o tom se mohli přesvědčit nejen návštěvníci festivalu, ale prostřednictvím internetu i další zájemci. Stačí nahlédnout na festivalový web - www.festivalostrov.cz

  O čem všem rozhodovaly děti?

  Tomáš Sixta z Dětské tiskové agentury zpovídá krátce před koncertem děvčata ze skupiny 5angels."Dětmi v akci" nebyli pouze redaktoři festivalových médií. Mnohem více se do příprav festivalu zapojili také ostrovští školáci. Už od února se scházel Filmový štáb dětí a mládeže.

  Ten rozhodoval například o tom, jaké tematické filmy budou zařazeny do programu, který zpěvák vystoupí na zahajovacím koncertě (zvítězila dívčí skupina 5angels a zpěvák Petr Bende) či kdo by měl festivalové filmy uvádět jako moderátor.

  Získat autogram od herců z filmu Ulice: Velká trojka bylo velmi náročné.Jak se na tradiční filmový festival sluší, mnohé filmy přijela představit delegace tvůrců. Kromě scenáristů a režisérů většinou nechyběli ani představitelé hlavních hrdinů.

  Asi největší rozruch vyvolala autogramiáda hrdinů filmu Ulice: Velká trojka. Matyáš Valenta, jeho sestra Anna-Marie, Josef Navrátila i další museli rozdat opravdu hodně autogramů. Se zájmem se přijeli podívat na první reakce publika tvůrci snímku, který měl na festivalu svou premiéru - Tajemství dešťového pokladu.

  Kromě poroty dospělých své favority na ceny navrhovala také porota dětí a mládeže. Ale největší porotou byla porota divácká. Každý divák mohl po zhlédnutí soutěžního filmu dát svůj hlas do některé z bedýnek označených čísly 1 – 3. Jednička znamenala, že se film líbil hodně, trojka naopak, že až tolik ne. Až do poslední soutěžní projekce tedy nebylo jasné, který film získá cenu diváků.

  Největší sběratelé cen: rytíři a Karkulka

  Nejvíce cen na 41. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově získaly snímky Ať žijí rytíři! režiséra Karla Janáka a Kdopak by se vlka bál režisérky Marii Procházkové. Každý z nich obdržel po třech cenách v různých kategoriích.

  V hodnocení diváků ovšem ani jeden z těchto filmů neuspěl. Nejvíce diváckých hlasů nasbírala pohádka Kouzla králů režiséra Zdeňka Zelenky.

  Z filmu Ať žijí rytířiSnímek Ať žijí rytíři! obdržel v Ostrově cenu Zlatého dudka za nejlepší dívčí herecký výkon pro Andreu Žádníkovou. Stejnou cenu pro dětského herce obdržel za roli v "rytířích" Jan Komínek.
  Janákova historická podívaná pro malé i velké diváky do třetice získala ještě Křišťálový šaton dětské poroty pro nejlepší film v kategorii do 12 let.

  Z filmu Kdopak by se vlka bálFilm Kdopak by se vlka bál má čestné uznání poroty dospělých za nejlepší herecký výkon v dětské roli, kterou ztvárnil Matouš Kratina, a stejné ocenění získal za roli v tomto filmu dospělý herec Pavel Řezníček.

  Cenu Oty Hofmana za nejlepší dílo v kategorii filmů pro diváky do 12 let obdržel snímek O bílé paní režiséra Martina Dolenského. V kategorii od 13 do 18 let obdržel cenu Oty Hofmana film Kdopak by se vlka bál. Ve stejné kategorii udělila dětská porota Křišťálový šaton filmu režiséra Kryštofa Hanzlíka Tajemství dešťového pokladu.

  Zvláštní cenu poroty za dílo s nejvýraznějším morálním akcentem získal film Anglické jahody režiséra Vladimíra Drhy.

  41. Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana

  41. Dětský filmový a televizní festival Oty HofmanaSoutěžní filmy: 35 mm

  • Ať žijí rytíři
  • Kdopak by se vlka bál
  • Peklo s princeznou
  • Anglické jahody

  Soutěžní filmy: televizní tvorba

  • Sofie a ukradený poklad
  • O Bílé paní
  • Tajemství dešťového pokladu - premiéra
  • Dilino a čert - premiéra
  • Kouzla králů
  • Ulice: Velká trojka

  Ostrov

  Dům kultury na Mírovém náměstí v Ostrově.Město Ostrov leží na úpatí Krušných hor mezi dvěma lázeňskými městy – Karlovými Vary a Jáchymovem. Občas mu lidé říkají také Ostrov nad Ohří, ale budete-li se pozorně procházet městem, objevíte říčku Bystřici, která se do Ohře vlévá až o něco dál.

  Ve znaku má Ostrov bílý známek s pěti věžemi, které mají zlaté otevřené brány. Po vnějších stranách obou postranních věží šplhá vzhůru, ve výši oken, červená veverka s bílým bříškem. Ve městě žije téměř 30 000 obyvatel. Více informací - Ostrov

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 22. ledna 2010 ve 21:03.
  ---------kikinka v něm napsala:

  Vítězky

  Pavči, Barči a Elišce to moc sluší!! Škoda, že jsem nemohla jet také 27

  Příspěvek z 22. října 2009 v 16:46.
  fialka2001 v něm napsal:

  co je to?

  co je to NORATEL?2

  Příspěvek z 20. října 2009 v 16:56.
  Radkaa v něm napsala:

  Reakce na Embri:

  Pokud všechno dobře dopadne, tak by měl být NORATEL i příští rok. Určitě dáme včas čtenářům Alíkovin vědět.