Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Digitální rádio DAB

  vydáno  •  věda a technika · volný čas doma

  Slyšeli už jste pojem DAB nebo DAB+? Je to zkratka pro Digital Audio Broadcasting. V tomto článku se o něm dozvíte více.

  Moje DAB rádio, © benjio

  A co je vlastně DAB?

  Pokud někdy posloucháte rádio, asi už jste slyšeli něco o digitálním rádiu DAB. Je to digitální technologie určená k vysílání rádiových stanic. Používá se v několika zemích po celé Evropě (Česko není vyjímkou), Asii a Tichomoří. Ve formátu DAB a DAB+ teď vysílá asi 2300 vysílačů po celém světě.

  A v čem je DAB jiný než FM?

  Digitální rádio nabízí mnoho výhod, hlavně čistý zvuk. Na displeji se vám zobrazí doprovodné informace třeba o počasí, výsledky zápasů nebo třeba fotka moderátora, co zrovna vysílá. Český rozhlas nabízí v DAB všech svých 24 stanic a i ty, na které nezbylo v FM místo. Například Český rozhlas Junior, což je stanice, která vysílá pro děti. Pak je tam pro menší děti třeba stanice Pigy Rádio. Prostě nabízí více stanic. Stále více stanic vysílá v DAB.

  A jaké má pokrytí?

  Vysílaní v DAB je dostupné pro 95 % obyvatel Česka.

  A co to stojí?

  Nebojte se, žádné tornádo v peněžence. Nejlevnější DAB rádia stojí jen pár stovek. Můžete si vybrat, jestli budete mít malé přenosné rádio za pár korun, oblíbený bluetooth reprák s integrovaným DAB rádiem, nebo rádio za několik tisíc se skvělým zvukem a mnoho funkcemi.

  Ale ne každý má silné internetové připojení..

  Digitální neznamená internetové, internet nemusejí mít vůbec. Navíc každé digitální rádio umí přijímat i FM, takže o stanice, které zatím v DAB nevysílají, nepřijdeš.
  Já všem, co shání nové rádio, doporučuji, aby si koupili nejlépe digitální rádio DAB.

  Autor: (11 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 21. září v 17:50.
  benjio v něm napsal:

  @Týnek Jen do roku 2025? Jako přiznejme si že DAB trochu funguje jen ve velkých, krajských městech, protože vysílače jsou slabé a DAB má menší dosah, to znamená že když jsi třeba 3km od vysílače, tak už se to seká (to mám vyzkoušené). Proto jsem z DABu přešel zpět na tranzistorák tuším z 90. let Selena, kde poslouchám FM a sem tam i AM. Velká výhoda u AM je dosah, vem si že Liblice když vysílali výkonem 750kw stanici ČRo 2, tak to spolehlivě pokrylo celou republiku, a dolétlo to mnohem dál. DAB rádio jsem tedy schoval do skříně, a asi ho dlouho nevytáhnu. U AM je také zábavné, že v noci je tam díky odrazu od ionosféry slyšet skoro celý svět. :-) Ale je potřeba počítat s horším zvukem, což mě nevadí protože je mi zvuk z AM velice příjemný na uši. Když ještě vysílal ČRo 2 a ČRo 1 Radiožunál na AM, tak bylo dost vtipné na těch přestárlých komunistických rádiích poslouchat ty moderní ruc duc píšničky. :-D Ty rádia to totiž absolutně nezvládali a ten signál jako takový také ne. :-D

  Týnek v něm napsal:

  Panglaq zrušením vysílání FM se zatím moc nepočítá, minimálně do 2025 by tu mělo být.
  Oproti digitálu je lepší v tom, že rádio na fm má doma každý a technicky je to rádio mnohem jednodušší a tak i levnější.

  panglaq v něm napsal:

  Ahoj, moc děkuji za zajímavý článek, ale čekal jsem ho delší. Můžu se zeptat na nějaké otázky okolo tohoto tématu, prosím? Dřív to na mě vyskakovalo po internetu... ...Hlavně to, jestli jednou FM zanikne, mám doma věž, která FM umí, ale nemá vysloveně displej, který by uměl zobrazovat fotky a tak, co je to za model, přesně nevím, ale někde to asi máme...