Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Devatero rad pro rodiče při výběru mimoškolních aktivit

    Toužíte chodit do nějakého oddílu či kroužku, ale rodiče trvají na tom, že musíte stále dál navštěvovat nějakou aktivitu, která vás moc nebaví? Co teď? Odmlouvání většinou moc nepomáhá. Proto jsme se rozhodli zveřejnit Devatero rad pro rodiče, které mohou při výběru mimoškolních aktivit pomoci. Zkuste si je společně s rodiči přečíst a diskutovat o nich.

    Vltava, Praha., © Radkaa

    Volný čas se dá trávit mnoha různými způsoby. Lenošením počínaje (ano, i odpočinout si je potřeba), vysedávání u počítače pokračujíc (těší mne, když navštívíte mé stránky, ale jak se říká, všeho s mírou!) a nejrůznějšími kurzy, kroužky, kluby konče.

    Rok dva vás bavila nějaká činnost a rodiče trvají na tom, že se jí musíte stále dál věnovat? Zkuste být diplomaty a vysvětlit jim, že i vaše zájmy se mohou měnit. Pokud se rodičům nelíbí vaše argumenty, pak jim zkuste dát přečíst následující rady.

    Napsali je také dospělí, tak je to třeba přesvědčí. A když ne hned přesvědčí, tak se aspoň nad vašimi názory začnou zamýšlet. Ale i vy se zkuste zamyslet nad tím, co vám říkají rodiče. Možná, že když si budete navzájem dobře naslouchat, najdete řešení, které se bude líbit oběma zúčastněným stranám.

    Česká rada dětí a mládežeDevatero rad České rady dětí a mládeže pro rodiče při výběru mimoškolních aktivit… a jednu speciální navrch.

    Česká rada dětí a mládeže (ČRDM), sdružující ke stovce dětských organizací, chce rodičům co nejvíc usnadnit těžké rozhodování při výběru mimoškolních aktivit. 

    1. Myslete na celkový rozvoj dětské osobnosti.
      Receptů k tomu, aby děti byly šťastné a úspěšné, je spousta, ale málokteré vedou opravdu k výsledku. My doporučujeme – v souladu se zjištěními celé řady výzkumů – klást důraz na zvídavost, svědomitost, otevřenost, emocionální stabilitu a přátelskost.
    2. Respektujte individualitu dítěte.
      Rodič by měl dítě citlivě motivovat, ukazovat mu možnosti a cesty a tak v něm pěstovat zájem o danou aktivitu. Je rozhodně lepší mít zdravé normální dítě, než stresovaného, labilního génia.
    3. Naslouchejte svému dítěti.
      Naslouchejte svým dětem, třebaže jsou malé. Když je držíte za ruku, nespěchejte na ně, jděte jejich tempem, protože vás chtějí vyléčit ze spěchu. Nedávejte jim dárky, ale darujte se jim vy sami.
    4. Zásadně důležitá je dobrá parta.
      Dobří kamarádi jsou největším bohatstvím dítěte. A současně jsou nejspolehlivější
      prevencí proti možným ohrožením dítěte v dospívání. Snažte se poznat kamarády svých dětí a mít přehled o tom, co dělají ve volném čase.
    5. Nechte své dítě užívat si dětství.
      Dětem se stále zkracuje doba dětství. Nepřetěžujte proto své dítě a neorganizujte mu všechen volný čas. Ke správnému dětství patří i prostor pro vlastní nápady, jak volný čas využít.
    6. Na prázdniny myslete s předstihem.
      Celoroční činnost v oddíle, který znáte, je nejlepší vstupenkou na letní tábor i zárukou toho, že vaše dítě na něm bude šťastné.
    7. Buďte dobře informovanými rodiči.
      Oblast mimoškolních aktivit vašeho dítěte je natolik důležitou součástí jeho života, že vám stojí za to mít i tady dobrý přehled. Získávejte reference o sdruženích, oddílech či kroužcích ve svém okolí. Kontakty na sdružení dětí a mládeže najdete i na internetu. Celostátně je nejúplnější zdroj informací na www.crdm.cz.
    8. Proměna zájmů dítěte je přirozená.
      Je uměním výchovy najít „zlatou střední cestu“ mezi tím této nestálosti čelit a postupně zvyšovat schopnost dítěte ke stálosti, a mezi přetěžováním objektivních schopností dětí udržet delší dobu o něco zájem.
    9. Spolupracujte s vedoucími svých dětí.
      Zajímejte se o činnost oddílu, klubu, souboru či kroužku, poznejte dobře jejich vedoucí – budou časem vašimi nejlepšími spojenci při výchově vašich potomků.
    10. Rodina je rodina.
      Sdružení dětí a mládeže (ani střediska volného času se svými kroužky) nejsou místem, kde děti máte co nejčastěji „odkládat“. Rodinné zázemí a v něm prožité pěkné chvíle strávené s rodiči, sourozenci či prarodiči nemůže dítěti nahradit nic.

    Rozšířená podoba Devatera rad České rady dětí a mládeže pro rodiče při výběru mimoškolních aktivit…  (PDF, 395 kB)

    Autor:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (1)

    Příspěvek z 5. září 2008 v 11:21.
    BáraM v něm napsala:

    BáraM

    hm.....................