Alíkovina

Divná zpráva a jak to zařídit, aby nebyla divná

vydáno  •  Škola a poznání
"Blíží se velký karneval! Přijďte se podívat spolu se svými kamarády, rodiči i prarodiči. Zábava pro všechny! Stačí dorazit do školní tělocvičny v jakékoliv masce. Na konci večera nejhezčí masku odměníme."

Kralupy nad Vltavou, © Jiří Koťátko, MAFA

Představte si, že na takovou zprávu narazíte na internetu nebo v časopise. Třeba byste rádi na karneval zašli, ale nezdá se vám ta zpráva nějaká divná? Pokud ano, máte pravdu. Je to divná zpráva – ona to totiž moc zpráva není. To, co v ní chybí, jsou odpovědi. Odpovědi na šest základních otázek: Kdo? Co? Kde? Kdy? Jak? Proč? Nejdůležitější jsou první čtyři.

jak psát do AlíkoviN?

Do Alíkovin může poslat svůj článek každý. Pokud nás váš článek zaujme, zveřejníme ho v rubrice Čtenáři píší Alíkoviny. K poslání článků slouží tento formulář.

Zkusme na ně společně najít ve zprávě v úvodu odpovědi. Kdo karneval pořádá? Nevíme – možná škola, když je v tělocvičně. O co jde? O karneval, to jsme se dočetli. Kde bude? Ve školní tělocvičně – ale těch jsou v naší zemi tisíce! Kdy se karneval koná? Někdy večer, což je hodně neurčité. Jak máme přijít? V masce. Jak vidíte, moc jsme se toho nedozvěděli...

Co tedy dělat s takovou divnou zprávou?

Někdo vás zve na karneval, ale jak na něj máte přijít, když nevíte, kdy ani kde se koná? Je potřeba zprávu předělat tak, aby divná nebyla. A to právě pomocí odpovědí na šest základních otázek, které jsem napsala výše. Třeba takhle:

Připravte si karnevalové masky

Blíží se velký karneval, který pořádá Základní škola Horní Dolní! Přijďte se podívat spolu se svými kamarády, rodiči i prarodiči. Zábava pro všechny! Stačí dorazit do tělocvičny ZŠ Horní Dolní v jakékoliv masce. Karneval začne 2. února v 7 hodin večer, v 9 hodin vyhlásíme a odměníme nejhezčí masku. Pokud se chcete pobavit, určitě přijďte!

To už je něco jiného! Zpráva je sice krátká, ale je v ní všechno, co potřebujete vědět. Nevěříte? Tak se přesvědčíme pomocí otázek.

  • Co se koná? Karneval.
  • Kdo ho pořádá? ZŠ Horní Dolní.
  • Kde se koná? V tělocvičně ZŠ Horní Dolní.
  • Kdy se na něj můžeme těšit? Brzy – už 2. února v 7 večer.
  • Jak máme přijít oblečení? V jakékoliv masce.
  • A proč? Protože se chceme pobavit...

Vidíte, jak může pár vět a údajů navíc udělat z divné zprávy zprávu plnohodnotnou. Zkuste si šest základních otázek položit při psaní i vy! Mnohdy se stává, že třeba napíšete moc hezkou zprávu o výstavě, ale zapomenete napsat, o jakou výstavu se jedná a kde a do kdy ji můžeme vidět.

Proto radím: zapřemýšlejte vždy, co byste se ze zprávy chtěli dozvědět vy sami a podle toho postupujte. Určitě neuděláte chybu!

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (2)

Příspěvek z 30. ledna 2010 v 10:49.
cortik v něm napsala:

fajn

fajn článek!26

Příspěvek z 30. ledna 2010 v 9:05.
Originál v něm napsala:

bezva

Máte pravdu, když o tom tak přemýšlím. Hezký článek