Alíkovina

Dětská posádka SPACE TWO

vydáno  •  Volný čas venku · Vesmír
„Letu zdar!“ Tak pozdravil právě jmenovanou posádku SPACE TWO náš kosmonaut Vladimír Remek. Stalo se v sobotu 21. října v 15.45 hodin letního času v pražském planetáriu

Posádku si můžete prohlédnou na fotografii.
V zadní řadě zleva stojí Lukáš Klíma (Praha 12), David Kraus (Hlubočky) a Petr Hedvábný (Praha 5), vpředu zleva Klára Pavelková (Olomouc) a Dominika Píhová (Planá u Mariánských Lázní). Vlevo u dětí stojí kosmonaut Vladimír Remek, vpravo ředitel Planetária Marcel Grün.

Do konkurzu bylo na základě testu nominováno 25 dětí. Do Prahy jich přijelo 18. Konkurz měl dvě části. Pohovor s porotou, které předsedal ředitel Planetária ing. Marcel Grün a členy byli ing. Vladimír Remek, jeho asistent Petr Voldán, za DTA Zdeněk Herzig, za AMD Marie Šmídová a překladatelka Naďa Zíková.

Druhou část odborné komise tvořily děti, které se v loňském roce zúčastnily výcviku a simulovaného letu SPACE ONE. Pro své nástupce připravily praktické úkoly, které se jim v Europa Space Center budou hodit.

Rozhodování nebylo snadné. Všichni porotci ocenili poměrně rozsáhlé znalosti a zájem dětí o vesmír a kosmonautiku. Původně porota měla vybrat čtyři účastníky a dva náhradníky. Nakonec však do Belgie vybrala dětí pět.

Děti odjedou z Prahy do Europa Space Center v Belgii v pondělí 30. listopadu. Tam by se k našim dětem měly připojit děti z Anglie a Slovenska. Slavnostní zahájení výcviku je v úterý 31. října dopoledne za účasti Vladimíra Remka a dalších osobností. Simulovaný let do vesmíru je plánován na pátek 3. listopadu. Přivítání dětské vesmírné posádky v Praze se předpokládá ve 20 hodin v sobotu 4. listopadu. Místo a čas příjezdu ještě upřesníme.


 

Autor: (6 let)
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!