Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Dětský čin roku 2011 - prý by to dokázal každý. Opravdu?

  vydáno  •  Dětský čin roku
  Skromnost a chuť všímat si svého okolí - to jsou vlastnosti, které mají noví držitelé ocenění Dětský čin roku společné. S plachým úsměvem většina z nich říkala, že to co oni by prý na jejich místě udělal každý. Představíme vám děvčata a kluky, kteří nemyslí jen na sebe a pomoc druhým je pro ně samozřejmostí.

  Tereza Brodská čte příběh Michaely Stupkové. Vítězové projektu Dětský čin roku 2011., © Radkaa

  Již tradičně počátkem prosince do prvních řad v Brožíkově síni pražské Staroměstské radnice usedají známí herci, zpěvačky a sportovci. Místa vedle nich jsou připravena pro školáky, kteří dokázali, že si dovedou pozorně všímat svého okolí a v pravou chvíli udělat, co je v jejich silách. A nebo dovedou o dobrém skutku někoho jiného říct ostatním.

  Fotogalerie

  Postupně se u mikrofonu vystřídali vítězové všech kategorií - pět děvčat a tři kluci. Divákům, mezi kterými byl i ministr školství Josef Dobeš, přečetli vítězové své příběhy. Někteří ocenění se domluvili se svými patrony a ve čtení se střídali.

  Míša Stupková ze Žatce četla společně s herečkou Terezou Brodskou příběh o tom, co musela udělat ve chvíli, kdy její tatínek potřeboval zavolat záchranku.

  Marie Dohnalová z Hranic, která zvítězila v kategorii Pomoc jiným dětem, společně se svou patronkou, modelkou Lucií Váchovou, četla příběh o kamarádce Elišce. Tu bodla při letním výletě vosa. Marie věděla, že Eliška má na bodnutí hmyzem alergii a tak se snažila Elišku co nejrychleji dostat k lékařské pomoci.

  V kategorii Pomoc ostatním lidem cenu získala Markéta Janíková ze Slavkova. Její maminka pracuje v seniorcentru. Markéta si za jeho obyvateli chodí nejen povídat, ale také jim hraje na klavír a zpívá si s nimi. Občas jim připraví dokonce i malý koncert. Patronem této kategorie byl vícenásobným paralympionik a mistr světa v cyklistice Jiří Ježek.

  Zpěvačka Petra Černocká je patronkou kategorie Pomoc přírodě. Představila tedy i vítěze této kategorie – Jirku Horáka z Hodslavic. Při letním výletě si všiml hořícího lesa. Společně s kamarádem tedy volali hasiče. Když se jim podařilo požár téměř uhasit, dostal Jirka příležitost zlikvidovat poslední malý plamínek.

  V kategorii Dobrý nápad bodovala se svým příběhem o letním stanování Barbora Suchardová ze Stráže pod Ralskem. Vítěze kategorie Pomoc n@ netu představil moderátor Miroslav Vaňura. Příběh napsal Tomáš Jedlička ze Slavkova o svém kamarádovi Ondrovi Kinštovi. Ten se slavnostního předávání cen zúčastnil také. Ondra si při hraní počítačové hry World of Warcraft všiml postavy, která spamovala, že se chce zabít. Vydal se za ní a začal se jí vyptávat. Chvíli váhal, jestli si z něj člověk na druhé straně internetu nedělá legraci, ale pak usoudil, že i kdyby, tak to je jedno. Jak se později ukázalo, jeho pomoc přišla ve správný čas, i když k ní došlo v poněkud netradičním prostředí.

  Zvláštní cenu Učitelských novin dostala Petra Seniurová z Rychnova nad Kněžnou za příběh o tom, jak pomohla koťátkům najít nový domov, když pro ně v původní rodině už neměli místo.

  V kategorii Záchrana lidského života zvítězil teprve devítiletý Patrik Pačanda z Krucemburku. Když herec Jan Révai Patrikův příběh dočetl, zjistili jsme, že Patrik vlastně zachránil životy dva. Jeho těhotná maminka totiž dostala epileptický záchvat. Když ji Patrik viděl ležet na zemi, nezpanikařil a dokázal zavolat bráchu, který dal o všem vědět na lince 155.

  Patrik Pačanda nese ochutnat svůj výtvor mamince.

  Patrik Pačanda nese ochutnat svůj výtvor mamince.

  Slavnostní atmosféru dopoledního předávání cen vystřídalo pracovní nasazení v kuchyni. Odpoledne se všichni přemístili do holešovické Školy vaření Chefparade, kde je přivítal šéfkuchař Václav Šulc. Děti i jejich patroni si oblékli zástěry a rozdělili se na tři družstva. Tentokrát už ne podle soutěžních kategorií, ale podle toho, nač měl kdo chuť.

  Skupinka kolem Jiřího Ježka a Lucie Váchové se pustila do houbového rizota. Čokoládový dort s lesním ovocem a šlehačkou tvořila parta pod dozorem Jána Živného. Patrony třetí skupiny se stala Zora Jandová s Alešem Hámou. Ti se museli utkat s horou paprik, cibule, kuřecího masa a avokáda. Více o pracovním nasazení v kuchyni prozradí fotoalbum na rajce.net

  Výsledky Dětského činu roku 2011

  Záchrana lidského života Patrik Pačanda (9 let): Záchrana těhotné maminky při záchvatu epilepsie, ZŠ Krucemburk

  Pomoc v rodině Michaela Stupková (14 let): Nevydařený víkend, Gymnázium Žatec

  Pomoc jiným dětem Marie Dohnalová (12 let): Pomoc kamarádce, ZŠ a MŠ Hranice

  Pomoc ostatním lidem Markéta Janíková (13 let): Radost u srdce, ZŠ a MŠ Slavkov

  Pomoc přírodě Jiří Horák: (14 let): Lesní požár, ZŠ Františka Palackého, Hodslavice

  Dobrý nápad Barbora Suchardová: (10 let): Dobrý nápad, Základní škola a mateřská škola, Stráž pod Ralskem, příspěvková organizace

  Pomoc n@ netu Tomáš Jedlička (13 let): Snad zachránil i život, ZŠ a MŠ Slavkov

  Zvláštní cena Učitelských novin Petra Seniurová (11 let): Mňau mňau, ZŠ Mozaika, Rychnov nad Kněžnou

  Dětský čin roku

  Projekt Dětský čin roku proběhl letos už posedmé. Celkem se do něj letos zapojilo 9036 dětí z celé České republiky. Příběh o svém dobrém skutku nebo činu stejně starého kamaráda letos poslalo 541 dětí. Do následného hlasování o nejlepší příběhy v jednotlivých kategoriích se zapojilo 8 495 dětí.

  "Každý rok jsme příjemně překvapeni, kolik dětí nám zašle svoje příběhy a podpoří svoje kamarády. Nejlepší zprávou ale je, že děti stále konají dobro," pochválil školáky Ján Živný, předseda nadačního fondu Dětský čin roku.

  Vítězné příběhy si můžete přečíst na www.deskycinroku.cz

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (21)

  Příspěvek z 5. března 2012 v 17:28.
  fry v něm napsal:

  ten člověk chtěl spáchat sebevraždu

  Příspěvek z 3. března 2012 ve 22:32.
  disneyland v něm napsala:

  Dětský čin roku

  Prej,že by to dokázal každej..no to chci vidět.Vždyť některý děti ani neumí někoho zavolat!To chci vidět,jak by udělali první pomoc..Moc obdivuju ty,kteří to vyhráli.Doufám,že si to nevymyslely.S tou spamující postavou to taky moc nechápu.Kdo to prosím pochopil,tak ať mi okomentuje

  Příspěvek z 1. března 2012 v 16:46.
  pacanda v něm napsal:

  Reakce na _Nelinka_:

  Čauky jsem ten Patrik co jsem zachranil s braškou mamku,,kdyby šlo tvoji mamince o život tak by si to určitě taky dokazala..mamka dostala epil.zachvat a ještě k tomu byla těhotna.mela rozbitou hlavu všude hromadu krve..bal jsem se o ni moc..a proto jsem hnedka utikal za brachou kterej ma mobil aby zavolat sanitku..všechno dobře dopadlo..a jsem rad..ale řeknu vam na rovinu vubec jsem nevěřil tomu že postoupim mezi 5nejlepšich a vubec to že tu cenu vyhraji..jsem moc rad..a nebojte se pochlubit když někomu pomužete příště to muže vyhrat vy,,držim palečky..papapa..1016