Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Dětský čin roku 2015: Záchrana při epileptickém záchvatu

  vydáno  •  Dětský čin roku
  Jedenáctý ročník projektu Dětský čin roku má své vítěze. Ocenění Dětský čin roku v rámci sedmi soutěžních kategorií a tři speciální ceny si zasloužili hrdinové, kteří sice ještě navštěvují základní školy, již ale konají velké skutky.

  Karolína Vosecká (13 let), ZŠ Mnichovická, Kolín, oceněná v kategorii Pomoc starším lidem, © Dětský čin roku 2015

  Dětský čin roku na Alík.cz

  Své příběhy do Dětského činu roku 2015 jste mohli posílat i vy prostřednictvím Alík.cz. Kdo se stal vítězem zjistíte a vítězné příběhy is můžete přečíst zde: Dětský čin roku

  Nadační fond Dětský čin roku již 11. rokem vyzdvihuje a oceňuje dobré skutky těch nejmenších. Letošní vítězové neváhali a pomohli spolužačce při epileptickém záchvatu, obětovali vítězství v závodě, aby se postarali o zraněného přihlížejícího či nebyli lhostejní ke svým vrstevníkům ani starším lidem. Důstojným místem pro ocenění těchto významných dětských činů se stala již tradičně Brožíkova síň na Staroměstské radnici v Praze.

  „Příběhy dětí, které se do Dětského činu roku přihlásí, jsou každý rok jedinečné. Všechny však spojuje odvaha a odhodlání pomáhat,“ říká Markéta Minaříková, předsedkyně Nadačního fondu Dětský čin roku a dodává: „Dětská vynalézavost je velkou inspirací pro nás všechny. A platí to i o jejich snaze pomáhat. Například letošní vítězka kategorie Pomoc n@ netu nahrála motivační videa pro své vrstevníky na YouTube.“

  Do projektu Dětský čin roku 2015 se přihlásilo celkem přes 650 příběhů, které popisovaly dobrý skutek samotného autora či skutek jeho vrstevníků. Soutěžilo se v sedmi kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc n@ netu či Pomoc starším lidem, kterou zaštiťuje hlavní partner projektu Nadace Agrofert. O vítězích rozhodly děti prostřednictvím internetového hlasování na stránkách www.detskycinroku.cz. Kromě sedmi soutěžních kategorií byly předány i tři speciální ceny Dětského činu roku.

  Své role se při předávání cen a především při čtení hrdinských příběhů zhostili také patroni jednotlivých soutěžních kategorií, konkrétně herec Jan Révai, herečka Jitka Čvančarová, zpěvačka Petra Černocká, modelka Lucie Hadašová, vícenásobný paralympionik a mistr světa v cyklistice Jiří Ježek, moderátorka Zora Jandová a herec Braňo Holiček.

  Výsledky dětského činu roku 2015

  1.Záchrana lidského života

  Adam Zezulka (13 let): Epileptický záchvat
  ZŠ V Domcích, Trutnov

  Adam a jeho kamarádky pohotově zareagovali, když jejich spolužačka dostala ve školní šatně epileptický záchvat. Doběhli pro paní učitelku, spolupracovali se zdravotníky, které přivolali, a společně se tak o kamarádku postarali.

  2.Pomoc ostatním

  Matyáš Kolek (12 let): Pomoc po pádu z kola
  ZŠ Bohumínská, Ostrava

  Matyáš je hrdý na svého bratra Filipa, který pomohl zraněnému muži, přestože zrovna závodil v cyklistickém závodě, a přišel tak o šanci na vítězství. Filip za to nedostal žádné oficiální poděkování, proto bratr jeho příběh do Dětského činu roku přihlásil.

  3.Pomoc starším lidem

  Karolína Vosecká (13 let): Sousedka
  ZŠ Mnichovická, Kolín

  Každých čtrnáct dní jezdí Karolína s rodiči na chatu. Stejně pravidelně začala navštěvovat jejich starší osamocenou sousedku, kterou tak vždy rozveselí, a pomáhat jí s údržbou domácnosti. Karolína je ráda, že stačí trocha pomoci, lásky a slov a starší člověk může být hned veselejší a šťastnější.

  4.Kolektivní pomoc

  Tomáš Soldán (8 let): Sborník pro seniory
  ZŠ Prostějov, Prostějov

  Tomáš a jeho kamarádi uspořádali soutěž pro seniory na téma Moje oblíbená hračka. Z devadesáti získaných příběhů, fotografií a ilustrací vytvořili sborník, který seniorům při společném křtu předali.

  5.Pomoc přírodě

  Kryštof Kratochvíl (13 let): Rybníček
  ZŠ Mnichovická, Kolín

  Kryštof rád jezdí s babičkou a dědečkem na chatu, kde je nedaleko malý potůček s rybami a žábami. Aby obyvatelé potůčku přežili suché léto, vymyslel Kryštof malé jezírko, které mu pomohl děda u chaty vybudovat.

  6.Dobrý nápad

  Tereza Grygarová (12 let): Dárek
  ZŠ Bohumínská, Ostrava

  Po velkém úklidu dětského pokojíčku zbylo Terce hodně hraček, knížek, pastelek a dalších věcí, které již nepotřebuje. Místo aby je vyhodila, napadlo ji věnovat věci dětem z oddělení sociálně-právní ochrany, kde Terčina maminka pracuje.

  7.Pomoc n@ netu

  Karolína Našincová (12 let): Staň se nadějí
  ZŠ a MŠ J. Š. Baara, České Budějovice

  Karolína přemýšlela, jak pomoci lidem, kteří mají problémy. Jakožto začínající youtuberka vymyslela a natočila video o tom, jak se bránit šikaně, a motivační video Staň se nadějí, aby se lidé nebáli pomáhat druhým.

  8.Speciální ocenění

  • Jakub Juřica a Lukáš Vacek (14 a 15 let): Unikátní dokument o bezdomovectví
   ZŠ Brno

   Dva kamarádi a spolužáci z 9. A vytvořili v rámci celoročního skupinového projektu krátký dokument na téma bezdomovectví. I přes svou nezkušenost a zdravotní handicap projevili zcela ojedinělou schopnost vcítit se do problematiky sociálně vyčleněných dospělých.

  • Hana Limbergová (14 let): Realizace dobrého nápadu
   Gymnázium Budějovická

   Podle Hany je nejlepší odměnou za dobrý nápad jeho realizace. Proto by do škol zavedla předmět realizace dobrého nápadu, aby žáci věděli, komu o svém dobrém nápadu říci a jak pomoci jeho realizaci.

  • Žáci ZŠ při fakultní nemocnici Brno za dlouhodobou účast v projektu

   Základní škola poskytující péči nemocným dětem se do Dětského činu roku zapojuje každoročně. I letos žáci zaslali několik krásných příběhů o dětské pomoci.

  Více informací o projektu Dětský čin roku naleznete na webových stránkách www.detskycinroku.cz.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!