Záhada Noratel odhalena
Novinkou letošního, již 41. ročníku festivalu, byla Záhada Noratel. Za kameru, mikrofon či do redakce festivalových novin se mohl přihlásit každý, kdo měl chuť si některé z novinářských řemesel ozkoušet. Stačilo zdánlivě málo – úspěšně se zapojit do soutěže Noratel (www.zahadanoratel.cz).
Slovo Noratel je zkratkou slov NOviny, RAdio, TELevize. Do odhalování záhady se letos v květnu přihlásilo téměř 300 dětí. Jenže šesti úrovněmi konkurzu se probojovala pouze čtveřice nejlepších. Dvě z výherkyň si vybraly práci ve festivalové televizi, další dívka posílila redakci Ostronovin.
Jak se festivalovým reportérům dařilo, o tom se mohli přesvědčit nejen návštěvníci festivalu, ale prostřednictvím internetu i další zájemci. Stačí nahlédnout na festivalový web - www.festivalostrov.cz
O čem všem rozhodovaly děti?
"Dětmi v akci" nebyli pouze redaktoři festivalových médií. Mnohem více se do příprav festivalu zapojili také ostrovští školáci. Už od února se scházel Filmový štáb dětí a mládeže.
Ten rozhodoval například o tom, jaké tematické filmy budou zařazeny do programu, který zpěvák vystoupí na zahajovacím koncertě (zvítězila dívčí skupina 5angels a zpěvák Petr Bende) či kdo by měl festivalové filmy uvádět jako moderátor.
Jak se na tradiční filmový festival sluší, mnohé filmy přijela představit delegace tvůrců. Kromě scenáristů a režisérů většinou nechyběli ani představitelé hlavních hrdinů.
Asi největší rozruch vyvolala autogramiáda hrdinů filmu Ulice: Velká trojka. Matyáš Valenta, jeho sestra Anna-Marie, Josef Navrátila i další museli rozdat opravdu hodně autogramů. Se zájmem se přijeli podívat na první reakce publika tvůrci snímku, který měl na festivalu svou premiéru - Tajemství dešťového pokladu.
Kromě poroty dospělých své favority na ceny navrhovala také porota dětí a mládeže. Ale největší porotou byla porota divácká. Každý divák mohl po zhlédnutí soutěžního filmu dát svůj hlas do některé z bedýnek označených čísly 1 – 3. Jednička znamenala, že se film líbil hodně, trojka naopak, že až tolik ne. Až do poslední soutěžní projekce tedy nebylo jasné, který film získá cenu diváků.
Největší sběratelé cen: rytíři a Karkulka
Nejvíce cen na 41. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově získaly snímky Ať žijí rytíři! režiséra Karla Janáka a Kdopak by se vlka bál režisérky Marii Procházkové. Každý z nich obdržel po třech cenách v různých kategoriích.
V hodnocení diváků ovšem ani jeden z těchto filmů neuspěl. Nejvíce diváckých hlasů nasbírala pohádka Kouzla králů režiséra Zdeňka Zelenky.
Snímek Ať žijí rytíři! obdržel v Ostrově cenu Zlatého dudka za nejlepší dívčí herecký výkon pro Andreu Žádníkovou. Stejnou cenu pro dětského herce obdržel za roli v "rytířích" Jan Komínek.
Janákova historická podívaná pro malé i velké diváky do třetice získala ještě Křišťálový šaton dětské poroty pro nejlepší film v kategorii do 12 let.
Film Kdopak by se vlka bál má čestné uznání poroty dospělých za nejlepší herecký výkon v dětské roli, kterou ztvárnil Matouš Kratina, a stejné ocenění získal za roli v tomto filmu dospělý herec Pavel Řezníček.
Cenu Oty Hofmana za nejlepší dílo v kategorii filmů pro diváky do 12 let obdržel snímek O bílé paní režiséra Martina Dolenského. V kategorii od 13 do 18 let obdržel cenu Oty Hofmana film Kdopak by se vlka bál. Ve stejné kategorii udělila dětská porota Křišťálový šaton filmu režiséra Kryštofa Hanzlíka Tajemství dešťového pokladu.
Zvláštní cenu poroty za dílo s nejvýraznějším morálním akcentem získal film Anglické jahody režiséra Vladimíra Drhy.
41. Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana
Soutěžní filmy: televizní tvorba
|
Ostrov
Ve znaku má Ostrov bílý známek s pěti věžemi, které mají zlaté otevřené brány. Po vnějších stranách obou postranních věží šplhá vzhůru, ve výši oken, červená veverka s bílým bříškem. Ve městě žije téměř 30 000 obyvatel. Více informací - Ostrov |